Sari la conținut

Duster 1.5 blue dci 2019


Postări Recomandate

Buna tuturor....dupa multe cautari pe net de SUV uri SH si din dorinta de a nu mai petrece timp inutil prin service uri....am ajuns la concluzia achizitionarii unei masini noi....astfel din 22.04.2019 sunt posesor de Duster 1.5 blue dci, varianta prestige.

Am fost si sunt incantat de masina, insa in nici 2000 de km s au aprins martorii cheita si poluare cu mesajele verificare antipoluare...injectie si star/stop....am facut programare la dealer....un sfat pana atunci?

IMG-20190521-WA0013.jpeg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu update......se pare ca era o rechemare din fabrica....pentru rescriere calculator injectie....aaaa si mi au activat si senzorul de ploaie...drumuri bune tuturor

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 39 minute, Hip11 a spus:

....aaaa si mi au activat si senzorul de ploaie...

Ai idee cumva în ce an/luna a fost fabricată mașina? Stiam ca cele mai recente modele nu au senzor de ploaie. 

Cum ai procedat: a trebuit doar sa le soliciti activarea sau ai mers pe o varianta mai.. neoficiala?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mers pentru eroarea de care am povestit mai sus....si tinand cont de spusele unui membru de aici i am spus sa mi activeze senzorul de ploaie, la care el a spus ok.....senzor pe care in cartea tehnica il indica in interiorul masinii pe bord, langa aerisirea centrala....la final mi a zis ca a umblat doar la stergatorul din spate pe care l a facut sa functioneze doar la impulsul meu...intrucat la mine cand dadeam in retur se activa....lucru nasol pe praf...iar de senzori nu a mai spus nimic..ca cica nu are....acum vedeti si voi...bafta

15585149426961050852460730355105.jpg

Editat de Hip11
Completare
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns dar m-ai bagat si mai tare in ceata :) Ala indicat de ei in poza nu-i senzor de ploaie, ci de lumina. Senzorul de ploaie trebuie sa aiba contact cu parbrizul. E o greseala in manual.

Ai verificat daca functioneaza automat stergatoarele?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da......tot asa merg...adica ...NU sunt automate....cu siguranta este gresit in  carte....la cealalta masina era pe parbriz cum ai spus tu...o zi buna

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si nu ii intrebi pe baietii din service care ti-au zis ca ti-au activat optiunea? Sunt si eu curios pentru ca am acelasi senzor :-)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A nuantat ulterior ideea. Au incercat dar n-aveau ce sa activeze deoarece nu (mai) exista senzor de ploaie. Doar au dezactivat stergerea automata a lunetei.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...