Sari la conținut

Diagnoza Duster 4x4 109cp

Postări Recomandate

La 18.12.2020 la 21:48, Ardelean a spus:

Buna seara daca cineva poate sa ma ajute ,acesti martori cand au aparut prima data problemele pe tester erau lipsa presiune supraalimentare cei de la dacia au curatat pompa de vacum masina a mers pana la explozia interculerului am schimbat aceasta piesa  masina a functionat corespunzator ,din nou am cerut un tester la care diagnoza a fost presiune supraalimentare mare  am schimbat senzorul presiune a mers foarte bine pana cand iar aceiasi problema ma loveste ce este de facut va multumesc

20201218_185139.jpg

Salut Ardelean,

Banuiesc ca e vorba despre motorizarea de 1.5 dci 109cp . In cazul meu e cea de 110, iar recent a manifestat aceeasi problema: cei 2 martori si codurile de eroare DF569, DF651. Mecanicul la care merg mereu mi-a spus ca din experienta lui e din cauza solenoidului/electrovalvei de presiune a turbinei. Cred ca e aceeasi piesa cu cea precizata mai sus de @t0rquemada intr-un test ce se recomanda a fi facut cand apar aceste coduri de eroare (Run TEST 5: Turbocharger control solenoid valve check.). I-a facut un test mecanicul, conectandu-se la unul din furtunasale ce intra in electrovalva si mi-a confirmat ca e defecta. Am comandat deja piesa (149568021R) si astept sa-mi soseasca.

Martorii raman aprinsi permanent daca apar, dar am sesizat ca daca erorile se sterg, martorii reapar doar la o accelerare mai vioaie, cam la peste 3300-3500 rpm. Daca nu ajung in turatia asta, martorii nu se reaprind.

M-ar ajuta sa stiu daca tu ai rezolvat problema definitv si care a fost solutia. Multam'

coduri eroare Duster.jpeg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...