Sari la conținut

Achizitie Noul Duster sau Kia Sportage ?!?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 57
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Cand ai folosit ultima data 4X4 si cam cat la suta din timpul in care conduci Dusterul ai nevoie de 4X4? Majoritatea dintre noi le folosim in oras si mai putin  pe drumuri neasfaltate unde si acolo 

Hai mai fratilor, suntem in 2019, un turbocompresor nu mai este o sperietoare, nu are fiabilitatea asa scazuta cum credeti voi. Nu mai plecati urechea la toate legendele "mecanicosilor din service-uri

si eu am avut dilema asta, nu neaparat cu kia, mai aveam pe lista si suzuki sx4 s cross, mazda, toyota, banii nu erau chiar o problema, 20k le aveam cash, + imprumut daca era nevoie de diferenta pana

Acum 8 ore, MAK a spus:

Eu genul asta de masini nu le.as lua 4x2.Si daca tot as face un efort as lua ce e mai bun.E adevarat,mai bun inseamna si alte costuri de intretinere..Desi la masina din semnatura o revizie costa 700 ron.

Ce costuri ai avut pana acum la revizii de cand detii Duster-ul si ce anume ti-au schimbat ?!?

Acum 22 ore, Sorin03 a spus:

Eu zic ca poti compara 1.6 SCE 4x2 cu acea varianta de Sportage 4x2  , ia vezi ce diferenta de bani iti da ? Vreo 6000? Tu ce crezi, merita? Daca ai bani da, probabil merita dar cand spui ca "strangi bani de avans" ? Despre ce suma e vorba? Pentru ca daca o sa calculam in procente , masina mai scumpa = avans mai mare. Finantarea la Kia poate fi si pe 7 ani dar eu nu m-as baga. In cateva luni o sa apara 1.3TCE 150hp 4x4 , cu rabla si ceva discount de la dealer iese pe la 19k cred. Eu pe-aia o astept. :)

Binenteles ca pot astepta cateva luni; sunt obligat.  Insa nu stiu sau mai bine zis imi este frica de noua motorizare 1.3TCE 150hp 4x4 .  Nu stiu daca este la fel de fiabila, precum vechiul 1.6 Sce.

Presupun ca va fi un motor ok !

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,eu am kia 1.6 gdi  din 2015 full  si trec la duster .

Chiar dacă are 6 trepte la 130 ai 3200 rpm,cam cât are si duster ul .

In oras iti ia 9/10 ,în afara mers până în 100 iti manaca 6,5l-8l la 130 iti ia 10l la sută dacă ai cutie un 12 l .

Ii cam place sa mănânce ulei ,undeva 100/200 ml la 10000km cel puțin a mea,dar alți 250 /500 ml la 1000km.

Si gândește-te dacă vrei să o pui pe gpl, costă mult ,de ( injecție directa).

 

 

Editat de Aikidoro
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Aikidoro a spus:

Salutare ,eu am kia 1.6 gdi  din 2015 full  si trec la duster .

Chiar dacă are 6 trepte la 130 ai 3200 rpm,cam cât are si duster ul .

In oras iti ia 9/10 ,în afara mers până în 100 iti manaca 6,5l-8l la 130 iti ia 10l la sută dacă ai cutie un 12 l .

Ii cam place sa mănânce ulei undeva 100/200 ml sa 10000km cel puțin a mea,dar alți 250 /500 mi la 1000km.

Si gândește-te dacă vrei să o pui pe gpl, costă mult ,de ( injecție directa).

 

 

Bune informatii ! Daca treci pe Duster, ce motorizare vei alege ? Cea noua ? Ce anume ?

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.6 Sce, nu turbo sant de părere că într-un final turbina o sa cedeze ca de acolo sant semeringuri ,nu cred ca tine 10 ani o turbina ,bine a fii .

Este adevărat, duster ul este mai leneș decât kia ,arată mai din topor, nu are dotările  ce le are kia ,este mai simplă, acum cum hotărâți, dar nu gândiți cu inima fiti pragmatici, până la urmă este un obiect de care vă folosiți. 

 

Editat de Aikidoro
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Aikidoro a spus:

Si gândește-te dacă vrei să o pui pe gpl, costă mult ,de ( injecție directa).

 

 

Cand ai luat.o nu ti.ai asumat si acel consum?Si la duster la 1,2 sau acum 1.3 Tce instalatia este.E 6000 ron..Daca vrei economie alegi diesel.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...