Sari la conținut

SCM

Martori motor + defectiuni electrice aprinse

Postări Recomandate

Salutare! Am un duster 2015, 1.5dci, 4x4. De vreo 2~3 săptămâni am o problema tehnica. Mai exact: periodic, la câteva zile se aprinde prima data martorul "Fierăstrău", apoi check engine cu galben la aproape fiecare decelerare / (frână de motor) / schimbare de treapta și am o pierdere de putere de cca 5 secunde +/-. Este destul de dificil de condus în acele momente deoarece plec din intersecție dai sa schimb și 5 secunde e moartă. Apoi după câteva minute își revine și treptat se stinge martorul motor, apoi cel dreptunghiular "Fierăstrău". Pe tester clip îmi da ca nu exista corelație (semnal multiplex parca) între clapeta și pedala de accelerație. Am schimbat pedala și nici o schimbare. Am schimbat senzorul verde de pe blocul clapeta și a mers impecabil cca 200km de oraș. De azi a început iar sa facă... Este frustrant ca nu ii dau de cap și n-aș vrea sa înlocuiesc piese inutil. A mai întâlnit careva un caz asemănător? 

Pe elm327 îmi da eroarea p0226 

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

P0226 = Throttle/Pedal Position Sensor/Switch "C" Circuit Range/Performance 

Cred ca ar fi bine ca toate problemele legate de codurile de eroare sa se posteze pe un singur topic pentru a evita ca pentru fiecare cod sa aveam cate un topic.

Descriere coduri de eroare se poate gasi si pe: https://www.launchtech.co.uk/support/information/dtc-codes-list/  sau https://carmanualshub.com/renault-duster-fault-codes-list/

DTC Codes.png

Partajează acest post

Link spre post

Nu ma ajuta. As vrea sa stiu daca e cineva care a patit la fel si cum a rezolvat. La primul service au zis ca e pedala... nu era, altul a zis ca e senzorul de pe clapeta, nu era, am schimbat tot corpul clapeta, tot asa face...  Nu mai am chef de schimbat piese inutile...

Partajează acest post

Link spre post
Postat (editat)

Cablajul electric? Vezi contactele de masa.

Editat de ISZY56

Partajează acest post

Link spre post
Acum 4 ore, ISZY56 a spus:

Cablajul electric? Vezi contactele de masa.

stii cumva pe unde se afla aceste zone cu masa pe caroserie? Multumesc

Partajează acest post

Link spre post

Nu stiu. E de domeniul electricianului. Dar, la Daciile mai batrine asta e raspunsul la intrebarile de genul - ba face, ba nu face -.

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...