Sari la conținut

De la Vw GT la Dacia Duster


Postări Recomandate

@vava ai fost pe traseu in weekend?

Serios vorbind, anvelopele sunt clar orientate pentru vara, cauciucul fiind beton si fara canelurile anvelopei de iarna. La cum aluneca atunci cand (intentionat) blocam rotile franand...sanie...nu m-am simtit deloc in siguranta cu acele anvelope (Bridgestone Dueler HP)  Nu stiu cum sunt alte anveope cu care s-a livrat masina, insa astea, clar nu sunt pentru zapada. Voi incerca sa iau anvelope de iarna cu dimensiunile din talon, fara a avea emotii la o verificare Rar, accident, RCA, ITP.

Pana una alta, pana sambata e posibil sa imi achiztionez asa ceva

http://www.aventuria.ro/product/thule-sistem-complet-wingbar-edge-9581-cu-prindere-pe-bare-longitudinale-1852

Ca tot vine primavara si incepe sezonul bicicletei :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 43
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salut,   Masina am cumparat-o de la o persoana fizica, ce facuse 9000km, am obtinut in acest fel: - Un discount sanatos % vs comandata de la reprezentanta; - Plus am incercat sa ev

Salutare,   Pentru ca de ceva timp vechiul Volkswagen Golf GT (din 2007) inceapea sa dea semne de batranete si incepea sa "absoarba" mai multe fonduri decat era necesar, plus ca devenise mai

In weekend am fost la cabana malaiesti, urcand cu masina pe un drum forestier plin cu zapada batatorita. Panta pe acest drum era decenta, urcand si un golf 6 cu cauciucuri de iarna, dar cu tinte. Ce c

Posted Images

Acelasi comportament il au si "ContiCrossContact™ LX 2" care pe situl producatorului apar ca fiind de vara chit ca au M+S pe ele:
https://www.continental-tires.com/car/tires/conticrosscontact-lx2

Te descurci onorabil prin noroaie chiar si cu 4X2 insa pe zapada batatorita sau gheata nu te simti deloc in siguranta din cauza aderentei foarte slabe.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ContiCrossContact™ LX 2 mi se par foarte neadecvate pentru iarna. Lasand la o parte ca pe zapada nu ajuta absolut deloc, devin chiar periculoase la temperaturi scazute.

La -10 grd am simtit cum  fuge fata intr-un sens giratoriu pe asfalt uscat...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Kidu daca profilul lui Conti pare ca ar avea mai multe caneluri, ce sa mai zic de cele de la bridgestone, care sunt 100% de vara orientated

https://www.bridgestone.ro/autoturisme-4x4-si-autoutilitare/anvelopele-de-vara-dueler/h-p-sport/

 

Oricum m-am lamurit cu ele, pana nu imi iau anvelope de iarna dedicate, incerc sa evit drumurile cu zapada  batatorita/panta/ger/serpentine

Masina se comporta ca o sanie daca bruschezi cat de putin comenzile.

 

Diseara cred ca iau barele de plafon.

Duminica cred ca scot bicla la prima tura lunga pe anul 2019

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum 1 oră, BogdanG a spus:

ContiCrossContact™ LX 2 mi se par foarte neadecvate pentru iarna. Lasand la o parte ca pe zapada nu ajuta absolut deloc, devin chiar periculoase la temperaturi scazute.

La -10 grd am simtit cum  fuge fata intr-un sens giratoriu pe asfalt uscat...

Bogdane, nu stiu cu ce viteza ai intrat tu in giratoriul ala insa mi se pare ciudat pentru ca in orice giratie tendinta e sa fuga spatele din cauza fortei centrifuge si a centrului de greutate al masinii mai ales la SUV, nu stiu cum tie ti-a fugit fata.
Eu nu am intampinat astfel de probleme cu ele, au aderenta excelenta pe carosabil umed insa nu le recomand pentru drumuri cu zapada fie ea afanata sau batatorita. De gheata nici nu mai vorbesc pentru ca acolo nici cauciucurile de iarna dedicate nu prea te ajuta prea mult si ai nevoie de tinte.
In sfarsit, la ce clima si ce ierni avem noi in zona noastra, ma descurc rezonabil si cu astea dar probabil mai incolo, cam peste un an, ma voi orienta catre altceva.

Editat de Kidu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat normal, dar am vrut sa vad cum reactioneaza cauciucurile in diverse situatii, pentru ca e bine sa stii limitele masinii. Astfel sensul giratoriu fiind oarecum oval (cam de forma unui stadion), dupa portiunea dreapta am virat oarecum rapid si am simtit cum masina nu urmeaza traiectoria rotilor ci a mers putin tot inainte. Am mai patit o data si pe Rucar-Bran.

Anul trecut aveam Logan , dar cu roti de iarna. Am urcat fara probleme la hotel Pestera. Pe drum chiar am impins la un Duster model 2018 4x4 si imi spuneam ca ce praf e soferul de nu poate urca avand 4x4. Acum imi dau seama ca nu putea  face mai mult cu anvelopele stoc.

Am pus si o poza cu momentul, dar nu-i prea clara...

IMG_20180225_124654.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sambata trecuta am dat o fuga la Poiana Brasov si pot sa va zic cu sinceritate ca nu am avut emotii sa parchez Dusterul echipat cu cauciucuri Bridgestone Dueler, din fabrica, chiar daca am fost nevoit sa urc o panta inzapezita la hotel Alpin.Cred ca depinde mult modul de abordare ,elanul si dificultatea terenului.Nu sustin ca aceste cauciucuri sunt minunate dar totusi te descurci in situatii comune .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Da, dustermind, clar tine de experienta, elan, tupeu, insa prima mea experienta cu aceste anvelope pe zapada batatorita, ger (-15 grade), panta, a fost dezamagitoare. NU consider ca e safe sa conduci in conditiile de mai sus cu astfel de anvelope. Este alegerea fiecaruia.

In alta ordine de idei, aseara am montat barele de la thule 9581, modelul care mi-a placut cel mai mult ca design. Banda de incarcare este mai ingusta, vs alte modele de bare, insa va fi suficient pentru cei 2 suporti de bicla pe care ii am, + ca au un look OEM. Am ales thule, pt calitate, valoare de revanzare, modularitate si compatibilitate cu multe accesorii de la ei.

Diseara montez si suportii de bicla, duminica anticipez prima tura cu bicla pe acest an.

De precizat ca aceste bare, montate in pozitia asta (m-am chinuit cu bara din fata, a necesitat o oarecare fortare sa incapa intre barele masinii), fara canalul de cauciuc de pe mijloc, incep sa suiere de la 60km/h. Nu stiu cat de insuportabile vor fi la viteze de autostrada. Sper sa suiere mai putin cu suportii de bicla, desi stiu ca nu pare logic. Voi lua si o banda de cauciuc aditional, insa ma tem ca va face picioare, furandu-se foarte usor.

Pana una alta, mai astept sa se incalzeasca sa iau sa montez si bandourile de protectie .

IMG_20190301_091423.jpg

IMG_20190301_091437.jpg

IMG_20190301_091458.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...