Sari la conținut

Schimbare becuri (H1 si H7) - Duster 2011


Postări Recomandate

Salut!

Mi s-a ars recent un bec de faza scurta si ma gandeam sa inlocuiesc ambele (faza scurta si faza lunga) cu ceva becuri mai de Doamne ajuta.
Pareri? Din ce ati schimbat si incercat care ar fi mai ok?

Am vazut si citit de bine despre:
Philips X-treme Vision +130% - (in jur de 200 si ceva de lei un set de H1 si un set de H7)

A incercat cineva becurile astea? Se vede mai bine? Rezista, sau se ard relativ rapid?

Multam si o zi buna ?

Editat de vibs95
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 21
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Și-a pus cineva Osram și le-am văzut live, atât din față cât și din spate. Ca preț, undeva în jurul la 600 lei. Pe lângă faptul că sunt ilegale și poți rămâne fără certificat, sunt ori prea puter

Probabil isi dau seama ca led fara lupa e anormal plus multi isi vor acumula carne in congelator cu ocazia montarii,de aceea feedback.ul o sa fie slab..

In general becurile de genul X-treme Vision nu tin foarte mult la o utilizare mai intensiva.. si exista si un risc de a deteriora farul ( matuire/topire). Parerea mea este de a merge pe ceva intermedi

Posted Images

In general becurile de genul X-treme Vision nu tin foarte mult la o utilizare mai intensiva.. si exista si un risc de a deteriora farul ( matuire/topire). Parerea mea este de a merge pe ceva intermediar de genul Osram Silverstar sau Philips Vision Plus. Pretul este de asemenea mai convenabil. Bafta la alegere!

  • Like 1
  • Trist 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Philips X-treme Vision +130% este cam cel mai bun tip de bec din punct de vedere al performatei pe care il poti pune in momentul de fata pe soclu H7. 
Nu matuieste, nu bachelizeaza soclul insa are durata de viata mai mica decat un H7 normal, asta e singurul compromis.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc de 5 ani pe faza scurta: OSRAM H7 NIGHT BREAKER LASER +130% 55W 12V

Si pe lunga: OSRAM H1 NIGHT BREAKER LASER +130% 55W 12V

Sunt continuarea generatiei: OSRAM H7 Night Breaker Unlimited +110% 55W 12V

 

Acum pe noul Duster din prima zi am trecut de la becurile stock pe ce am scris mai sus.

Nu topesc, nu matuiesc nimic.

Singurul dezavantaj este ca nu au durata de viata ca cele stock, trebuie de undeva sa iasa si +110, +130-iul ala :)

Dar avand lumini de zi si pe vechiul si pe noul Duster nu le aprind pe timpul zilei, doar seara sau noaptea cand am nevoie de ele, asa ca m-au tinut in jur de 1,5 ani la o medie de 30.000 km/an, cam la 40-45.000 km au trebuit schimbate, s-au ars sau s-a scuturat filamentul in ele (din cauza drumurilor "bune").

O zi buna va doresc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Testul este facut exact pe farul de Duster ph1. Concluzia o puteti trage singuri.

Asta e pentru a compara Philips cu Osram. 

Eu am avut unlimited si racing vision, cu diferențe insesizabile, dar cu un mare plus la durata de viata pt Osram.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Au aparut si la Osram cu +150% (exista chiar si H1, H11) Night Breaker Ultimate Next Generation. La H7 durata de viata e de 250 ore, fata de 200 ore la Philips.

Cu +150% mai exista Ring Xenon 150 cu durata de viata 300 ore (ma refer la H7).

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...