Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 670
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Mort sau nu, măcar e organizat. Sau se încearcă să fie. La povești, în alt topic, pe alt forum sau pe Facebook. Sunt eu sătul de câte discuții și păreri mai mult decât subiective se tot reia

Evident ca sunt si mai putin "dotate", depinde de fiecare la ce functii e dispus sa renunte. De aia Dacia, ca toti producatorii auto, ofera mai multe nivele de echipare, cu speranta ca o sa-si gaseasc

Si eu urmeaza luna asta sa dau comanda de inca un Duster, dar eu o sa merg pe 1.33 TCe de 150 CP, cu 4x4. La pret nu e chiar asa de mare diferenta, sunt 550 de euro in plus fata de diesel, care inseam

Posted Images

  • 1 month later...

Buna dusteristi,

Ma gândesc serios să-mi cumpăr prima mașină, și sa intru în clubul acesta. Nu mă pricep la mașini, dar după ce m-am uitat desul de bine pe internet în ultimele saptamâni, mi se pare ca la ±21k Eur, Dusterul e cea mai buna opțiune de mașină noua, care este și în stoc (sunt 4 pe autovit, 3 sunt 4x4, și una Prestige Plus 150CP - care mă interesează cel mai mult), are și destule opțiuni, și e automata (ca așa am făcut școala de șoferi).

Câteva întrebări, de începător, și de o persoana care nu-i prea interesată sa înțeleagă dedesubturile unei mașini. Mă gândesc ca voi fi un utilizator ocazional, probabil voi face niște tururi prin Ro, și umpic pe afara. Nu mă aștept s-o folosesc ca și mașină de oraș. 

În primul rând, unde este cel mai bine sa mă uit după Dustere, în stoc? eu știu doar 2 surse: pe site-ul Dacia (care apropo nici măcar nu merge momentan), sau pe autovit, unde sunt 2 dealeri, amândoi în Bucuresti (eu sunt din Cluj).

Punctul doi: am înțeles ca țepele la achiziționat mașini sunt destul de dese. Trebuie să-mi găsesc pe cineva "tehnic" care s-o verifice în momentul achiziționării? sau pot sa mă duc și eu su o lista de caput meu, ca doar e în garanție? schimba ceva în ecuație dacă o plătesc pe loc vs. leasing? 

Trei. În momentul în care cumpăr o mașină în lunile de iarna, ea vine cu cauciucuri de vara? deci automat trebuie sa mai fac și achiziția la cauciucuri de iarna; e musai sa le iau pe loc - sau le pot lua mai încolo. N-am condus încă în lunile de iarna, habar nu am cât de mare e diferența, dar știu ca exista penalități pentru asta. 

Patru. Din ce înțeleg eu, ca și utilizator ocazional, în mod normal n-o sa fie probleme cu mașina asta vreo 2 ani? sau sunt prea optimist? 

Multumesc!

Dan

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Punctul 3.Vine cu anvelope mixte in cel mai bun caz.

Punctul 4.Cum ti.o fi norocul!

Punctul.2.Fiind masina noua ai garantie asadar problemele aparute le rezolvi la reprezentanta..Daca ai noroc..

Punctul 1.Te uiti pe site oficial dupa masini pe stoc.Asta daca nu vrei sa cumperi masini noi dar facute pentru alte zone..gen.UAE

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Te uiti oriunde, important este ca masina sa fie ok dpdv tehnic, mai ales ca e vorba despre masina noua sau aproape noua. Eu de exemplu am luat o masina pe baza anuntului pus pe autovit de o reprezentanta, masina care era de test drive si cu 2000 km.

2. Cel mai bine este sa mai mearga cineva cu tine ( pe langa sotie/copil ) si care sa aiba habar de masini, cum arata cat de cat un element revopsit, sa vada zgarieturile daca sunt etc. El/ea va privi mai critic masina, nu cu entuziasm si bucurie cum o vei face tu si/sau sotia, prin urmare nu o sa treaca cu vederea multe lucruri cum ati face-o voi. Poti sta si 8 ore sa verifici masina, este dreptul tau. 

3. Cel mai probabil anvelope mixte, cu "profil de vara", dar care au inscriptia M+S. Nu prea recomand sa mergi cu ele iarna, deci ti-ar trebui un set dedicat de iarna, mai ales ca esti incepator. Recomand anvelope pe 16 iarna ca ai balon mai mare => comfort mai bun.

4. Cum a scris si colegul de mai sus. Masina noua inseamna ca tu mergi intr-un service autorizat al marcii, le raportezi nemultumirea si le lasi cheile. Nu te intereseaza cat costa, important este ca tu la final sa pleci multumit. Mai mult, pe perioada indisponibilizarii masinii in service, poti primi masina la schimb.

Ca incheiere, mare atentie la acele modele 4x4 automate. Sunt Renault Duster, nu Dacia Duster. De exemplu, cutia de la Renault Duster e CVT, pe cand cea de la Dacia Duster e EDC. Si diferente mai sunt...important e ca la final sa-ti convina optiunile.

Personal, as lua modelul de acum, 4x4 150 CP manuala, fiind apropiate la pret. Tehnologie LED pe DRL si luminile de intalnire ( faza scurta ), senzori de unghi mort, incalzire in scaune, navigatie cu Android Auto/Carplay wireless si lista continua. Singurul plus la Renault Duster e faptul ca e automata, dar repet, e CVT.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, Dan83 a spus:

Buna dusteristi,

Ma gândesc serios să-mi cumpăr prima mașină, și sa intru în clubul acesta. Nu mă pricep la mașini, dar după ce m-am uitat desul de bine pe internet în ultimele saptamâni, mi se pare ca la ±21k Eur, Dusterul e cea mai buna opțiune de mașină noua, care este și în stoc (sunt 4 pe autovit, 3 sunt 4x4, și una Prestige Plus 150CP - care mă interesează cel mai mult), are și destule opțiuni, și e automata (ca așa am făcut școala de șoferi).

 

 

Sa ai in vedere in caz ca nu stiai, nu ai voie sa conduci masini cu cutie manuala daca ai facut scoala soferi pe o masina cu cutie automata. Trebuie sa mai faci un curs si pentru cele cu cutie manuala. Succes in alegerea masinii!

Editat de kaspersky
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motivul principal pentru care am în vedere Dusterul este pentru ca are cutie automata; cel putin așa scrie în anunț, sau mă înșel? (eu așa pricep ca din moment ce nu are pedala de ambreiaj, e ok)

https://www.autovit.ro/anunt/dacia-duster-ID7GUMxp.html (sper ca am voie sa pun linkuri, oricum anunțul nu mai e de actualitate, am întrebat azi)

Editat de Mak
NU CITA ULTIMUL MESAJ!
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak unpinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...