Sari la conținut

Postări Recomandate

Recomand scutul OEM care e pentru bara parasoc + motor 8201700404, care e si de aluminiu.

Pentru diferential, rezervor si EGR, le recomand pe cele de pe scutauto, fiind identice cu cele de pe mudster. Cel putin, cel de EGR e compatibil fara nici o problema.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ma pot decide intre aluminiu si otel. Stiu ca cel OEM e defapt 4mm nu e 6 cum scrie pe net, l-am vazut si masurat. Aluminiu la 4mm nu e grozav, fiind raport de 2:1 cu otelul. Asa ca 3mm otel = 6 aluminiu. As prefera sincer otelul, dar stiu ca poate rugini, imi asum asta. Se poate curata si vopsi oricand.

Am pus ochii pe asta: http://www.mudstershop.com/ro/scut-din-otel-pentru-motor-cutie-viteze-si-bara

Are protectie si la radiator, l-a mai montat cineva ? Cum se comporta sau cum arata? Stiu doar ca e vopsit in camp electrostatic.
Scutul OEM sau asta, se poate monta impreuna cu cel original?

Partajează acest post

Link spre post

@kreeper  eu am de la scutauto scutul similar, cu protectie bara (pentru Ph2): https://www.scutauto.ro/scut-auto-dacia-duster-2-5-mm-2010-2015

Eu l-am montat peste (ma rog, e de fapt sub) scutul original, n-au fost probleme. Bineinteles, mai scade un pic din garda la sol, dar eu am masina inaltata cu 3,5 cm, deci nu se simte. Nu e greu de montat daca ai cheile potrivite, doar ca e destul de incomod de tinut pe pozitie, scutul fiind destul de mare. Eu am avut acces la o rampa si am putut sta in picioare sub masina.

La mine nu vine chiar perfect pe bara, ca unghiul unde e indoit scutul nu e chiar identic cu cel facut de bara, asa ca in fata sta un pic departat de bara (3-4 mm). Probabil cand o sa-l dau jos prima data il mai indoi la mana ca sa se muleze cat mai bine pe bara.

Avanatajul la aluminiu e ca e mai usor fata de scutul de otel, ceea ce inseamna ca nu adaugi atat de multa greutate pe fata, unde deja ai motorul.

Editat de bbm

Partajează acest post

Link spre post

PAi si orice scut merge montat peste cel original? Ce implica asta ? i-ai pus distantiere / realizate din ce ?

Cu cat se departeaza/scade garda daca il montezi peste ? da mai multe detalii te rog. Totusi ma gandesc la cel original de aluminiu. Il voi putea monta peste cel deja existent?

Editat de kreeper

Partajează acest post

Link spre post

kreeper

Ce model de Duster ai? An fabricatie, s.a.m.d. Ca nu ai completat informatiile astea la descrierea masinii.

La dusterul vechi merge scutul de aluminiu peste cel de otel. Asa am eu la vechiul Duster. Este scut de origine, 6 mm grosime. E super ok. Ai doua scuturi unul peste altul. Cel de aluminiu vine cu distantiere si suruburi noi, ala se prinde pe fata in 2 suruburi lungi care inlocuiesc suruburile de prindere a cadrului motor pe sasiu si pe spate in alte doua suruburi care vin prinse pe lonjeroanele masinii, nu se prinde in suruburile scutului de otel.

La modelul nou de Duster, ma refer la ultimul aparut, am scut tot original de alumiu dar este mai subtire, are 4 mm grosime, este si el ok. Dar acesta nu se poate monta peste scutul de tabla, deci ai doar un scut. Acest scut se prinde in locul scutului de tabla, doar cele 3 suruburi din fata vin prinse pe un cadru pentru al distanta un pic de bara fata (protejeaza si o parte din radiatoarele din fata, "urca pe bara"). Cadrul vine la pachet cu scutul daca iti iei pe origine.

Eu zic ca este ok si doar un scut, chiar de aluminiu fiind. Ma gandesc ca nu ai de gand sa dai cu masina in asa hal incat sa-l indoi rau. In principiu daca ii dai una incat sa-l rupi, eu zic ca doar un tanc ar merita investitia :).

O zi buna va doresc!

Partajează acest post

Link spre post

Salut,

Știe cineva dacă trebuie rovigneta cât timp ai numere roșii?

Auzisem că nu trebuie, dar vreau să fiu sigur ...

Mulțumesc!

Partajează acest post

Link spre post

Nu trebuie!

• Like 1
  • Mulțumesc! 1

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...