Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare. Legat de instalația gpl dealerul de la DACIA Craiova a spus că pot monta de la un service agreat de ei fără să pierd garanția. Legat de consum sunt foarte mulțumit dar că eu am salariul de 900 de lei pe lună restul dacă am activitate poate îl scot până la 1800. Și nu-mi place să cer soției bani pt benzină. De aceea prefer gpl. Dispun de cei 7500 de lei pt instalație din vânzarea vechiului Logan. Mulțumesc. O zi bună tuturor.

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zau ca nu te inteleg, de ce nu ti-ai luat un 1.6 MPi la care solutia montarii unei instalatii GPL e arhicunoscuta, ba chiar aveai posibilitatea sa il iei cu GPL din fabrica?
La ce Dumnezeu ti-ai luat TCe si te aventurezi asa intr-o situatie care poate avea repercursiuni foarte costisitoare?

Nu fac eu acum educatie financiara cu tine si nu e treaba mea cum va gestionati bugetul familiei insa nu ai luat oare in calcul si varianta unui Logan? Poate Dusterul e o palarie prea mare pentru tine daca te uiti asa de lung la pretul carburantului.

Editat de Kidu

Partajează acest post

Link spre post

Salutare. Crede-mă că nu am știu și atunci și ma încântat puterea de 125 cp și dealerul a spus că nu costă mai mult de 3000 de lei instalația. Oricum nu-mi pare rău de alegerea făcută. Mașina merge superb , am 3000 de km până acum și verific cam la 2 zile uleiul și văd că nu-s probleme. Consumul este de 7.5 mixtul. Dar vreau gpl pt că este mai economic. Iar mașina crede-mă ma uns pe suflet. Asta e nu am știu o să suport consecințele. Dar dealerul a spus că pot monta instalație la un service autorizat și nu-mi pierd garanția. Una peste alta mașina este de nota zece. 

Partajează acest post

Link spre post

Dealerul spune tot ce vrei tu sa auzi asta doar sa.si vanda marfa!

• Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Garantia masinii o pierzi daca montezi instalatie gpl. Nu conteaza marca instalatiei si nici locul unde faci lucrarea. Cel mult poti sa faci in asa fel incat instalatia si montajul sa fie autorizate, cu toate actele in regula ca sa nu ai probleme dupa montaj si sa beneficiezi de garantie la instalatia gpl, dar repet garantia la masina (la motor, evacuare, etc) oferita de Dacia o pierzi sigur. Probabil stii ca intretinerea unei masini gpl este mai scumpa decat la o masina clasica (revizii mai scumpe si mai dese, inspectii itp mai dese). Dupa montajul instalatiei trebuie sa treci pe la RAR si ulterior sa schimbi talonul daca nu vrei sa umbli tot timpul la tine cu cartea de identitate sau cu o copie legalizata a acesteia. Nu o sa poti intra in parcari subterane nici chiar daca este vorba de parcarea de resedinta. Teoretic si legal mai ales nu poti tine masina in garaj. Daca vreodata ajungi la vopsitorie cu masina trebuie golit rezervorul gpl.

Editat de abc
  • Like 3

Partajează acest post

Link spre post

@Marian30 Am tot citit pe forum in diverse topicuri parerile tale legat de aceasta masina. Asta cu GPL ma intriga oarecum si nu ma pot abtine sa  nu imi dau si eu cu parerea.

Daca zici ca ai un consum de 7.5% de ce ii mai pui GPL? Chiar si cu pret la jumate fie el tot nu renteaza dat fiind costul instalatiei, costurile mai mari de intretinere, problemele care pot sa apara dupa mai multi ani de exploatare. Documentatia necesara pentru a nu pierde garantia si pentru a fi in legalitate cu ea te costa bani si timp pierdut. Adunate cap la cap nu prea te ajuta cu nimic, iti complici existenta fara rost. Tu ai facut calculul comparativ cu logan pe gpl care nu e absolut deloc real in cazul 1.2 tce.

Ce ma frapeaza in mod deosebit e partea financiara...zici tu un salariu de 900 de lei plus castiguri din activitati proprii inca atat. Din ce traiesti omule? Eu inca visez la masina asta de vreo trei ani incoace zicand "poate poate la anu imi iau", cu un venit triplu fata de al tau, sigur si constant. Care e logica?

Sper ca nu am fost prea critic in comentariul meu. Drumuri bune fara evenimente neplacute!

Partajează acest post

Link spre post
Acum 7 ore, GCC a spus:

@Marian30 Am tot citit pe forum in diverse topicuri parerile tale legat de aceasta masina. Asta cu GPL ma intriga oarecum si nu ma pot abtine sa  nu imi dau si eu cu parerea.

Daca zici ca ai un consum de 7.5% de ce ii mai pui GPL? Chiar si cu pret la jumate fie el tot nu renteaza dat fiind costul instalatiei, costurile mai mari de intretinere, problemele care pot sa apara dupa mai multi ani de exploatare. Documentatia necesara pentru a nu pierde garantia si pentru a fi in legalitate cu ea te costa bani si timp pierdut. Adunate cap la cap nu prea te ajuta cu nimic, iti complici existenta fara rost. Tu ai facut calculul comparativ cu logan pe gpl care nu e absolut deloc real in cazul 1.2 tce.

Ce ma frapeaza in mod deosebit e partea financiara...zici tu un salariu de 900 de lei plus castiguri din activitati proprii inca atat. Din ce traiesti omule? Eu inca visez la masina asta de vreo trei ani incoace zicand "poate poate la anu imi iau", cu un venit triplu fata de al tau, sigur si constant. Care e logica?

Sper ca nu am fost prea critic in comentariul meu. Drumuri bune fara evenimente neplacute!

Salutare. Sunt preot de aceea am 900 de lei restul îl i-au din prestări servicii. Iar banii de mașină i-am făcut după 5 harta de lubeniță,am muncit la ele de mi-au sărit capacele. Iar pt gpl vreau pt că se cunoaște la buzunar. Banii pt instalație îi am din vânzarea vechiului Logan

Salutare. Și apropo mașina este luată din Craiova de la Redac. Ce-i de acolo au spus că nu pierd garanția.

Partajează acest post

Link spre post

Si eu tot de la redac am luat dusterul doar ca am 1,5 dci, 

De cand am mers prima data pe diesel dupa ce ma mers pe benzina nu as mai vrea inapoi pe benzina doar la motoare de 2500 in sus si tot la acele motoare as pune si gpl mi se pare gresit sa pui gpl pe un motor mic cu sau fara turbina. Unde va mai fi puterea acelui motor......iar ca si rentabilitate nu vei recupera investitia asa repede iar cand o vei recupera deja va aparea ceva mai nou pe piata si la revanzare vei pierde mai mult. Drumuri bune si fara probleme.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga un comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.