Sari la conținut

La cate mii de km adaug fac plinul de ad blue?


Postări Recomandate

Buna ziua colegi, am deja 8500 de km si inca nu mi-a aparut in bord atentionare ca sa pun ad blue.

Cati km tine un plin de ad blue de obicei? Ar trebui sa fac plinul fara sa mai astept sa imi apara in bord? Multumesc

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 26
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Colegul care a initiat topicul are Duster cu adblue. Informatia ca la 5-6 plinuri de motorina trebuie un plin de adblue este relativa. Al meu consuma cam 750-800 ml adblue/1000 km. In al meu 4x4

Chiar era nevoie de asemenea topic?E ca la motorina..Te anunta in bord..

Daca nu stiti cat AdBlue mai aveti in rezervor, de ce nu alimentati "preventiv"?  Interesant ar fi de intocmit o lista cu benzinariile care au AdBlue. Spre exemplu, we asta, am vazut ca au pompe

  • 2 weeks later...

Buna ziua.

Si eu sunt interesat de subiect, pentru ca orice masina ( cel putin dintre cele folosite de mine care au Adblue ) , au un indicator de nivel fie in procente, fie cu liniute ca la rezervorul normal. Merg cu ea pana imi apare indicatorul in bord? Si dupa ce apare cat timp mai am pana trebuie umplut rezervorul? (poate sunt in varful muntelui si nu am de unde sa pun Adblue ...). Cum pot afla cat Adblue mai am?

Spuneti-mi si mie unde trebuie sa caut, ce trebuie sa verific, poate nu stiu eu unde sa ma uit.

Masina mea este noua, am sub 500km cu ea, deci sigur am adblue in rezervor, dar mi s-a spus ca primii 3000km trebuie sa merg cu ea turata la maxim 2500rpm, iar la turatiile astea mi se pare foaaaarte puturoasa. De cele mai multe ori cand motorul are putere slaba este pentru ca nu are adblue, dar nu cred sa fie cazul meu si cum nu am nici un indicator, nu stiu daca am sau nu.  

Merg cu ea in viteza 3 la 2500rpm si am 30km/h , a 4-a la 2500rpm si am 45-50km/h, a 5-a 70-80km/h si 100km/h cu a 6-a tot la 2500rpm. Nu e cam putin sau dureaza pana se rodeaza? Ar trebui sa o turez mai tare sa vad daca obtin parametri mai buni ? 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti merge cu ea turată la  2500 intr-o viteza corespunzătoare ,nu sa mergi subturat . Si nu am auzit până acum, dacă motorul nu are putere, sa fie de la adblue. Cine ti-a spus asa ceva ? . 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Aikidoro a spus:

Poti merge cu ea turată la  2500 intr-o viteza corespunzătoare ,nu sa mergi subturat . Si nu am auzit până acum, dacă motorul nu are putere, sa fie de la adblue. Cine ti-a spus asa ceva ? . 

Mecanici , forumuri, peste tot scrie ca atunci cand nu ai adblue pentru a nu strica motorul se limiteaza automat puterea motorului.

Intrebarea mea este unde este, daca exista indicator al nivelului de adblue si care ar fi motivul pentru care puterea pare mica?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Așa o fi ,cum zici  vis a vis de adblue .In mod normal ar trebui să aibe gradatie unde se află și afisajul de  combustibil. Stiu ca sună aiurea dar fă-ți o sârmă si măsoară cu ea dacă nu are afișaj pt adblue.

La camionul meu un rezervor de adblue, cred ca are 25l, tine 4-6 plinuri 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 19.02.2019 la 17:44, mihhay a spus:

Buna ziua colegi, am deja 8500 de km si inca nu mi-a aparut in bord atentionare ca sa pun ad blue.

Cati km tine un plin de ad blue de obicei? Ar trebui sa fac plinul fara sa mai astept sa imi apara in bord? Multumesc

Ceva nu se leaga. Dacia spune ca se face un plin de adblue la 6-8 plinuri de motorina. Cu un plin de motorina faci maxim 900 km. Mergand pe varianta optimista, 8x900=7200 km. Or tu zici ca ai depasit deja 8500 km fara sa primesti nicio avertizare pentru nivel scazut adblue, caz in care oricum ar insemna ca mai poti circula circa 800 km pana sa se opreasca motorul, nu sa piarda din putere cum mai spun unii pe aici.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut de 9500 de km si inca nicio avertizare... si motorul pare sa mearga la fel...ce ar trebui sa fac? completez la 10000 indiferenta daca apare atentionarea sau nu?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...