Sari la conținut

Postări Recomandate

La 29.03.2019 la 18:02, t0rquemada a spus:

Fizic sunt plug&play, software vei avea o problemă - trebuie configurate

Se poate face, dar atenție de unde cumperi noul TdB - poți avea surprize neplăcute.

Le-am gasit pe acestea si nu stiu daca sa arunc banii sau nu 😀,

pretul nu este foarte mare: https://www.olx.ro/oferta/vand-ceas-bord-duster-2018-IDbOdGd.html

Mersi mult de ajutor tuturor!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 154
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare la toata lumea, Mă alătur si eu comunității odată cu achiziționarea modelului Duster 2018, Confort BLUE 1.5 DCI 115 (cai frumosi ca brajii), cu opțiunile de fabrica adaugate: → Inca

180KMh adică 176Kmh real. Cu volanul de Renault Duster și cu tastă PTT (inexistentă în echiparea ta) aș fi mai atent cu intrările în service pe garanție

vorbiti cu t0rquemada ptr activarea "cornering".

Posted Images

La 30.10.2018 la 12:03, Gavryel a spus:

@lisandru, n-am acum poze dar promit ca o sa fac cand mai termin cu muncile. lumina nu e puternica dar pe intuneric se observa sigla duster pe praguri cand deschizi portiera, de asta cred ca bateria va tine destul de bine. pe listele de accesorii nu prea gasesti pragurile iluminate, doar pe o singura brosua e listata, dar daca ii spui la reprezentanta celui responsabil cu comenzile exact ce vrei, si te tii de capul lui, iti va gasi pragurile in sistem, e vorba de vreo 348 de lei parca + manopera

pentru activare cornering nu trebuie multiplexor, treaba e cu softul, tare as vrea sa cunoastem un meserias care se pricepe si sa facem la el, ca daca umblam fiecare dupa capul nostru in soft sa nu facem vreo prostie si pierdem garantia.

daca gaseste cineva soft ceva poate ne impartaseste si noua

Edit: am vazut pe forumul de mai sus ca are link pt download DDT4all, e la finalul articolului respectiv

Buna Lisandru! Si eu am praguri iluminate, dar cel de pe partea soferului nu mai lumineaza, cred ca s-a terminat baterie. Sti cumva daca se poate schimba bateria? M-am uitat pe toate partile si eu si cei de la service, nu se vede nimic (nici o sugestie sau usita de schimbare a bateriei) si instructiuni nu am primit cand le-am cumparat. Multumesc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 19.10.2018 la 23:02, lisandru06 a spus:

Si iaca a aparut asta seara si prima nasoleala cu noul Duster. Mergeam frumos pe drum pna in 3000 de ture ca trebuie sa se lase motoru si hopa. Am primit acest mesaj nasol: VERIFICARE SISTEM antipoluare si mi se aprinde checkul si indicatorul de jos precum in imagine. Stie cineva care ar fi motivul?? I s-a mai intamplat cuiva?. Mentionez ca are doar 888 km si adblue am completat pana a dat peste ca initial la asta mi-a fost gandul ca ar putea fi indicatorul.

20181019_224510.jpg

Hehe. Luni seara exact in acelasi loc la aproape 5500 km  aparut a doua oara nenorocirea de eroare. Bineinteles ca o luam de la capat cu fluxul si anume verificat adblue: doar 2,5 litri completati pana in gura, nenorocit a 2,3,4 peste 3000 ai nimic( mai insist putin pe acelasi drum liber si lung ca data trecuta). 

Restrospectiva: exact ca si atunci ma intoarcem de la Bucuresti, numai lansat pe toata autostrada, omorata corespunzator si la iesirea din Albota in curba aia mare eram in depasire, fix la fel s-a aprins si data trecuta ce cam se leaga cu ce spun baietii ca ar fi o problema de citire nivel adblue ( probabil prea inclinata) sau vreo regenerare ratata. Daca in 700 km nu reusesc sa o fac sa dispara oricum se va opri si atunci contactam gasca de la dacia. A rezolvat cineva definitiv aceasta problema ca in septembrie cand merg la revizie,  sa stiu ce le spun😃

20190401_220159.jpg

La 02.04.2019 la 8:53, cbogdy a spus:

Buna Lisandru! Si eu am praguri iluminate, dar cel de pe partea soferului nu mai lumineaza, cred ca s-a terminat baterie. Sti cumva daca se poate schimba bateria? M-am uitat pe toate partile si eu si cei de la service, nu se vede nimic (nici o sugestie sau usita de schimbare a bateriei) si instructiuni nu am primit cand le-am cumparat. Multumesc!

Din pacate am cautat si pe net si nu gasesc nimic legat de baterii. Eu le am din fericire ca autocolante si nu necesita decat reaplicare peste ceva mult timp.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu asta,in primii 1400 km,s a aprins de 3 ori.De atunci am aproape 8000 de km si nu s a mai aprins.Este disponibil un nou soft pt modulul de uree.Resoftarea se va face automat cand ajungi in service..revizie sau poti merge direct pt resoftare.Eu nu am facut resoftarea desi lucrez la Dacia:)

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 04.04.2019 la 13:49, TECARUVIOREL a spus:

Am patit si eu asta,in primii 1400 km,s a aprins de 3 ori.De atunci am aproape 8000 de km si nu s a mai aprins.Este disponibil un nou soft pt modulul de uree.Resoftarea se va face automat cand ajungi in service..revizie sau poti merge direct pt resoftare.Eu nu am facut resoftarea desi lucrez la Dacia:)

Am luat in calcul pontul( multumesc @TECARUVIOREL) si am facut programare vineri la service pentru interventie. Am incercat in zadar sa omor la ea si nimic. Checkurile nu mai dispar🤔. Va tin la curent cu ce constata la service!

Deasemenea ca si mic update am instalat azi cotiera care o achizitionasem de ceva timp dar trebuia modificat sistemul de prindere.

Cum vi se pare??

 

Editat de lisandru06
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 08.04.2019 la 20:07, lisandru06 a spus:

Deasemenea ca si mic update am instalat azi cotiera care o achizitionasem de ceva timp dar trebuia modificat sistemul de prindere. 

Salut,

Arata foarte bine. Spune-mi te rog de unde ai cumparat-o, cat a costat, unde ai montat-o si in ce au constat schimbarile pe care le-ai facut?

Multumesc

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 16.04.2019 la 15:03, adi2203 a spus:

Salut,

Arata foarte bine. Spune-mi te rog de unde ai cumparat-o, cat a costat, unde ai montat-o si in ce au constat schimbarile pe care le-ai facut?

Multumesc

Apreciez👍. Cotiera a fost luata de la un magazin din Mioveni: Tehnodinamic la pretul de 280 de lei. Aceeasi bani am vazut ca a fost si la EMAG: https://www.emag.ro/cotiera-auto-dacia-original-dacia-logan-sandero-negru-8201679842/pd/DY9T54BBM/?utm_campaign=share+product&utm_source=mobile+app&utm_medium=android

Cotiera este Logan tocmai deaceea este putin spatiu intre scaune dupa cum se poate vedea in poze. Ca si modificare a trebuit ca axul de la cea veche sa fie modifciat si unit cu cel nou pentru a il prinde in sistemul vechi si a nu renunta la reglajul lombar definitiv prin taiere. 

Feedbackul dupa cateva saptamani de folosire este pozitiv pentru spatiu, aliniament si utilitate.

La 08.04.2019 la 20:07, lisandru06 a spus:

Am luat in calcul pontul( multumesc @TECARUVIOREL) si am facut programare vineri la service pentru interventie. Am incercat in zadar sa omor la ea si nimic. Checkurile nu mai dispar🤔. Va tin la curent cu ce constata la service!

Deasemenea ca si mic update am instalat azi cotiera care o achizitionasem de ceva timp dar trebuia modificat sistemul de prindere.

Cum vi se pare??

 

Cat despre programarea la Servisul Dacia Delta Plus din Pitesti. Am fost conform programarii, s-a pus laptopul pe ea si i s-a facut un fel de regenerare de sistem adblue precum in atasament si am fost linistit de Nenea-ul cu laptopul ca asta rezolva problema si nu v-a mai aparea.( in caz contrar i-am spus ce se va intampla si anume ca o sa ma ducc iar peste ei🤣), cam scump in vorbe ce-i drept dar profesionist mi s-a parut. De atunci parca merge mai cu viata, fapt ce imi da de inteles ca oarecum masina se limiteaza cand are eroarea aparuta in dashboard. 

Deasemenea am reusit sa scot o recomandare de adblue de la el dar nu am gasit pe romania. Vedeti atasament pentru serie!

20190412_111224.jpg

20190412_113344.jpg

Editat de lisandru06
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acea regenerare trebuie sa si-o faca masina singura cand vede ea din parametrii ca are nevoie.

Dar, observ, ca la oricine reclama probleme pe partea de adblue le face prima data aceste regenerari.

Asa au facut si la a mea, cate 6-7 una dupa alta, dar s-a dovedidt ca alta este problema.

Cred ca treaba cu regenerarile face parte din procedura lor de verificare.

Zi buna tuturor!

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...