Sari la conținut

Limitare acceleratie 1.5 dCI


Postări Recomandate

Salutare tuturor

Am facut intr-un final si revizia II si legat de problema cu intreruperea care se manifesta si la mine am primit un raspuns pe care nu stiu cum sa-l comentez , zau. O fi asa cum zice omu , ca vb aia are 20 ani de prasit pe Dacia.

Sau mi-a zis doar ce avea voie, judecati si voi.

Dupa explicatiile mele ca ce si cum face, omul a parut f, nemultumit de turatiile la care afirmam ca se petrecea fenomenul adica 1700-2200. Mult prea mici turatiile pt treapta V, turbina nu lucreaza bina si calculatorul in permanenta cauta o optimizare a tuturor functiillor motorului si  atunci se produce acel declic,, fiindd la limita setarilor posibille de performanta avand in vedere turatia.

Cunoscand ca la acest motor turbina are nevoie de turatie ca sa lucreze in toti parametrii, injectoarele se autocurata tot atunci, eu tind sa il cred, desi nu ma impac cu gandul ca nu tb sa mi spuna masina cum sa o conduc...

Oricum, pe seria  de caroserie a sobolanului meu era ordin de la uzina pentru resoftare directive (?) la aceasta revizie.

El stie ce a facut cu calculatorul lui pe masina mea, doar nu era sa ma chiorasc non stop  in ecranul lui si sa stric distanta sociala...

Cert este ca am plecat multumit dupa ce mi-au desprafuit si tamburii spate , si facut innspectie vizuala atenta acolo.

Ramane de schimbat toate uleiurile din transmisie sa vedem daca se atenueaza sirenajul.

In rest eu ma consider norocos si inspiraat ca am ales masina asta.

Am parcurs cca 1000 km de la revizie si nu a mai avut nici o intrerupere.

Sa fie de la marireaa voita a turatiilor de lucru sau a facut o magie secreta meseriasul?...

Nu stiu, dar jucaria mea merge bine.

Judecati si voi.

Cu bine si drumuri fara evenimente nedorite!

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 73
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

1.5 dci 4x4. da in nas inca de noua. undeva la 2000 - 2100rpm, doar in treapta a 5 a, are un moment, din cand in cand, in care taie pentru o fractiune de secunda gazul. Se intampla mai ales la mers co

Întreruperile n-au dispărut nici la a mea, apar totuși suficient de rar încât sa nu le mai dau importanță. Probleme cu accelerația n-am avut. MY2018, vreo 37000 km..

Salut!  Si la mine face la fel, mai accentuat pana cand se incalzeste motorul . Am mai observat ca dupa un drum mai lung, "fenomenul" nu mai este asa accentuat. Am fost in service Dacia , au pus pe te

Posted Images

Pai asta banuiesc ca mi-a facut in plus fata de resoft directie.   Dar nu suntt sigur si nu dau o solutie din pacate pt  problema asta de inttrerupere.

Tu ai zis de-a dreptu. Poate asa o fi.

Multtumesc

p.s Ori placebo ori mi se pare ca merge un pic mai greu volanul dupaa resofftare

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa a fost si dupa resoftarea calculatorului casetei si in cazul meu, ceva mai greoi dar nu extraordinar de sesizabil.

Banui ca au redus din curentul folosit de caseta ca sa prelungeasca cat mai mult viata motorasului ce face asistenta. 

Pe vechiul soft cand se invartea mai lejer si motorasul lucra mai din greu primind mai mult curent.

Schimbatul uleiurilor nu va reeuce cine stie sirenajul, insa un efect considerabil va fi cand trebuie sa bagi 1-a imediat dupa ce ai calcat ambreiajul, iar 'poc-ul' resimtit va fi foarte mult diminuat. Banui ca vine din grupul spate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca o sa iti apara, FYI.

Asa fac multe, pe diesel mai ales.

 

Legata de explicatia cu smucitura, pare plauzibil ce ti s-a comunicat in service.

Nici la mine nu a mai facut in ultima vreme, am peste 43000.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...