Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu am comandat masina la inceput de aprilie.Inca nu intrase programul Rabla si a trebuit sa astept verificarea dosarelor depuse inaintea mea. Cand m-a sunat dealerul sa vin sa configurez modelul dorit mi-a comunicat si ce modele sunt pe stoc la varianta Comfort aleasa de mine. Eu mai vroiam niste optionale din fabrica pe varianta aleasa, adica navigatie, volan si schimbator imbracate in piele dar nu erau cu aceste optionale nici pe alta culoare asa ca am asteptat si am ales si culoarea dorita, un gris comete. Masina am ridicat-o de la dealer la inceput de iunie, deci timpul de asteptare a fost mai mic de 2 luni ( eu nu m-am grabit dar cred ca in jur de o luna jumate era in aceea perioada).

Referitor la discount-uri am intrebat si eu la dealer si asa cum spunea si colegul @Stef13 Renault Commercial Roumanie isi ia banii imediat indiferent ca tu platesti cash sau prin credit asa ca in afara de reducerea oferita la momentul respectiv si care era si pe configurator nu tin minte sa fi avut ceva. Prioritati doar daca alegi un model aflat pe stoc. Ca o paranteza am intrebat si la Suzuki daca fac reducere in cazul in care platesc cash si am primit acelasi raspuns: Acestea sunt preturile, pe noi nu ne intereseaza ca veniti cu valiza cu bani sau ca o luati in credit/leasing ca noi tot ne luam banii integral.

Legat de faptul ca nu se mai iau comenzi pentru Duster mai mult ca sigur ca e legat de noile norme de poluare care au intrat in vigoare (asa cred, nu m-am documentat) de la 1 septembrie.Chiar dna de la reprezentanta mi-a spus neaparat sa fac programare cat mai repede si sa inmatriculez masina pana la final de august, cu toate ca eu mai puteam circula vreo cinci zile si in septembire.

Si inainte de 1 septembrie 4X4 pe motorizarea de 1.3 benzina nu intra la Rabla.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

E posibil să fie așa ...

Dar mă întreb de ce au oprit toate variantele ...

Adică puteau stopa TCE 4x4 care nu se încadrează la programul Rabla, fără să oprească toată producția Duster ...

Mă rog, vom vedea noi ce și cum ...

Eu, unul, am preferat să mai aștept - căci așa cum ziceam anterior, puteam cumpăra ieri unul care era pe stoc, singura diferență ce m- a reținut a fost la CP ( 130 / 150 );

Plus că am avut așa,  o curiozitate în ceea ce privește aceste modificări ...

Am hotărât să nu mă grăbesc ( nu am motiv );

Stimă!

Editat de quarelin

Partajează acest post

Link spre post

Azi am fost sunat ca mi s-a aprobat finantarea sa imi aleg culoarea. (am ales modelul de echipare SL Orange 1.3 150 4WD)

Si surpriza tot nu se poate da in comanda, mi-a zis ca o sa mai dureze cateva saptamani si nu au un termen.

Editat de kreeper

Partajează acest post

Link spre post

Poi eu ce am zis acum ceva timp ...

Am pățit exact la fel!

Și am ajuns să cumpăr un Tucson 😂

Ce este mai deranjant, dpmdv ...

Mă duc la financiar să mi se aprobe finanțare, se aprobă ...

Și când ajung la dealer/ finanțator ... mi se zice că mai am de așteptat mult și bine ...

Păi mi se părea mai normal să mă avertizeze că deocamdată nu se poate face comanda ...

Dar ei merg pe principiul că ce este prins în plasă e bun prins ...

În cazul meu nu a mers ...

Mi- am luat adeverința și am plecat cu ea la alt dealer care a vorbit cu finanțatorul ...

Finanțatorul a speculat imediat momentul și mi- a făcut finanțare pe adeverința altui finanțator!

A zis că atât timp cât sunt eligibil totul este ok 😁

Stimă!

Editat de quarelin

Partajează acest post

Link spre post

1.6 tgdi 177 CP 4wd Style , cutie manuala

24.500 E ( cca 117. 000 lei )

50.000 avans + 67.000 finanțare

60 x 1400 lei / lună

Partajează acest post

Link spre post

De curiozitate, Tucsonul asta nu are garda cam joasa, 16 cm, asemanatoare cu cea de la un Sandero Stepway? Consideri ca a meritat sa nu mai astepti Dusterul sau sa te multumesti cu unul pe stoc? 5 cm diferenta o sa se vada cu siguranta cand o sa vina vorba de condus relaxat pe forestiere; zic asta din experienta, caci am avut Stepway si ma tot dadeam jos sa verific sa nu ating.

Editat de mihaibv

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...