Sari la conținut

Dumitru501234

Sugestie anvelope all season, 215/65 R16 98

Postări Recomandate

Acum 7 ore, Kidu a spus:

Dincolo de mistoul tau gratuit, faptul ca am urcat la Straja pe zapada pana la parcarea de sus se pune? Mai mult de atat nu am la ce sa ma aventurez la ce folosesc eu masina.

Am multi colegi cu CrossClimate, multe aprecieri pozitive pe bune din prisma experientei lor, fiecare cu drumuri si trasee diferite.

Nu am pretins niciodata ca sunt mai bune decat niste anvelope de iarna premium insa cu siguranta se comporta mai rezonabil decat niste opinci low-cost facute prin China.
Daca as sta la Brasov, da, mi-as lua de anvelope dedicate de iarna, la Arad nu le-am simtit nevoia si ma descurc mai mult decat onorabil cu CrossClimate pe care le tin 3-4 ani si apoi le schimb cu altele noi.

Nu putem sa gasim perfectinea.

Fiecare om reprezinta viata in imniatura. Astfel ca fiecare are a sa parere.

Si dincolo de aceste aspecte, fiecare cu nevoile sale, functie de plaja de drumuri ce o foloseste.  Tu la cei ai nevoie, anvelopele de care vorbesti sunt optime. Altul are nevoie strict de caucioace de iarna.

Trebuie sa respectam parerea fiecaruia, luandu-le ca atare, daca vrem ca si sfaturi, dar tinand cont de propriile nevoi.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, nu mi-am propus sa fac misto :) dar am considerat necesare cateva precizari legate de all season si all terain iar marcile secundare la care m-am referit nu sunt "opinci low-cost facute prin China" ci apartin celor din grupa mare ( Michelin, Goodyear, Continental, Bridgestone etc.). Vorbesc aici de anvelope gen Dunlop, Firestone, Kormoran, BFG etc., anvelope la preturi decente care se asorteaza perfect cu performantele unui Duster. Inca o data scuze daca am fost nepoliticos...

Partajează acest post

Link spre post

Anul acesta am studiat "problema" anvelopelor all season vreo 2 luni pana sa ma hotarasc. Cel mai bine e sa arunci o privire si pe tyre review unde sunt adunate o gramada de teste ale anvelopelor. Anvelopele sunt de 4 tipuri: 1. anvelope de vara, 2. anvelope de vara omologate pentru iarna  ( michelin crossclimate), 3. anvelope all season clasice, 4. anvelope de iarna. Legat de anvelopele AT am vazut ca s-a discutat putin in legatura cu performantele lor iarna. At-urile sunt tot anvelope all season. Am prieteni care mai merg in off road si folosesc AT-uri pe masina tot timpul anului iar iarna nu au absolut nicio problema pe zapada. Singura problema o au cand este ud. Acvaplanarea este o problema la AT-uri. Eu am vrut sa iau pentru a mea Goodyear vector 4 seasons (all season clasice) cu performante ridicate pe zapada. Dintr-un oarecare motiv cei care trebuiau sa le importe nu au mai primit stoc de la fabrica si a trebuit sa ma reorientez. Am ales Michelin crossclimate si sper sa fie o alegere buna. Ca variante f bune mai sunt: Vredestein Quatrac 5,  Continental AllSeasonContact, Nokian WeatherProof SUV, Falken EUROALL SEASON AS210. Mai sunt si alte variante in functie de buget, eu am enumerat doar ce este premium si a iesit in top la teste. Atasez link-uri de pe youtube si tyre reviews pentru cei interesati. :)

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2019-Auto-Bild-SUV-All-Season-Tyre-Test.htm

Partajează acest post

Link spre post

Am intrat eu cu CrossClimate-uri la 120 pe autostrada intr-o balta mascata de un tir. S-a slabit instantaneu directia dar a ramas pe traiectorie.   In rest sunt foarte ok dar e loc de mai bine mai ales pe zapada. Lanturi neaparat iarna pe trasee dificile. Pe viitor sunt foarte interesante Nokian WeatherProof SUV....

Partajează acest post

Link spre post

Cat de mare era balta, crezi ca daca era o anvelopa normala nu s-ar fi simtit?

Partajează acest post

Link spre post

Pe A2 in fata mea a intrat o duba intr-o balta, chiar mai mica decat in cea care am intrat eu. Avea cam 70-80km/h. A intrat in parapet.

In functie de greutatea masinii, de viteza, profilul anvelopei, lungimea/adancimea baltii, etc poate avea sau nu efectul de acvaplanare.

Editat de taviro

Partajează acest post

Link spre post

Pai asta voiam sa subliniez, din cele descrise de tine, nu mi se pare ca anvelopele s-au comportat rau.

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...