Sari la conținut

Postări Recomandate

Mulțumesc de răspuns... Ideea e ca mașina e aproape noua :gandire:, am uitat sa specific, e august 2018, deci nici 3 ani nu are si aproape 27k KM. E posibil ca sa crape bujiile/fise/bobina, MPP chiar atât de repede.

O sa merg cu ea la reprezentanta săptămâna viitoare, e încă in garanție.

Si mai e o chestie ciudata, intre 135-140 km/h apare o vibrație ciudata in sarcina, doar in sarcina, sub 135 si peste 140 nu mai face...:nervos::nervos:

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 55
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare! Ca posesor al unui Duster 1.6 Sce 4x2 pot sa împărtășesc următoarele păreri despre comportamentul prezentat de @eliadib : motorul 1.6 sce de origine Nissan este un motor mult mai sensibil de

Am fost cu ea la reprezentanta... nu se vede nimic pe calculator... se pare ca am eu "auzenii" si nici termometrul nu a mai oscilat..... se pare ca ii dau prea multa importanta  mulțumesc tuturor celo

N.am simtit nicio diferenta intre benzina de 98 sau 100 fata de cea standard.Am pus Petrom,Mol OMV.Aaa,ba,da!Doar la pret.Masina a mers la fel cu ambele.80 la suta bag aditivata.Nu câr,mâr cu cea norm

Banuiesc faptul ca pui benzina buna, de 98... :) Vibratii are orice masina la anumite viteze, rezonanta nu iarta... :) Dar daca a aparut recent, poti verifica echilibrarea rotilor, apoi cardanul (crucile...) pentru jocuri si vezi cam la ce turatii apare, banuiesc ca peste 3000 rpm...

Editat de ninoniculescu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de benzina, aceiași benzina ii pun de când am luat-o, 98 de la Petrom, foarte rar alimentez din alte benzinarii, nu cred ca s-a întâmplat sa fac asta decât de maxim 5 ori de când am mașina. Doar ca aceste manifestări au apărut de max o săptămâna... nu făcea înainte :(

Nu cred ca are legătură cu turațiile... la viteze mai mici sau mai mari de cea specificata, indiferent de turații nu se simte acea vibrație :(

O da vedem când o duc la doctor... sper sa nu vine cu placa "așa "face" toate" :)

Mulțumesc!

Editat de eliadib
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa incerci si benzina de la Rompetrol (sper sa nu se considere reclama), eu de ani buni folosesc la masinile mele asta si nu am avut surprize niciodata. Plus ca la Matiz si la Lacetti, o data pe an pun un lichid de curatare injectoare la un plin si le dau 'talpa' la un drum lung, adica merg (foarte) turat 200-300 km... :D La Duster 1.3 TCe nu e voie, asa cum scrie in Manualul de utilizare... probabil datorita filtrului de particule...  :O La 1.6 aspirat as incerca.

Editat de ninoniculescu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N.am simtit nicio diferenta intre benzina de 98 sau 100 fata de cea standard.Am pus Petrom,Mol OMV.Aaa,ba,da!Doar la pret.Masina a mers la fel cu ambele.80 la suta bag aditivata.Nu câr,mâr cu cea normala..

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Ca posesor al unui Duster 1.6 Sce 4x2 pot sa împărtășesc următoarele păreri despre comportamentul prezentat de @eliadib : motorul 1.6 sce de origine Nissan este un motor mult mai sensibil decât vechiul 1.6 K4M și ca atare are alte pretenții in exploatare. Eu am constatat ca cel mai bine se împăca cu benzina de la Mol. Cea cu CO 100 intr-adevăr îl face un pic mai vioi dar se simte și la buzunar și la consum. La început când am alimentat de la Petrom sau Rompetrol am mai avut momente in care la ralanti turația varia foarte mult și aiurea. Ca o recomandare puțin off-topic as spune, tot pe baza experienței personale cu acest motor, ca este pretențios și la ulei. Am folosit inițial ulei Elf pe care am constatat ca îl cam consuma și nici mersul motorului nu era unul prea silențios mai ales la rece sau la turații ridicate. Am schimbat recent uleiul cu Motul și se pare ca motorul este mult mai mulțumit de acest ulei. Rămâne de văzut cum se va comporta in timp. În concluzie pentru ca acest motor sa meargă cât mai bine are nevoie de “consumabile” de calitate fiind după cum am spus și mai înainte un motor sensibil și pretentios!

 

Editat de andrei_s
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu ea la reprezentanta... nu se vede nimic pe calculator... se pare ca am eu "auzenii" si nici termometrul nu a mai oscilat..... se pare ca ii dau prea multa importanta :)) mulțumesc tuturor celor care au venit cu sfaturi si păreri... 

Drumuri bune!!!

 

Editat de eliadib
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...