Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 154
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare la toata lumea, Mă alătur si eu comunității odată cu achiziționarea modelului Duster 2018, Confort BLUE 1.5 DCI 115 (cai frumosi ca brajii), cu opțiunile de fabrica adaugate: → Inca

180KMh adică 176Kmh real. Cu volanul de Renault Duster și cu tastă PTT (inexistentă în echiparea ta) aș fi mai atent cu intrările în service pe garanție

vorbiti cu t0rquemada ptr activarea "cornering".

Posted Images

Referitor la "5 ani fara griji" pot sa iti confirm eu ca ai zero costuri la reviziile anuale.

Referitor la "depresiunile" din anvelope, sa stii ca e ceva normal la anvelopele de SUV-uri care implicit au si balonajul mai mare. 
Nu o sa iti accepte nimeni nicio reclamatie pentru asta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...
La 23.10.2018 la 23:19, lisandru06 a spus:

Update lista modificari completa: 

→ Jante originale de RENAULT Black-Haru pe 16 ,et 50 ,5x114,3 (350 EURO) √

→ MediaNAV EVOLUTION (LAN5200WR5 made in Vietnam cu software 9.1.1 si harti actualizate 2018 Q2 pentru toata EUROPA → merge foarte fluent/rapid) + camera de spate originala √

→ Pentru informatiile de la °C din dreapta + informatiile de la ECOdrive am nevoie de activare + instalare un modul special [~250ron nu este momentan prioritate]

→ Folie pe geamurile din spate si luneta + autocolant pe stalpii din spate la fel ca cei din fata√ , mai raman protectile la praguri care urmeaza sa le pun zilele acestea

→ Jantele fidji de tabla sa le echipez pentru iarna cu niste Anvelope Goodrich G-force winter2 suv 215/65 R16 102H  [urmeaza luna viitoare]

→ Activare cornering (aprindere proiector in curbe) + alarma [450 ron dar puse in standby pentru ca nu sunt o prioritate]

Are cineva corneringul activat pe Duster si i se pare folositor ?

→ Pe viitor poate niste praguri nichelate + protectii aripi ca sa nu mai fie in curul gol [~1500 ron dar tot in standby]

Si pentru ca am deja a trecut un an de cand am DUSTERITA si aprox 15k km revin si eu cu ultimele modificari dupa ce lista veche a fost terminata :) :

→ Am facut revizia de 1 an (aprox 700ron costul dar pentru mine cu 5 ani fara griji totul a fost decontat de catre rci leasing) - mecanicul de la DELTA Pitesti a fost super baiat de gasca si m-a lasat sa asist la schimbarea tuturor pieselor originale (filtru aer renault,filtu motorina renault,filtru habitaclu renault,ulei Castrol 5W30 5.5 L (nu mi-a venit sa cred ca intra atat :) ))

→ Am montat multiplexoru ca sa mearga comanda pentru iphone de comenzi vocale, giroscopul la 4x4,eco mode cu trip sumar cat si temperatura sa fie afisata pe navigatie.

→ Am montat volan nou de Renault Arkana  sau sandero/logan 2020 cu piele si airbagul vechi

→ Am schimbat interfata cu una modificata personala la medianav pentru o mai buna potrivire pe albastru cu afisajul albastru de la computerul de bordu

→ Mai nou detin cunostinte si soft pentru activare in sfarsit  Cornering (stanga, dreapta + ambele pentru marsalier ), Auto stergatoare pentru ca senzorul era deja prezent, Lumini de zi (Coming Home,Coming Back), Auto Thief protection (se deschide la al doilea impuls si la prima doar se activeaza Coming Home) si nu in ultimul rand auto closing windows dar imi pare a nu functiona (il are cineva si ii merge aceasta functionalitate?? - oare este legata de atunci cand ploua sa se inchida geamurile automat?)

cat si pentru dezactivarea anumitor functionalitati precum: Stergator spate legat de marsalier, Chitait de centura (a ramas doar vizual), Start & Stop forever.

Pe viitor mai raman deschise:

→ ECU MODE Temperatura motor + temperatura afara in media nav inlocuind multiplexorul cu un altul creat conform strainilor: https://dacieros.forumfree.it/?t=76329762 . Poate ne ajuta cineva care deja l-a facut si vrea sa il vanda la dusteristii patrioti

→ Modificare lumina ceas din albastru in negru (poate stiti pe cineva) sau modificarea lor cu unele cu ceasurile negre

→ si ca si un vis erotic poate punem si niste perne pe ea sa o mai lasam putin de show :))

Voi ce credeti ca se mai poate face la modelul asta??

 

20190927_182307 (Copy).jpg

20191002_181156 (Copy).jpg

20191006_132724.jpg

20191006_133829 (Copy).jpg

20191006_151228.jpg

20191002_181156.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Midnighte a spus:

Detaliaza te rog :

- Auto Thief Protection

- Closing Windows 

 

Auto Thief Protection iti deschide usa abia la al doilea semnal, asa ca daca stai la terasa in apropiere si tot deschizi usa din buzunar, cum de altfel am vazut cazuri reale, nu poate sa iti intre nimeni in masina in timpul ala de 2 minute cand masina ar fi deschisa si nu s-ar autoinchide(pentru ca daca nu deschizi usa de la sofer timp de 2min parca, masina se reinchide).

Closing Windows automatically o am activata dar din butoane nu vrea sub nici o combinatie sa le inchida. Din ce am mai citit ar fi vorba ca s-ar autoinchide doar daca ar ploua prin semnal de la senzorul din fata prin care merge si auto stergatorul fata. Am sa testez si revin cu detalii.

Sper ca ti-am raspuns la intrebari ;)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate Theft Protection adică banala deschidere selectivă, doar că la toți usa e soferului e cablată cu restul(deci prima apăsare pe buton e în gol) și au impresia că se deschide la a2a apăsare de buton  :))

Închidere automată geamuri necesită 4 macarale cu impuls + alte conexiuni hardware.

 

  • Like 2
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 months later...

Pentru ca nu am mai postat de ceva vreme revin cu update la ce am mai schimbat la bestie:

→ Montare camera auto cu parking mode activ (kitul cu 3 fire) Viofo A129 duo ir gps camera principala in dreapta oglinzii + camera spate cu ventuza pentru ca o mai mut si in interiorul masinii cu raza spre parbriz conform stilului POV

→ Montare folie protectie faruri + folie galbena pe proiectoare pentru o mai buna vizibilitate pe ceata

→ Schimbare becuri proiectoare cu unele Osram H16 Blue vision rezultatul este extrem de bun (poza 3→ dreapta pozei este cu OSRAM)

→ Montare leduri RGB ambientale la picioare (fata + spate) + pedalier

→ Update la harti la 2019 Q2

→ Testare solutii PROX dupa cum vazut pe forum si pot spune ca intradevar ajuta enorm si este foarte eficienta pe ploaie si nu numai mai ales Rain Shield.

 

Cat despre probleme:

→ Huruit/vajait la accelerare la care inaca nu am gasit sursa pana acum (ramase ca si vinovate doar anvelopele de iarna G-force winter2 suv 215/65 R16 102H)

→ Probleme timonerie care am vazut ca este comuna si anume am probleme cu treptele 3 si 4 cat si agatat la restul treptelor + ca nu mai revine in punctul 0

Am sa merg la service ca tot mai este in garantie.

20191221_130535.jpg

20200106_195138_006.jpg

20191223_202404.jpg

20191223_201957.jpg

image-15-e1574863138413.png

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 4 weeks later...
La 29.03.2019 la 13:41, lisandru06 a spus:

Update dupa 5000km  si cu protectiile de la aripi instalate + trecerea la vara. Chiar mi se par ca aduc un plus de design si ca masina ar trebuii sa vina din fabrica asa.

Adblue nu a mai dat chix decat atunci, prima data la ~700km.

Cat despre alte upgraduri: instalare modul + activarea cornering si alarma care nu mai e prioritate din ce am citit pe forumuri pentru ca de ajutor nu prea iti este + eventual un eleron portbagaj .

Voi a-ti facut alte modificari la masini??

M-ar interesa daca as putea schimba ceasurile mele (cele cu albastru) cu cele de prestige (negre). Stie cineva daca necesita alte modificari soft sau pur si simplu se mufeaza in locul celor vechi?

55480154_2407531945945535_1767556785230577664_n.jpg

55618309_2407531985945531_3499435934263279616_n.jpg

55857866_2407531909278872_6084761742557052928_n.jpg

 

Salut, de unde ai cumparat aparatori pentru aripi si la ce pret? multumesc anticipat!!!

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



  • Susține forumul

    Cumpără de la eMAG apăsând întâi acest buton

    și vei susține forumul.

    Recomandăm și PCGarage, Fashion Days, Elefant.ro, CEL.ro, F64, evoMAG, Libris, Flanco, Anvelope-oferte.ro

    De fiecare dată când dai mai întâi click pe unul din aceste linkuri de mai sus, iar abia mai apoi cumperi, ajuți forumul cu un mic comision care se întoarce în contul de afiliere.

  • Inregistrare/Autentificare

    Pentru a putea posta, te rugam sa te inregistrezi / autentifici.

  • ForumDuster.ro pe Facebook

  • Topicuri

  • Postări

    • Intervalele si ce se schimba/verifica la revizii exista in fisa de intretinere pe care o primesti la cumparare. Cred ca poti sa ceri o fisa de la dealer inainte.
    • Pentru ca in curand se va face un an de cand ma dau cu Portocala Turbata, mi s-a parut momentul potrivit sa postez o statistica pentru pasionati.  Si avem asa: RCA pe un an B8, "decat" 1022 lei, CASCO 548 euro (2740 lei), ambele la Omniasig. In anul care a trecut am ars dupa bonurile de benzina 1406,25 litri de zeama de dinozaur, la un cost modic de 9979,66 lei. Raportat la cei 16900 km parcursi rezulta un consum mediu anual de 8,32 la suta de kilometri parcursi. Mi se pare decent, raportat la puterea motorului si la aerodinamica tip caramida. Dupa cum am mai spus, in momentele respective, comportamentul masinii in afara asfaltului e mai mult decat onorabil si stiu sigur ca poate mult mai mult decat sunt eu capabil sa cer de la ea. Motorul mi se pare in continuare cireasa de pe tort, silentios, rafinat, iar felul in care trage in sarcina este incredibil. Scaunele, chestia care mi s-a parut cel mai aiurea dupa ce am luat masina si imi amintesc ca la primul drum lung ma durea groaznic genunchiul drept si spatarul scaunului parea ca in loc sa ma sustina ma impunge... Din fericire ne-am impacat exact la timp pentru tura pe care am facut-o 6 luni mai tarziu prin Europa, in care n-am avut probleme nici dupa 600 km condusi intr-o zi. Despre comportamentul transmisiei integrale a masinii in off-road pot doar sa spun ca mi sa parut mai mult decat capabila pentru ce am cerut eu de la ea. Adica indiferent de coclaurile, dealurile sau noroaiele in care am bagat-o, a fost in stare sa ma scoata fara prea mare deranj ... Nemultumiri dupa un an, sunt putine, iar cele care sunt se leaga de comportamentul timoneriei, ambreiajului, transmisiei, (nu m-am prins inca care din cele trei e de vina) in situatii de condus "sportiv" cu schimbari rapide si agresive de trepte. Am avut o perioada destul de lunga dupa cumparare, cand mi se parea ca nu mai stiu sa conduc si aproape fiecare schimb de treapta era insotit de o smucitura!  Dupa multa lectura on-line am inteles ca nu sunt chiar prostul clasei la condus si ca mai sunt si altii care experimenteaza aceeasi problema!  Pana la urma am inteles cum "vrea" Dusterica sa fie condus si am facut pace! Iar acum ma bucur de el in fiecare zi chiar si in aglomeratia nebuna a Bucurestiului.
    • Salut. Știe cineva să îmi spună unde găsesc intervalul de revizii în garanție și ce anume se face? Am descarcat manualul dar nu am găsit ce caut. Încerc să îmi dau seama dacă e mai convenabil cu rate și totul inclus 5 ani.
    • nu am nici o modificare, totul e cum a venit din fabrică
    • Salut @RobertR, merci de raspuns. Suspensia e standard? Ai inaltare sau ceva mai rigid?
×
×
  • Creează nouă...