Sari la conținut

Limitare acceleratie 1.5 dCI


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

1.5 dci 4x4. da in nas inca de noua. undeva la 2000 - 2100rpm, doar in treapta a 5 a, are un moment, din cand in cand, in care taie pentru o fractiune de secunda gazul. Se intampla mai ales la mers co

Întreruperile n-au dispărut nici la a mea, apar totuși suficient de rar încât sa nu le mai dau importanță. Probleme cu accelerația n-am avut. MY2018, vreo 37000 km..

Salut!  Si la mine face la fel, mai accentuat pana cand se incalzeste motorul . Am mai observat ca dupa un drum mai lung, "fenomenul" nu mai este asa accentuat. Am fost in service Dacia , au pus pe te

Posted Images

Ok. Multumesc! Eu merg cam mult. O am din septembrie si am deja 12.000 km. 

A inceput sa faca cam la fiecare 200 km in ultimii 2.000 km si pe tester nimic. 
O sa incerc sa merg in reprezentanta fix in ziua in care imi face. 

Editat de Mak
NU CITA ULTIMUL MESAJ!
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...
La 19.05.2020 la 10:45, PufarinaUcigasa a spus:

Castrol se aplica la 1.5 Blue dCI si benzinarele 1.33 TCe.

La motorizarile mai vechi raman uleiurile deja stiute

Pe mine m-au întrebat la service ce ulei prefer. Am ales Castrol deși Blue am doar la culoarea caroseriei.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 months later...
La 08.11.2020 la 11:49, mikail a spus:

Salut!  Si la mine face la fel, mai accentuat pana cand se incalzeste motorul . Am mai observat ca dupa un drum mai lung, "fenomenul" nu mai este asa accentuat. Am fost in service Dacia , au pus pe tester, totul ok, dar spuneau ceva de "Volet" admisie , ca este posibil sa nu se deschida corect in anumite perioade de functionare a motorului. Mai este posibil ca "intreruperea" sa fie la momentul cand se face curatarea filtrului de particule.

Salut! ...un update, referitor la "simptomul de accelerare cu pb" am observat ca acum dupa schimbul de ulei, acceleratia este liniara, (schimat ulei MOTUL 5-30, norma renault),  la ~10000Km efectuati,  inainte am avut ulei ELF. Nu stiu daca are vreo legatura, dar rezultatul acum este ca acceleratia este liniara, fara turbo boost(parca asa-i spune la simptom"). Sa vedem in urmatorii km cum se comporta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput sa merg mai turat cu ea. Asta mi-au spus cei de la Apan Braila. Gen schimbat dupa 3000 rpm. 
De exemplu inainte dadeam tr 6 la 110 km. Acum o vede doar dupa 120 km. Nu mai face. 
Mi-au spus ca daca nu o “guit” putin o sa mi se infinde EGR-ul. 
Niciodata nu mergeam oricum dupa indicatorul din bord ca era prea “lesinat”.

Se pare ca au avut dreptate schimbat putin mai sus 3000 in loc de 2500 si simptomele au disparut.

Plus ca pe ornamentul de toba gaseam fff putina funingine inainte.
Acum luceste.🤣🤣

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, asa mi s-a recomandat la ultima revizie (desi asta este stilul meu de mers) si asa am mers(~2500>>3000+), dar acum dupa schimbul de ulei ...am senzatia ca este alta masina. Accelereaza liniar fara aceea (piedica) pe la 2000 ture. Am senzatia ca acest motor de 1.5D, este cam la limita dpdv putere si orice componenta (ulei fara lubrifiere corecta, roti infranate, filtre infundate, etc...), pot duce la diverse simpome pe care le simte conducatorul auto. Spunea cineva de la service, ca si aerul(aspiratie si racire turbo) din perioada verii vs perioada iernii, poate avea influenta in functionarea motorului. Nu stiu daca este asa sau nu..., ca nu sunt mecanic, dar faptul ca motorul care echipeaza Duster 1.5Dci euro 5, este la limita dpdv putere, este clar...asa este!

am inteles tot de la service Dacia, ca la urmatoarele modele s-a schimbat ceva la conducta de turbo...intr-adevar acele modele mai noi, merg diferit...am testat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai obs o chestie. Desi pare turat, daca mergi pe un drum drept, liber, constant cu 110 km in tr 5 o sa ai surpriza ca ai un cns instant mai mic decat in tr 6 tot la 110 km

Am obs pe un drum judetean cand mergeam la tara si nu ma grabeam. 
Eu din sept pana acum am facut 2 schimburi (am 30.000 km deja cu ea) si nu am obs diferente majore dupa schimb. Doar putin cum se aude motorul ca de….e ulei nou. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ai pus acelasi tip de ulei, cred ca este normal sa nu fie nicio diferenta, eu am pus alt producator (cu acceasi norma RN0720). Chestia cu consumul , este posibil, dar numai "motorul de la masina":D..stie"" de ce.

Raman la parerea ca acest tip de Duster/motor a avut o problema constructiva, iar la modelele ulterioare au modificat ceva la aspiratie/turbo. Se vede clar diferenta (poza motor-conducta aspiratie si conducta turbo) intre modelul diesel, Duster 2014 si modelul Duster 2016+

Duster 2016--.jpg

Duster 2014.jpg

Chiar acum, mikail a spus:

daca ai pus acelasi tip de ulei, cred ca este normal sa nu fie nicio diferenta, eu am pus alt producator (cu acceasi norma RN0720). Chestia cu consumul , este posibil, dar numai "motorul de la masina":D..stie"" de ce.

Raman la parerea ca acest tip de Duster/motor a avut o problema constructiva, iar la modelele ulterioare au modificat ceva la aspiratie/turbo. Se vede clar diferenta (poza motor-conducta aspiratie si conducta turbo) intre modelul diesel, Duster 2014 si modelul Duster 2016+

Duster 2016--.jpg

Duster 2014.jpg

prima poza este Duster 2016+ a doua este Duster 2014

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...