Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 17
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Eu panarame din acestea n.as lua in veci..Daca dai pe o masina 17500E( exemplul meu) se presupune ca ai bani si sa o intretii..unii..Postul de sus era un pamflet..

Din cate topicuri ai pe aici legat de anvelope nu ai gasit nimic folositor?

1) Foloseste tr.1 pt frana de motor !! 2) Neaparat ESP sa fie activ (e indicat sa il decuplezi doar la urcare, nu si la coborare). 3) In 4x4 Lock se trece la modul offroad pt ABS care lasa s

Daca sunt astea:
https://www.vadrexim.ro/anvelope-iarna-215-65-r16-kama-515-102q.html

...atunci spune-ne si despre: zgomot, riscul de acvaplanare in lipsa canalelor longitudinale, consumul de carburant. Faptul ca nu se vad urme de uzura pe ele nu este intodeauna cel mai edificator criteriu.

Nu am incredere in specificatiile tehnice pe care le declara rusii si nici in standardul lor de calitate.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu panarame din acestea n.as lua in veci..Daca dai pe o masina 17500E( exemplul meu) se presupune ca ai bani si sa o intretii..unii..Postul de sus era un pamflet..

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rusii fac (faceau) in general lucruri trainice.. iernile la ei chiar sunt grele .. eu stiu ce sa zic.. pretul de 260 lei/buc pare mai realist fata de 105 lei. Cand cumperi o anvelopa de brand cunoscut platesti si firma nu doar tehnologia. Eu cred pana la urma ca fiecare produs va avea clientii lui multumiti indiferent de calitatea acestuia. Consider ca anvelopele sunt foarte importante la o masina si nu as merge pe marci de buget cand vine vorba de siguranta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat debica frigo de iarna, din pacate nu am reusit sa le pun, si ultima saptamana inclusiv azi am mers intens cu dusterul pe gheata/zapada/polei cu cele standard care sunt All season (credeam ca sunt de vara dar le-am sucit pana am gasit semnul pt ca nu am crezut pe altii) Bridgestone Sport. Pana acum nu am avut situatii grele, are aderenta, in urcari trage perfect (desigur cu 4x4 unde a fost nevoie) DAR la franari bruste sau in panta, derapeaza, deci atentie sporita :) 

Mai e o chestie, in ultimele 2-3 zile am mers mai mult cuplat pe 4x4, era gheata peste carosabil iar pe alocuri zapada batatorita, la anumite franari, la viteze mici si la cateva accelerari se aud batai/pocnituri repetate, sacadate pe spate, zici ca e tren, fara sa afecteze in vreun fel performanta masinii. Are cineva idee despre ce e vorba? M-am uitat pe sub ea dupa cum am putut de pe alaturi si nu am vazut/mirosit nimic ciudat, nelalocul lui. 

Editat de Gavryel
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oauuu, ce discutii am iscat cu cauciucurile kama,    domnilor tinand cont ca fiecare cu masina lui  face ce vrea , eu aici am spus doar o parere si faptul ca le folosesc  si sunt multumit de ele, asta nu inseamna ca trebuie sa placa si altora, bun... am sa rapund doar lui  kidu, pt ceilalti  pararile raman  ale lor. modelul prezentat de tine nu e acelasi cu ce am eu pe masina, zgomotul  cei drept pe la 130 km/h se aude, nu-i bai, cu muzica un pic pe mediu nu mai bag deseama,offf, dreptate iti dau la consum, de la folosinta lor am vazut   o crestere , ca sa spun asa nu prea semnificativa( alti vor avea alta parere)  0,5-0,8 si uneori chiar 1 l in plus, ca tu nu ai incredere in specificatiile lor asta nu insemna ca nu sunt si bune, am sa incerc sa intru si de pe telefon sa pun  poze cu ele.... pt toata lumea doresc o seara cat mai placut si domnilor fiti incezatori in voi

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tiberyu, multumesc pentru explicatii si nu trebuie sa o iei personal pentru ca si ceilalti colegi nu cred ca au fost tendentiosi. Abordeaza un pic altfel situatia si imagineaza-ti ca toate cele 1.3 t ale Dusterului tau au contact cu carosabilul doar pe suprafata a patru palme de om. Parca te face sa te gandesti de doua ori inainte sa abordezi un viraj mai strans, nu?

Prin natura jobului meu am lucrat vreme de 5 ani pentru clienti rusi: Lada Granta, Lada Kalina Facelift si Lada Vesta. Privesc cu rezerva orice specificatie tehnica vine de la ei pentru ca i-am prins nu o data cu minciuna. Lucreaza la un nivel mult mai scazut decat orice standard european, cu toata infuzia de know-how venita de la Renault si asta la ditamai uzina AvtoVaz. Crezi ca un producator anonim de anvelope e mai breaz?

Editat de Kidu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

  Am o intrebare de incepator pe 4x4. Atunci cand cobori o panta cu inclinatie mare acoperita cu zapada batuta e mai bine cu 4x4 permanent si frana de motor sau pe automat?

    Mentionez ca am cauciucuri allseson si am facut coborarea pe automat, in frana de motor, in treapta 2 si am avut probleme, a inceput alunecarea foarte greu am redresato.

Multumesc.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...