Sari la conținut

Duster 1.6 SCE, 4x4, 2018


Postări Recomandate

Eu pot vorbi doar din calitate de proprietar de model nou, care a studiat pe net/review-uri diferențele între cele două modele. 

Toată lumea laudă noul model, atât din punct de vedere al confortului, aspectului, stabilității, insonorizarii, etc. - aceastea sunt și motivele pentru care l-am ales și, deocamdată, nu îmi pare rău, deși vin de pe un BMW X1 in care am investit multi bani și care era în stare foarte bună.

Editat de adl
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 56
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pe dealuri

Prima noastră ieșire la zăpadă, la statuia Inima lui Iisus din Harghita:   free image hosting website    

Am ajuns la 10.000 km - trebuie zilele acestea să o duc la revizie. Consumul mediu pe cei 10.000 km este 7,9 l/100km, din care 90% au fost făcuți in afara localității, dar pe drumuri de munte.

Posted Images

Confirm spusele de mai sus. 

Am facut test-drive cu 4x4, atat cu modelul pe benzina ( 1.6 SCe ) cat si cele diesel ( cu si fara AdBlue ).

Fata de generatia precedenta ( PH2 ), modelul asta e o imbunatatire majora. Nu mai zic de faptul ca orice defect de la generatia PH2, s-a rezolvat cu PH3, fiind vorba de fapt despre ultimul facelift. 

Marele si singurul dezavantaj din punctul meu de vedere este cuplul.

Un alt posibil dezavantaj ar fi faptul ca nu se incadreaza la programul Rabla :D

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum oricum nu se mai pun de problema de rabla . Nu se mai fabrica motorul.

Acum 54 minute, Midnighte a spus:

 

 

Un alt posibil dezavantaj ar fi faptul ca nu se incadreaza la programul Rabla :D

 

Editat de marco79ro
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, marco79ro a spus:

O intrebare pentru posesorii de Duster 1.6 SCE. Considerati ca este o diferenta mare intre modelul 2017 si modelul nou fabricat dupa 2018 incolo? Comparand masini cu aceleasi dotari si strict aceeasi motorizare.

Va multumesc.

Eu nu am facut test drive cu modelul vechi, dar cumnatul meu a mers si cu modelul vechi si cu masina mea. El a laudat scaunele mai comode si zgomotul motorului mai mic la masina mea fata de modelul vechi cu care a mers el.

:frantics::hug::frantics:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Midnighte a spus:

Marele si singurul dezavantaj din punctul meu de vedere este cuplul.

 

Dpmdv cuplul mai mic este compensat de urmatoarele:. Injectoare inalta, pompa inalta, turbina, intercooler, FAP, volanta dubla masa, filtru motorina componente care nu se regasesc pe 1.6/114.   Nu mai punem la socoteala si costul redus pe km in caz de GPL.

Avand in vedere ca folosesc anvelope normale nu am simtit in mod deosebit o lipsa de cuplu.  Si eu am doar 148Nm. 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, marco79ro a spus:

O intrebare pentru posesorii de Duster 1.6 SCE. Considerati ca este o diferenta mare intre modelul 2017 si modelul nou fabricat dupa 2018 incolo? Comparand masini cu aceleasi dotari si strict aceeasi motorizare.

Va multumesc.

Poate nu sa citit bine intrebarea, nu era vorba de diesel.

Acum 11 ore, marco79ro a spus:

Nu se mai fabrica motorul

Inca se mai gaseste la bulgari si doar varianta COMFORT cu GPL. :yes: ;) :lol:

https://www.dacia.bg/avtomobili/duster/konfigurator/moteurs.html?conf=https%3A%2F%2Fbg.co.rplug.renault.com%2Fc%2FBABN9%2FAfVA

Editat de Leutzul
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Leutzul a spus:

Sigur ai gresit cand ai scris, nu cred ca ai facut doar atat intr-un an.

Nu am greșit, masina este fabricata in 2018, dar a stat in parc in Sighisoara la un exportator (afiliat cu reprezentanța) până săptămâna trecută când am cumpărat-o; așadar este o mașină de un an, care avea la bord doar 14 km când am ridicat-o, dar la care a trebuit să îi fac revizia de un an 😀 la mai puțin de 300 km.

Daca sunt doritori de 1.6, mai au câteva pe stoc, trebuie luata legătura cu reprezentanța din Sighisoara/ Odorheiul Secuiesc (eventual pot să vă dau un număr de telefon daca nu contravine regulamentului, sau găsiți anunțul pe olx).

Screenshot_20191113-113603.jpg

Editat de adl
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...