Sari la conținut

Scartait la franare


Postări Recomandate

Ieri am observat ca la franarile mai puternice aud un scartait, cred ca vine din spate. Am abia 4000 de kilometri, deci nu cred ca e de vina uzura placutelor, as fi tentat mai degraba sa dau vina pe materialul "eco-friendly" din care sunt confectionate placutele de frana, material care am inteles ca mai cauzeaza astfel de sunete.
A mai intampinat cineva problema asta pe Dusterul 2018?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un singur scirtiiit la eliberarea pedalei = boala acestei platforme, trebuie unsa cu vaselina grafitata arcul de recul de la saborii din spate, dar....

Scirtiit ritmic = problema mentionata de tine si/sau pozitionare gresita a sabotilor pe spate. si/sau ferodou desfacut de pe sabot si/sau praf, murdarie grosiera, rugina..ar trebui desfacuti  si suflati/curatati tamburii pe spate. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca ma incadrez in situatia numarul doi la o apasare mai tare a pedalei, la franarile usoare nu se aude nimic. O sa fac o programare pana la reprezentanta. Merci pentru raspuns!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 29/10/2018 at 10:33, Kidu said:

Ieri am observat ca la franarile mai puternice aud un scartait, cred ca vine din spate. Am abia 4000 de kilometri, deci nu cred ca e de vina uzura placutelor, as fi tentat mai degraba sa dau vina pe materialul "eco-friendly" din care sunt confectionate placutele de frana, material care am inteles ca mai cauzeaza astfel de sunete.
A mai intampinat cineva problema asta pe Dusterul 2018?

un scartait undeva in stanga fata am si eu dar doar cand franez cu rotile bracate  ::))::)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pana la Verbita in Arad, am dat o tura cu mecanicul de acolo, a actionat usor in mers de cateva ori frana de mana si zgomotul a disparut. Era de la praful sabotilor de frana de pe spate si din ce am inteles e foarte posibil sa reapara pentru ca "asa fac toate".
Mai urmaresc problema, nu e ceva foarte deranjant pentru ca apare doar la franarile mai tari. Astept si parerile voastre, sunt curios cine mai sesizeaza problema asta in timp.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...