Sari la conținut

Postări Recomandate

Cuplu maxim la motorul 1,33 TCE  131 cai este la 1600 ture , la 1.33 TCE 150 cai este la 1700 ture iar la 11.5 DCI 116CP este la 1750 . As putea sa spun ca motorul pe benzina are un plus deoarece cuplul pleaca de la aceeasi turatie ca la diesel, dar are plaja mai mare.

Editat de Mirciulik4
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 year later...
  • Răspunsuri 300
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

In Europa, motorul se fabrica la Valladolid, Spania, pentru modelele Dacia-Renault, la Sunderland (UK) pentru modelele Nissan (dar nu se stie ce-o fi dupa Brexit) si la fabrica Daimler din Kölleda, Ge

Am avut 14 ani 1,5 dci-ul si pot sa spun ca e un motor foarte bun! (In afara de furtunul de la turbo nici un fel de probleme in 200 mii km) De aproape un an conduc 1,33 TCE-ul. Fara sa intru in detali

Am facut media consumului in 16059 km parcursi cu Duster 4x4 1.2 tce si 16094 km parcursi cu Duster 4x4 1.5 dci. Am mers in aceleasi stil si conditii cu ambele. La 1.2 tce a iesit o medie de 7.93%. ia

Posted Images

Buna ziua,

Ieri am facut revizia de 3 ani pentru un Duster 1.332 Tce, 130 cp, 34.5k km la reprezentanta Dacia din Mangalia.

Dupa ce mi-au zis pretul (~950 ron), i-am spus inginerului ca e ultimul an cand mai fac revizia la ei. Mai bine fac in alta parte, ca service-uri autorizate se gasesc destule in toata Constanta. Intr-un final au gasit sa-mi puna ulei Energy Texaco 5w30, in loc de Castrol. Mi-a spus ca uleiul sa nu-l folosesc mai mult de 15k km.

Cost final 650 ron, cu filtre ulei, aer, habitaclu.

Am mai aflat cateva informatii despre revizia de 4 ani, si anume ca trebuie schimbate bujiile, lichidul de racire si cel de frana.

Preturi materiale si manopera:

- pentru bujii- 600 ron

- pentru lichide- 400 ron

Deci revizia de 4 ani ma va duce la 600+400+~700 (rev)= 1700 ron. Mai pun si asigurarea, intru in fibrilatie.

Ma intereseaza sa va cer parerea la urmatoarele :

1- a schimbat cineva din domniile voastre bujiile? Daca da, unde (reprezentanta / service autorizat?) si cat a fost pretul?

2- acelasi lucru pentru lichidul de frana si racire

3- cat de legal este sa te refuze reprezentanta sa-ti cumperi tu consumabilele, acceptate de ei si pe care le vand mult mai scump?

4- posesorii de Duster din Constanta pot recomanda un service autorizat la care au facut reviziile?

Multumesc pentru timpul acordat

Link spre post
Acum 4 ore, adi2203 a spus:

Buna ziua,

Ieri am facut revizia de 3 ani pentru un Duster 1.332 Tce, 130 cp, 34.5k km la reprezentanta Dacia din Mangalia.

Dupa ce mi-au zis pretul (~950 ron), i-am spus inginerului ca e ultimul an cand mai fac revizia la ei. Mai bine

pretul este ok , in Bucuresti este 1200

Link spre post
Acum 19 ore, adi2203 a spus:

Buna ziua,

Dupa ce mi-au zis pretul (~950 ron), i-am spus inginerului ca e ultimul an cand mai fac revizia la ei. Mai bine fac in alta parte, ca service-uri autorizate se gasesc destule in toata Constanta. Intr-un final au gasit sa-mi puna ulei Energy Texaco 5w30, in loc de Castrol. Mi-a spus ca uleiul sa nu-l folosesc mai mult de 15k km.

Cost final 650 ron, cu filtre ulei, aer, habitaclu.

Am mai aflat cateva informatii despre revizia de 4 ani, si anume ca trebuie schimbate bujiile, lichidul de racire si cel de frana.

Preturi materiale si manopera:

- pentru bujii- 600 ron

- pentru lichide- 400 ron

Deci revizia de 4 ani ma va duce la 600+400+~700 (rev)= 1700 ron. Mai pun si asigurarea, intru in fibrilatie.

Ma intereseaza sa va cer parerea la urmatoarele :

1- a schimbat cineva din domniile voastre bujiile? Daca da, unde (reprezentanta / service autorizat?) si cat a fost pretul?

2- acelasi lucru pentru lichidul de frana si racire

3- cat de legal este sa te refuze reprezentanta sa-ti cumperi tu consumabilele, acceptate de ei si pe care le vand mult mai scump?

4- posesorii de Duster din Constanta pot recomanda un service autorizat la care au facut reviziile?

Legal, este o zona gri.

Fiecare reprezentanta este indreptatita, fiind firma privata, sa-si puna cat adaos comercial vor pe serviciile prestate. De asta ai si preturi diferite in fiecare reprezentanta. De asemenea, fiind o firma privata, isi au dreptul sa-si aleaga clientii pe care ii servesc.

Singurul lucru pe care il poti face este sa suni la Vocea Clientului si sa le spui ca trebuie sa faci revizia si vrei sa mergi cu propriile piese de origine, noi, sigilate ( unde e cazul ) si sa-ti faca programare la service-ul cel mai apropiat de tine - Mangalia. 

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...