Sari la conținut

Postări Recomandate

Am deschis acest topic citind nemultumirile multora dintre detinatorii de Duster II (ba timoneria, ba problemele cauzate de senzorul Adblue). 

As vrea sa facem o comparatie intre Duster I ph2 (>2016) si Duster II la acelasi tip de motorizari 1.6 SCE si 1.5 dci.

Estetic din punctul meu de vedere cel nou arata mult mai bine.  Exista diferente mari la comportament? La care dintre cele doua modele au aparut mai multe probleme? 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 29
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Buna, din intamplare sunt posesorul unui Duster 2, decembrie 2018, 1,6 SCE, asa cum iti era recomandat acum 2 luni aici. Este prima Dacie pe care o detin, cealalta masina din familie fiind o Astr

Positia inalta la drum care imi ofera mie personal un anumit confort. Daca pentru asta trebuie sa platesc in plus 2000E, o fac. Asa cum am spus mai sus, pe langa motivatiile obiective (spatiu de

Ce înseamnă să deții cu adevărat un Subaru : - Ce înseamnă o revizie ? Când se fac anumite verificări sau înlocuiri ? Cât costă operațiile ?  - În caz de accident, piesele uzuale (far, aripă

Motivul ar fi posibila dorinta de a achiziționa un model de la 2017 in sus. Legat de ceea ce am întrebat eu nu stiu daca prezentările de pe youtube sunt concludente.

Oscilez intre Duster, Forester 2.0 benzina sau diesel din 2014 in sus, sau Grand Vitara 2013-2014. Din pacate la Vitara pentru acei ani exista doar varianta diesel la modelul cu 5 usi.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte concludente, Toate. Alegerea e la tine. Subiectul asta s-a over-discutat. Du-te la drive test cu fiecare si alege ce iti place.

Masinile de care faci vorbire nu sunt direct comparabile cu Duster.

DOamne ajuta!

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O mașină nu o alegi doar după senzația pe care o ai in urma unui drivetest. Mai studiezi si fiabilitatea in timp, eventualele probleme care pot apărea. 

Până la urmă este un forum. Cine vrea citește, cine vrea răspunde, iar cine nu, niciuna nici alta.

@foxbat daca imi arati un filmuleț Duster vs Forester sau Duster vs Grand Vitara , dar mașinile sa fie încălțate cu aceleași cauciucuri dau un vin bun daca ne vedem la o plimbare prin Apuseni. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu iti arat niciun filmulet . cauta tu :) Dar nu ai ce compart.

sa inteleg ca asa ti ai ales nevasta ? dupa fiabilitate? nu cu inima?

ma rog..

dincolo de bucuria de a impartasi un pahar de vin, multumesc , cel mai simplu este sa te dai cu ele. din ce zici inteleg ca vrei coclau deci si ca nu ai buget de masina noua( 20k+). In acest caz o iei pe cea care este in cea mai buna stare.

 

personal mi-a luat 3 luni ( trei ) sa trec prin ce credeam din informatiile de pe net ca sunt masinile de care am eu nevoie ( kia, tucson, suzuka, honda, duster).

La 2 din ele am coborat dupa 4 minute. nu intelegea vanzatorul ce -am patit.

Pt mine, Dusterul le-a bagat in cos pe toate.

Un coleg si-a luat Suzuki si e foarte incantat.

 

Si amandoi avem dreptate.

 

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nevasta am ales-o cu inima, masina as alege-o cu capul. Am avut 8 un Duster 1.5 4x4 ph1. Nu m-a dat pe spate, dar parca tot mi-a rămas în suflet. Indiferent ce masina "s-ar califica în finală " Duster intra din oficiu. 

Primul pas e sa vand masina actuală.  

Bugetul e pana in 15000 E. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Să le luăm pe rând (opinii personale):

1. motorizarea

-1,5dci

-ai abonament la 4 ani/60-80km să schimbi ceva, consumabile mai scumpe, probleme mai mari când apar

1,6SCe aka H4M73x

-nu mai cotizezi la 4ani pentru că lanț, consumabile normale, probleme mai mici sau inexistente

2. model

Duster ph2* : calități dovedite, posibilităti nelimitate de modificare, retrofit, diagnoză și reparație

Duster ph3*: calități dovedite cu upgrade la unele capitole, posibilităti limitate de modificare, retrofit, diagnoză și reparație

3. Ce aș căuta:

Duster ph2, final de serie(6/2017-10/2017) cu 1,6SCe

Duster ph3 maxim 12/2018(senzor de ploaie și lumină pe parbriz) cu 1,6SCe

 

*de citit

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...