Sari la conținut

Portocala mecanica - 4x4 - 1.5 dCi


Postări Recomandate

Salutare tuturor,

De aproximativ 30 de zile sunt posesorul unui Duster Blue Dci 4x4 echipare "Comfort" culoare Orange Atacama. Pe 27 august am achitat avansul, iar pe 30 octombrie am ridicat masina.

Am mai optat si pentru :

 - volan piele

- incalzire in scaune

- medianav + pachet harti

 - pachet parking

 

Acum are aproximativ 1800 km si per total sunt multumit de masina, cu cateva exceptii pe care le voi expune ceva mai jos.

 

PRO:

- tinuta de drum

- confortul

- garda la sol

- masina "smart" (pastrand proportiile) datorita sistemelor de siguranta, monitorizare, etc.

- display-ul mare al computerului de bord (eu il am pe cel alb pe fond negru ca la echiparea Prestige, am inteles sa nu toate echiparile Comfort vin cu acest display)

 

CONTRA:

- scaunele mi se par inca mici la partea de sezut ca si lungime (chestie subiectiva)

- polita de pe roata de rezerva mi se pare sensibila, deja s-a curbat ff putin in interior

- stergatoarele putin cam scurte

- un "fasait" prezent la accelerare in permanenta de la aprox 1500 turatii. 

 

---

La aproximativ 650 km masina a facut prima vizita in service deoarece volanul statea stramb, lucru rezolvat evident prin geometrie.

Totodata, partea cu "fasaitul" a fost diagnosticata ca fiind un sunet normal, de turbina, lucru de care nu sunt sigur. Spun asta deoarece am avut masini diesel cu turbina si nici una dintre acestea nu prezenta un astfel de sunet. Tot atunci am expus si faptul ca pe alocuri se pot observa pori de ulei, lucru care ma face sa cred ca totusi un furtun/colier/o-ring nu este complet etans si astfel rezulta acel fasait, exact ca si cum ceva scapa presiune. Masina trage, nu apare nici un martor in bord. 

Daca s-a mai lovit cineva de un aspect asemanator il rog sa dea detalii sau sfaturi. O sa atasez si o poza cu acele puncte de ulei.

---

Drumuri bune tuturor si sper sa ne vedem impreuna la o iesire!

 

20181030_190527-1.jpg

IMG-20181101-WA0006.jpg

20181202_141004.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 33
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare tuturor, De aproximativ 30 de zile sunt posesorul unui Duster Blue Dci 4x4 echipare "Comfort" culoare Orange Atacama. Pe 27 august am achitat avansul, iar pe 30 octombrie am ridicat masi

Stai linistit, asa se aude si la a mea. Am 3200 km cu ea. Acele puncte sunt de la omul sau robotul care da cu ceara de izolare pe sub masina. Acea ceara este data in bataie de joc, a mea est

asta e, unii avem o problema, altii alta, oricum ar fi ...nu scapam de ceva anume, bine ca nu sunt de fapt *probleme* in adevaratul sens al cuvantului....si eu mai aud un usor sirenaj...dar baiatului

Posted Images

Stai linistit, asa se aude si la a mea. Am 3200 km cu ea.

Acele puncte sunt de la omul sau robotul care da cu ceara de izolare pe sub masina.

Acea ceara este data in bataie de joc, a mea este mai mazgalita ca a ta.

Cum naiba au reusit sa mazgaleasca cu ea partea de jos a motorului nu-mi dau seama. Inclusiv in jenti am. Nu mai vorbesc de scut si brate, telescoape, etc.

Si daca te impinge pacatul sa te murdaresti pe maini cu ea, numai cu diluant se mai duce.

O zi buna va doresc!

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am  tot o Portocală Prestige,  4800  km.  Bine ai venit in club :)   Eu sunt foarte foarte mulțumit de a mea . In general.  Dar....

Acel fâsâit a apărut și la mine după  3000 km.   Am schimbat filtru de aer, am fost la diagnosticare,  am verificat colierele din jurul turbinei  și tot așa. sună . Îl  aud in sarcină și  il percep ca și cum ar trage aer fals pe undeva. Parcă și pierde puțin  din cuplu in plaja de turații in care fâsâie . 

Nu cred că e firesc,  deoarece sunt la al 3.lea Duster si precedentele ( ambele PH2  dci de 109 CP )  nu fasâiau și cuplu creștea liniar în sarcină.    Urmează să fac   2500 km pe afara cu ea la sfârșitul ăsta  de  săptămână  și revin cu inpresii.. E adevărat,  deabia e perceptibil  dar mă deranjează.        

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, felicitari.

Eu nu am simtit vre-un fasait la a mea pe accelerare, doar zgomotul specific motorului (am aproape 8000km). Singura chestie care ma deranjeaza este faimosul sirenaj de la cutie, despre care se zice ca este din constructie si nu se poate remedia. Este ca un zgomot de rulare ce apare pe treptele mari si la viteze intermediare de la 90, 100, 110. Dupa, creste zgomotul motorului si nu se mai aude.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A mea e fara sirenaj  din fericire,  și nici nu are tubulatura stropită cu  maglavais , dar fâsâie  discret  admisia  in sarcina intre 2000 și 2500 rpm  de la a 3.a in sus . Si odată ce am sesizat-o  parcă tot mai tare o aud  :) 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta e, unii avem o problema, altii alta, oricum ar fi ...nu scapam de ceva anume, bine ca nu sunt de fapt *probleme* in adevaratul sens al cuvantului....si eu mai aud un usor sirenaj...dar baiatului meu ii place pt ca se crede intr-o naveta spatiala sau avion, depinde de toane :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut , și la mine se aude acel fâșâit dar daca ascultați cu atenție se aude in partea stângă , turbina este pusă cumva central . Din cate am văzut se aude in accelerare , cuplu va pot spune că este liniar , am fost plecat cu rulota de 1300kg acum de 1 decembrie și trage fara probleme , ceea ce mă face să cred că nu pierde cuplu.

Este tot comfort Orange fara navigație , mașina este senzație pentru ceea ce fac eu cu ea , chiar că au reușit de data asta ...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...