Sari la conținut

Portocala mecanica - 4x4 - 1.5 dCi


Postări Recomandate

La 25.03.2019 la 11:19, Auras a spus:

Arata bine barele. Ce model sunt exact? 

Multam! Sunt cele din catalogul de accesorii Dacia, au costat 600 de lei cu TVA si au ajuns in 2 zile de la comanda.

Atasez o poza cu codul.

IMG_20190303_121408.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 33
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare tuturor, De aproximativ 30 de zile sunt posesorul unui Duster Blue Dci 4x4 echipare "Comfort" culoare Orange Atacama. Pe 27 august am achitat avansul, iar pe 30 octombrie am ridicat masi

Stai linistit, asa se aude si la a mea. Am 3200 km cu ea. Acele puncte sunt de la omul sau robotul care da cu ceara de izolare pe sub masina. Acea ceara este data in bataie de joc, a mea est

asta e, unii avem o problema, altii alta, oricum ar fi ...nu scapam de ceva anume, bine ca nu sunt de fapt *probleme* in adevaratul sens al cuvantului....si eu mai aud un usor sirenaj...dar baiatului

Posted Images

Salutare,

Masina are acum putin peste 10k km in aprox 5 luni.

Mesajul "Prevedeti Adblue in urm..." mi-a aparut la aprox 9800 km.
Asadar, teoretic, un plin de AdBlue (14L) este suficient pentru 10k - 12k km.

Consumul mediu calculat la pompa este undeva la 7,5L / 100 km. Evident ca TdB imi arata mai putin cu 0,2 - 0,4 L.
Avand in vedere ca masina este utilizata in scop personal, in Bucuresti - Ilfov si o
parte din drum este prin unele din cele mai aglomerate zone (Prelungirea Ghencea/Iuliu Maniu), consider ca este un consum foarte bun.

Legat de sunetul descris anterior de mine, am mers de curiozitate cu un alt Duster
aceeasi echipare dar fara AdBlue, masina avand aprox 30k km. M-a surprins putin pentru ca era mult mai zgomotoasa, iar acel fasait nu era la fel de perceptibil dar exista.

Imi place cum trage masina si are un cuplu fain. Polivalenta, robusta, sper ca si fiabila.

Ce nu imi place:

- variaza intensitatea stropitorilor (uneori stropesc foarte bine, alteori parca sunt lesinate)
- cu masina in viteza, la accelerare, se misca vizibil schimbatorul de viteze. (vazusem parca aceeasi problema si la review-ul facut de cei de la Turatii pe YT)
- spatiul relativ mic in spate daca ai un scaun de copil. Cel din fata trebuie sa traga scaunul maxim pentru a ramane ceva loc pentru copil in spate. (chestie subiectiva)
Momentan atat imi aduc aminte, revin cu completari daca este cazul.

Ma declar multumit pana acum. Un 8 din 10, sunt mici lucruri la care era nevoie de mai multa atentie, chestii de finete.
Oricum masina perfecta nu exista, cel putin la banii astia.

In alta ordine de idei, sa vina caldura!
Urmeaza iesiri in natura, camping si drumuri lipsite de asfalt :hyper:

Editat de likety
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut , acel fâșâit apare de la turbina pentru că este poziționată intre motor și habitaclu , la alte mașini este intre radiator și motor .

Daca vă uitați atent veți observa că în imediata apropiere de ieșirea din motor este catalizatorul urmat de filtru de particule ceea la modelul vechi este sub mașină .

Sunetul apare peste 1600 1700 de tura , daca este prea turație nu se mai aude așa puternic , pentru un efect maxim zic sa montam un westgate , "glumeam".

Nu știu ce este așa deranjant că se aude un suierat , fâșâit sau ceva de genul.

Din punctul meu de vedere este bine că avem ceva nou , frumos , ieftin etc .

 

 

Bafta ...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum 1 oră, Viperr a spus:

acel fâșâit apare de la turbina

Cam asta mi-au spus toti. De la reprezentanta pana la prieteni care au condus sau nu Duster.

E greu cu paranoia :frantics:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...

Salutare,

Portocala are acum aprox 15k km si functioneaza ireprosabil. Intre timp a mai primit folie 7% si un portbagaj generos de 390 de litri. Mai urmeaza si altele :D

Pentru ca am tot citit de urcarea la Cabana Varful Ciucas am zis sa incerc si eu, cu ocazia asta sa-i fac si botezul pe un drum forestier. S-a comportat exemplar.

A meritat. Mai ales senzatia de la coborare. Am plecat cu oarece rezerve deoarece am tot citit ca nu au putut urca toti, chiar si cu masini mai potente.

Pe display panta maxima a fost de 19 grade, ceea ce inseamna aproximativ 35%.

 

 

 

IMG_20190615_123946.jpg

IMG_20190621_181626.jpg

IMG_20190622_125958.jpg

IMG_20190622_130157.jpg

IMG_20190622_130618.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, mihaibv a spus:

Felicitari pentru urcusul la Ciucas :) Ce anvelope ai avut?

La coborire nu ai derapat deloc in viteza 1 cu piciorul pe frana?

 

Multumesc!

Anvelopele sunt cele cu care a venit masina, Continental LX2 parca, nu mai retin exact.

La urcare AUTO + ESP off.

La coborare ESP on, lasata pe liber si piciorul pe frana. O singura alunecare de vreo 2-3 dale am avut cand am inceput coborarea. Dupa ce am inteles cum sta treaba am dozat altfel viteza si franarea apoi nu au mai fost alunecari. Doar emotii :-D

Cu siguranta alta era situatia dupa o ploaie.

Oricum recomand traseul tuturor.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aviz amatorilor: 8201700223 (deflector aer fata OEM) arunca lichidul de stergator IN MASINA: face balta pe butoane!!, daca geamul este coborat mai mult de o palma. 

La Dusterul 2012 aveam tot OEM dar erau mai bine profilate. 

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...