Sari la conținut

Indicator combustibil


Postări Recomandate

Mda. Cu parere de rau anunt ca degeaba mi-au schimbat sonda din rezervor pe garantie. Dupa aproximativ 5 realimentari, problema apare din nou: indicatorul din bord arata cat aveam pana sa alimentez si nu-si mai revine niciodata. Am 10.000 de km acum cu masina 

Deja devine frustranta treaba. Banuiesc ca urmatorul pas e sa demonteze bordul ca sa inlocuiasca TdB-ul.

Cumparam masini noi in ideea de nu mai sta cu cele vechi prin service, dar stam mai mult cu astea :nervos

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 38
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Buna, am un duster 1,5 diesel 4wd 2019, 2500 de km la bord si indicatorul nu se mai ridica la alimentari, e cam la jumatate desi rezervorul e full. Am alimentat de doua ori fara sa vad modificari, cob

Eu, personal, la al meu duster, când forțez alimentarea, după primul click la pompa, al doilea, al treilea click, îmi rămâne blocat indicatorul de carburant pe bord, dacă alimentez normal, pana la pri

Si la un Sandero Stepway 0.9 tce, MY2019, am intalnit problema asta. Dupa o resetare a computerului de bord finalizata cu rezultat pozitiv doar pe termen scurt, maine va merge din nou in service fiind

Posted Images

Si la un Sandero Stepway 0.9 tce, MY2019, am intalnit problema asta. Dupa o resetare a computerului de bord finalizata cu rezultat pozitiv doar pe termen scurt, maine va merge din nou in service fiindca cei de la reprezentanta au spus ca a aparut o solutie tehnica (probabil un update ceva).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, mpaun a spus:

Mda. Cu parere de rau anunt ca degeaba mi-au schimbat sonda din rezervor pe garantie. Dupa aproximativ 5 realimentari, problema apare din nou: indicatorul din bord arata cat aveam pana sa alimentez si nu-si mai revine niciodata. Am 10.000 de km acum cu masina 

Deja devine frustranta treaba. Banuiesc ca urmatorul pas e sa demonteze bordul ca sa inlocuiasca TdB-ul.

Cumparam masini noi in ideea de nu mai sta cu cele vechi prin service, dar stam mai mult cu astea :nervos

Se reprogramează, îl înlocuiesc doar dacă după reprogramare face la fel.

La Duster ph2 și Logan II TdB-ul nu e reprogramabil și se înlocuiește direct

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La a mea au reprogramat si si-a revenit senzorul cu indicatia corecta ... pentru mai mult timp sper.

Se pare ca e un defect destul de des intalnit si nu numai pe Duster.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin, la al meu si-a revenit din senin, la a treia realimentare. Acum arata si umplerile, coboara normal pe masura consumului. Cum zicea un coleg aici, probabil cum l-am lasat parcat intr-un plan inclinat, cu botul in jos aproximativ o saptamana.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, t0rquemada a spus:

Se reprogramează, îl înlocuiesc doar dacă după reprogramare face la fel.

La Duster ph2 și Logan II TdB-ul nu e reprogramabil și se înlocuiește direct

Ce inseamna reprogramare ? Un fel de resetare? Ajustare parametri ?  Update soft ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reprogramare = schimbarea software-ului

Reconfigurare("recalibrare") = reinstalarea configurației din fabrică

Mai simplu explicat, făcând o paralelă cu PCul, reprogramare = reinstalarea sistemului de operare(același sau actualizat), reconfigurare = rearanjarea iconițelor de pe desktop în formula inițială

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...