Sari la conținut

Încălzire electrică habitaclu și indicator pericol gheata


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 25
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pai exact de la 3 grade incepe avertizarea si la mine. Palpaie temperatura si te anunta CB-ul o data de posibil polei, Daca ai oprit-o de ce sa-ti mai zica o data? Vezi setarea temperaturii din h

Tine-ne.  

Daca ai climatizare automata face ea totul, tre' sa simti aer cald la aeratoare in maxim un minut. La Viperr pare sa fie o problema.

Salut! Si eu am primit doar o singura data, in timp ce mergeam cu masina si afara erau 0-2 grade, avertizarea de pericol polei pe ecranul dintre ceasuri (varianta de echipare Prestige).Dupa aia nu am mai observat acest mesaj...Oare conteaza in ce meniu este calculatorul de bord? Eu l-am schimbat si mai mereu sta pe consum :D De asemenea pe ecranul Medianav simbolul ˚C clipeste cand temperatura este sub 3 ˚C ( tot timpul cat temperatura este sub 3˚C).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 21/11/2018 at 12:29, Viperr said:

Mă programat pe 3 la garanție , pot fi 3 probleme ,

1 siguranță

2 relee

3 rezistenta

Diseară scot partea de jos a bordului să ajung la relee , scot și siguranțele din interior poate nu mai ajung la service..

 

Se pune CLiPul pe mașină și se face test de actuatuare, ocazie cu care se poate verifica direct pe mufa caloriferului electric dacă ai sau nu tensiune.

Rămân la ipoteza mea - condiții neîndeplinite.

PS. siguranța e de 80A și e la motor :)

 

Editat de t0rquemada
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, t0rquemada a spus:

Se pune CLiPul pe mașină și se face test de actuatuare, ocazie cu care se poate verifica direct pe mufa caloriferului electric dacă ai sau nu tensiune.

Rămân la ipoteza mea - condiții neîndeplinite.

PS. siguranța e de 80A și e la motor :)

 

M-am uitat și este o singura siguranță de 80A care este buna , mă gândesc să nu fie releu. Am dat partea de jos a bordului afară și am găsit un singur releu , dar din cate am văzut sânt firele prea subțiri pentru a tine rezistenta cu consum de 50 sau 60 de Ah. 

Dacă mai ai idei pentru unde să mă mai uit aștept să-mi spui.

 

O zi buna ,

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, t0rquemada a spus:

Sunt pe lângă cutia de climatizare, posibil în spatele pianului și comenzilor de climă, dar repet nu ai ce verifica la relee alea de 35A și 70A

Am înțeles  , dar daca siguranță este buna , la relee nu am ce verifica rămâne să înțeleg că este rezistenta arsa ceea ce nu cred , mașina are o lună .

A funcționat o singura data de când am mașina , in carte am văzut că pe siguranță din habitaclu cea cu oglinzile electrice apare " sistem încălzire habitaclu" m-am uitat la ea este buna .

Nu pot înțelege care ar fii problema , din câte știu eu releul cuplează si decuplează , la mine nu se aude nimic de genul asta decât în partea stângă la tabloul de siguranță .

Tot întreb că poate o rezolv și nu mai ajung la service , acolo este distracție daca pentru 2 Lampi de înlocuit m-au ținut o zi întreagă , pentru asta mă ține o săptămână.

Merci

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Relee sunt comandate de uch, dacă ăla nu autorizează nu ai ce face, pentru testare trebuie actionare din CLiP

Actionarea nu e continuă, practic vei auzi niște clic-uri la aprox 5sec unele de altele

Referitor la problema cu lampile inversate, se puneau lămpile corect și se inversau 2 pini într-o mufă

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, t0rquemada a spus:

Relee sunt comandate de uch, dacă ăla nu autorizează nu ai ce face, pentru testare trebuie actionare din CLiP

Actionarea nu e continuă, practic vei auzi niște clic-uri la aprox 5sec unele de altele

Referitor la problema cu lampile inversate, se puneau lămpile corect și se inversau 2 pini într-o mufă

 

Ok , am înțeles , nu se aude nimic . Ai cumva clip mă poți ajuta sa nu mai ajung la service că sincer îmi este sila tare să mă duc la ei...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...