Sari la conținut

problema sistem antipoluare


Postări Recomandate

Buna!

Ce mai stiti de rezolvarea problemei cu Ureea vietii?

Am fost vineri pentru a 3-a oara in service, s-a rezolvat problema pentru 80 km, dupa care iar a aparut eroarea "vesela", mai am 750 km pana se blocheaza.

La mine apare pe CLIP eroarea cu rosu: "Modul Uree... " si inca un cuvant, dar nu l-am retinut.

Mai astept, poate ii dau de cap pana la urma.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 64
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Am revenit. Mi-au reparat masina. Ier am ridicat-o de la service. Dupa 2 luni si jumatate de cand a aparut problema si 1 luna si jumatate de stat in service. Nu au mai schimbat cablajul masinii.

Vad ca aici discutiile sunt mai mult filosofice, drept pentru care nu le voi mai continua. Nu sunt nihilist, sunt chiar realist si aplicat, tocmai de aceea nu-mi permit epitete/caracterizari la adresa

Se pot face anumite lucruri și fără să vii cu bordul plin de erori. Faptul că voi acceptați să fiți trimiși la plimbare și să reveniți când o să mai facă, dacă o să mai facă, este propria voastră aleg

Posted Images

La mine nu a mai aparut.

Am trecut de 5500 km, 1/2 exterior, 1/2 oras, nu am completat cu uree.

Sper ca asta sa fi fost tot, doar o marunta resoftare in cazul meu, la altii s-a lasat cu injectoare si pompe schimbate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vin cu un mic update, scriu aici ca sa nu mai umplem topicul colegului cu BLUE DCI.

Dupa masurarea tuturor cablajelor care tin de antipoluare (asta a fost cererea celor de la Dacia), totul a dat ok.

S-a trecut la masurarea sondelor si aici, cea de NOx a dat cu virgula, nu da semnalele corespunzatoare, nu este arsa de tot ? dar nu e in parametrii.

Urmeaza sa fie schimbata. Dupa schimbare sper sa se rezove problema.

Va tin la curent (continuu) ?

Ha! Exact ce am intuit!

Am fost sunat de la Service, nu este pe stoc la Dacia sonda. Asa ca mai astept.

Apropo, cei cu Blue DCI, sa nu cada pacatul sa va loveasca unul in spate sau sa spargeti rezervorul de adblue ca e jale cu piesele de schimb.

Cerere foarte mare pe productie, 0 pentru servisare.

Asta acum la inceput, sunt sigur ca in 5-6 luni furnizorii isi intra in mana si o sa fie destule pentru toata lumea ?

 

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Salutare! @cbogdyMa bucur ca ai scăpat de probleme. 

Eu am acuma 7000 km și mi a apărut a 3 a oara eroarea . Prima data am fost la resoftare și a doua a dispărut de la sine după 600 km. Acuma mi a apărut doar mesajul cu "verificați sistemul antipoluare" + 🔧 + martorul luminos de motor. 

Vouă v a apărut vreodată mesajul sa alimentați cu adblue? Eu am pus numai o data vreo 6 L și atât. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu a aparut sa pun adblue niciodata. Era plin rezervorul. Dar am vazut cum apare mesajul de umplere (l-am vazut cand au golit cei de la uzina rezervorul sa vada daca indica bine nivelul), se aprinde doar semnul de antipoluare, forma aia de "puf de spray" ca nu stiu alta descriere si mesajul: In 2400 km prevedeti umplere cu adblue. Alte becuri nu se aprind.

 

AdiR - si a inceput sa te numere? Ce erori le da pe Clip celor din service?

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...