Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare! Ca posesor al unui Duster 1.6 Sce 4x2 pot sa împărtășesc următoarele păreri despre comportamentul prezentat de @eliadib : motorul 1.6 sce de origine Nissan este un motor mult mai sensibil de

Am fost cu ea la reprezentanta... nu se vede nimic pe calculator... se pare ca am eu "auzenii" si nici termometrul nu a mai oscilat..... se pare ca ii dau prea multa importanta  mulțumesc tuturor celo

N.am simtit nicio diferenta intre benzina de 98 sau 100 fata de cea standard.Am pus Petrom,Mol OMV.Aaa,ba,da!Doar la pret.Masina a mers la fel cu ambele.80 la suta bag aditivata.Nu câr,mâr cu cea norm

  • 5 months later...

Pot confirma și eu acel ronțăit, insesizabil dacă nu-i dai atenție, la relanti ce dispare la apăsarea ambreiajului, tubalatura de admisie aer mai trepideaza când e motorul în sarcină... Dar vorba unui mecanic cu urechea fină, "ia o electrică!" și nu mai auzi nimic. Pe mine personal mă mulțumește motorul, se conduce ușor în oraș, consum... 8-9 litri mixt, mai mult prin oraș, dar era de așteptat având în vedere că e motor aspirat. Resurse suficiente pentru un mers decent, surprinzător de stabilă, îmi place modul ECO în special cu copilul în mașină, accelerarea devine mai lină. 

Mă cam deranjează un lucru și anume dimineața la rece stă destul de turată și apar niște fluctuații destul de mari după părerea mea, acum nu știu dacă e din categoria "așa face toate" sau e o problemă. A voastră cum se comportă la rece? 

Duster-ul are 4000 km acum, Prestige 4*2, 1.6 SCE. 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Vlad2018 Confirm și eu variațiile cam mari ale turației la rece la relanti.Am observat ca sunt mult mai atenuate dacă folosesc benzina mai calitativa ..eventual  cu cifra octanică ridicată. Din experiența mea, cu benzina de la Mol am avut cele mai bune rezultate 🙂

Se pare că motoarele mai noi chiar și aspirate sunt mai pretențioase la combustibil decât cele de acum 10 ani..

Editat de andrei_s
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...