Sari la conținut

Duster 1.3TCE 150CP GPF 4x4 - SL Orange - Gris Comete


Postări Recomandate

Sistemul de fixare nu pare ok - doar niste holsuruburi autofiletante in plasticul central de sus in jos ?! Foarte buna ancorare...Iti dai seama ca miscarea ta pe cotiera le va scoate afara nu ?

Cotiera din fabrica, din lateralul spatarului, pare ca ramane blocata in sus pentru a avea acces la reglajul lombar.

Nu recomand absolut deloc...

O chestie am invatat-o, pe banii si timpul meu - accesoriile originale Dacia, marea lor majoritate, sunt facute cum trebuie si merita. Stiu, sunt mai scumpe, insa nici nu se compara cu porcariile astea aftermarket. Pana acum, nu am gasit nici un accesoriu aftermarket care sa fie peste unul original. Si am puse cateva pe masina...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 236
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Blocatorul de volan se poate distruge/dezmembra/dezinstala foarte usor, in concluzie nu merita. Vezi pe Youtube canalul asta, chiar are o masina cu blocator de volan pus de hot ( cred ca e episodul cu

Coduri OEM Lichid de vara 5L - 7711238966  Lichid de iarna 5L - 7711238976

Rabdare...cand va ajunge masina, te va contacta dealerul. Ca sa iti ocupi timpul, vezi accesoriile disponibile si daca ai nevoie de ele. Cauta pe net pretul, ce presupune montajul, ce benefi

Posted Images

La 07.10.2020 la 23:06, t0rquemada a spus:

Ai 9 pavele:  2, 5, 12, 19, 26, 33, 39, 45 L cu același comportament de la Duster ph2, adică când se consumă jumatate din pavelă, pavela se stinge dar mai rămâne jumatate din ea, în cazul tău

2 pavele afișate = 5L dar... poate fi orice între 3,5L și 8,5L  (12-5= 7... 7/2 =3,5 + 5L(2pavele) = 8,5L )

Zici c-au incercat sa reinventeze sirul lui Fibonacci, doar ca la broscar exista o logica..

In alta ordine de idei, la Dusterul meu da cu virgula: sunt doar 8 pavele iar rezervorul e de 50 de litri.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Valorile date (2, 5, 12, 19, 26, 33, 39, 45, 46 ) sunt de pe un Duster ph3 4x4 adblue, valorile depind de model și motorizare.

Discuția cu și despre 50L a mai fost, pe foarte scurt: mergi de 4L (50-46) + jumătate din pavela 9 (1L) adică consumi 5L până se stinge prima pavelă - același comportament e și la Duster ph2

În altă ordine de idei una e ce vedeți voi pe displayul TdB-ului (8 pavele ) alta e în spate, 9 pavele folosite în calcule din totalul de 12

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles: la frantuzi, 8 e 9 iar 50 e 45. La benzinarie extrag radical din tangenta supra cosinus, dupa care aplic o integrala lejera si-mi iese consumul cu aproximatie. Bine ca pastrez bonurile si notez kilometrajul..

  • Like 1
  • Haha 2
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

Astazi am pus anvelopele de iarna si cu aceasta ocazie am descoperit ca am valve normale la jante: asta inseamna ca 'senzorii de presiune" sunt de fapt interpretati electronic de eventuala diferenta de viteza a rotilor (probabil in curbe senzorul de pe coloana de directie le spune sa neglijeze diferentele)... Asa sa fie? Sa ma bucur ca nu am valve cu senzor?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak locked și unlocked this topic
  • Mak locked this topic
  • Mak unlocked și locked this topic
  • Mak unlocked și locked this topic
  • Mak unlocked this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...