Sari la conținut

Duster 2 Modificări și Personalizări


Postări Recomandate

La Mulâi Ani dragi dusteriști  !

Propun  acest topic, sper cu îngăduința administratorilor  și cu gândul că Dusterul 1   are  aici o secțiune in care am sris fiecare ce am modificat si  imbunătățit lael  ca să ne bucurăm de experiențe cât mai plăcute .  Pt că deja văd pe șosele mulți posesori de Duster 2 hai sa contiunuăm tradiția și să impărtășim aici sau  să ne inspirăm unii de la alții cu  personalizările făcute la stict la D2 indiferent de model sau dotări.   

O sa incep eu:  Duster Prestige 4x4 diesel simplu,  fabricat in mai 2018.  Cumpărat, folosit si personalizat pentu călătorii cu familia  

-Praguri (scărițe) de origine

-Carlig luat de pe fostul PH2

-Subwoofer undeseat Kenwood cu telecomanda  - pus sub scaunul soferului  (deși basul noilor boxe de 16  e net superior celor de pe  PH2)

-Antena activa  tip coada de rechin argintie 

-Autocolante  Duster,   pe praguri la fiecare ușă - imitatie carbon 

-Deflectoare vant de origine la toate geamurile  

- Pachet offroad  -  de fapt protectiile  de  pe usi si de  pe aripi 

- Autocolant negru pe stâlpii ușilor spate 

-Jante   ATC DTS superlight  cu gume de iarnă  Nokian  

-Discuri de frână așa-zis triplu ventilate marca Rottingher 

  Urmează un eleron spate   și un deflector de capotă originale   dar incă nu găsesc livrabil 

 

 

Moravia.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 17
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Gata a crescut   eleronul     Am ales sa fie pe negru pt a se potrivi cu bandourile laterale.  Pe argintiu  totuși  am   pus o antenuță mica și discretă  , coadă de rechin.  

La Mulâi Ani dragi dusteriști  ! Propun  acest topic, sper cu îngăduința administratorilor  și cu gândul că Dusterul 1   are  aici o secțiune in care am sris fiecare ce am modificat si  imbunătăț

Fiecare duce o sarcina de 200 kg. Asa scrie in specificatii. Eu am 100 si ma urc lejer pe ele cand spal masina

Posted Images

Pai colantele de pe Olx, pragurile din reteaua Dacia si tot ce-i pe ea am montat singur. Inclusiv carligul. Cam 3 ore pragurile dar trebuie canal si cam tot atat carligul daca esti singur. Bafta

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Salut ClioRS , ai pus subwoofer sub scaun activ presupun , pai si nu pierzi garantia daca montezi asa ceva ca presupun ca a trebuit sa-i tragi si 12v alimentare si cam modifici. Si l-ai conectat la media nav 2 ? (are iesire subwoofer sau ai tras semnal de la boxa ? high-low )

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, e subwoofer activ, Kenwood cu telecomanda iluminata.  Tensiune +12 V am tras direct de pe baterie prin siguranța dedicată, excitatia din brichetă, iar  semnalul de pe firele boxelor din spate. Medianavul nu are ieșire liniară și nici separată pt Subwoofer. Garanția la o componentă electrică se pierde dacă se constată că  modificările aduse in instalație  au produs defectarea acelei componente. 

Spre exemplu la Dusterul anterior am schimbat toate boxele, am pus tweetere pe bord, cu filtru ”taie joase”,  am montat subwoofer activ, mi-am montat  camera de marsharier si senzori de parcare cu afișaj in oglindă luati de la Dedeman, am modificat softul in medianav,  am schimbat becurile de faza lungă și scurta cu Philips , plafonieră de Megane, mi-am montat  huse de incălzire in scaune  etc....

La un moment dat  după 350 km de  offroad mai agresiv (  Dusterul din avatar)  a apărut un sunet ciudat, de rulment  la alternator. Dusterul fiind incă în   garanție au schimbat alternatorul cu totul  fără nicio problemă.. După un an l-am vandut și  merge și acum fără probleme de garanție. 

Baftă

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...