Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 154
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare la toata lumea, Mă alătur si eu comunității odată cu achiziționarea modelului Duster 2018, Confort BLUE 1.5 DCI 115 (cai frumosi ca brajii), cu opțiunile de fabrica adaugate: → Inca

180KMh adică 176Kmh real. Cu volanul de Renault Duster și cu tastă PTT (inexistentă în echiparea ta) aș fi mai atent cu intrările în service pe garanție

vorbiti cu t0rquemada ptr activarea "cornering".

Posted Images

Norocosilor! Am 2 luni de cand a aparut eroarea si 1 luna de service.

Au venit de la Pitesti, au schimbat sonda aval NOx, au schimbat un multiplexor (nu stiu care o fi ala, ca-s mai multe), i-au facut o resoftare. Totul ok!

Au dat ture cu ea pe autostrada, au verificat-o 2 zile, totul perfect.

Vineri m-am dus sa o iau, fericire mare. ?

Ma urc in ea sa o scot din service, ii dau bumb, totul ok, dupa 5 secunde: verifica injectia, verifica sistemul antipoluare. ?

Baiatul din service care s-a ocupat de ea sa lesine, s-a inrosit tot pana in varful urechilor.

L-a sunat pe inginerul de la Pitesti care a lucrat la ea, a pus calculatorul pe ea (erorea era "lipsa comunicare cu modulul de adblue")

schimbat niste relee, niste sigurante, nimic. A ramas la ei, am luat iar masina de schimb.

Baiatul din service (nu inginerul de la Dacia) suspecteaza calculatorul de injectie sau calculatorul de adblue.

Acum ramane sa vedem in continuare odiseea cum decurge.

Intrebarea retorica este: "Chiar asa de ghinionist sa fiu?" sunt la a 4-a masina din gama Dacia, pana la asta nu am avut probleme.

O zi buna tuturor!

 

 

  • Like 2
  • Haha 1
  • Trist 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut , nu ești ghinionist au ele o problema și va și spun de ce ;

 

Normal noua norma de poluare trebuia să intre în vigoare pe 1 ianuarie 2019 , toți producatorii așteptau intrarea în vigoare la aceasta dată .

Pentru că parlamentul european a luat decizia să introducă noua lege cu data de 1 septembrie a dat peste cap toate calculele. Renault Dacia a forțat puțin planurile sa nu piardă teren pentru vânzare și nu reușit să termine testele care erau programate să fie finalizate până la 1 decembrie . 

Prin aceasta forțare nu au reușit să facă toate testele , au dat drumul la livrări și așteptată să vadă toate problemele apărute , se vor remedia pe parcurs .

Asta este o informație din interior daca cine mi a zis mă mințit , va mint și eu...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are sens ceea ce spui daca este o problema software altfel i-ar costa mult prea mult rechemarea in service. Oricum aiurea, nu e deloc etic sa procedezi asa.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...