Sari la conținut

Zgomote/greierasi


Postări Recomandate

La 05.05.2021 la 19:56, KTz a spus:

 

Salut! Se mai aud zgomotele? Aceeasi problema o am si eu, am sa apas pe aceste clipsuri

 

Salut, Sambata am fost la o tura pe coclauri si am fost atent sa ascult daca se mai aude plafonul, si nu se aude nimic pe denivelari, in zona plafonului..

Editat de emilian_rks
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 45
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

1. Inceasca sa strangi putin suruburile de la fata de usa. 2. Zgomotul din partea dreapta a bordului este produs de capacul de deasupra torpedoului si de intrerupatorul/butonul lampii din torpedo

Eu cred ca sunt ceva probleme si pe partea de proiectare a caroseriei, spun asta deoarece uneori se aud trosnituri in caroserie cand urc sau cobor zone mai abrupte/inalte. Iar la Logan in 15 ani nicio

Nu este 4X4 si in plus de asta nu cred ca as fi dat 18-20.000 eur pe Duster. Nu isi merita banii parerea mea. Dar asta e alta discutie. Iar chestia cu trosnitura s-a auzit de 2x deasupra capului meu i

Posted Images

Legat de zgomotele de la hayon, am pus vaselina siliconica pe cuiul de prindere, respectiv ghidajul si "ciocul" de blocare al hayon-ului de la încuietoare si situatia s-a îmbunătățit simțitor. Cumva are sens, deoarece masina nu scotea acele zgomote cand a fost noua ( vaselina încă era prezența pe piesele respective), zgomotele au apărut în timp. Va trebui să fac ungerea periodic. Va scriu cât tine o ungere până la reapariția zgomotelor.20210530_122248.thumb.jpg.60b01d1574ed9b9acf06e3af65fe555e.jpg

20210530_122238.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

S-a desprins ornamentul cam după 500 km și produce niște greieri extrem de enervanți pe drumuri neasfaltate. Și cum circul pe astfel de drumuri zilnic... E o problemă care poate fi rezolvată în garanție? Încă aștept să-mi vină bullbar-ul în reprezentanță și le voi expune această problemă. Dacă țin cu mâna, nu se mai aude. Eram curios dacă s-au rezolvat astfel de probleme pe garanție.

Duminică plăcută tuturor!

20210715_162729.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personal recomand să dai tu jos acel ornament decât să tragă că ciobanii ăia din service. Singura șmecherie este să știi cum să dai jos clema verde - cu un spit, rotești 90 grade și iese foarte ușor. E în partea superioară, spre plafon, fixată de caroserie, tu doar o ghidezi să iasă din ornament prin rotire.

Mai departe, bandă textila unde sunt găurile de la cleme, să stea mai fix și cam aia e. Posibil să fie și firele care bat în ornament

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am Dusterul de 3 saptamani si pe Transalpina la viraje stranse cu viteza destul de mica....la coborare auzeam un scartait scurt....nu mereu...nu exagerat. Stanga fata. Sa-mi fac griji? In alte situatii nu am auzit. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 months later...

Salutare! De ceva timp ma confrunt cu un zgomot pe partea din dreapta fata a carui cauza nu o pot stabili... E un sunet ca si cum as avea niste farfurii prin zona aia care se lovesc una de alta , un fel de cloncanit care se manifesta la o viteza mica si viraje pe drumuri denivelate. Zgomotul pare sa vina din zona suspensiei dar nu pot stabili exact sursa..Masina are 35.000 km si ma gandesc ca nu prea poate fi vorba de uzura la articulatii in momentul asta. Cum as putea identifica cauza respectivului zgomot? La service desigur ca nu au gasit nimic care ar putea cauza respectivul zgomot in afara de etrieri care au fost gresati din nou, dar zgomotul persista ..

Editat de andrei_s
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak changed the title to Zgomote/greierasi

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...