Sari la conținut

domnulnopcea

fiabilitate motoare benzina 1.6 sce 114 si viitorul tce 1.3

Postări Recomandate

Imi cer scuze ca ma bag in vorba ..dar parerea fiecaruia e diferita, nu poti condamna oamenii pentru alegerile lor. Eu unul am ales 1.6 Sce din mai multe motive: fiabilitate dovedita, intretinere ieftina, lipsa filtru de particule ( 1.3 Tce are deja GPF ), lipsa turbina samd. In momentul cand alegi un motor nou iti asumi niste riscuri.. pana si batranul 1.5 Dci a inceput sa aiba "frisoane" de la AdBlue. Despre 1.3 Tce iar se stiu prea putine lucruri .. sper sa fie mai reusit decat 1.2 Tce. Eu mi-am asumat un singur risc.. consumul putin mai ridicat si pana acum n-am avut alte nemultumiri legate de motor.

Sarbatori fericite va urez si un An Nou mai bun!

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andrei ..asa si eu am ales sce..motor simplu aspirat fara turbina...puteam alege diesel cu rabla si ieseam cam tot pe acolo...depinde mult si cati km faci pe an!! Eu la 10k pe an...am.mers clar pe sce..cine vrea economie poate pu e gpl...si clar iese mai bine ca motorina! 

Partajează acest post

Link spre post

Eu nu condam pe nimei ,nu asta am vrut sa spun, sau sa se înțeleagă,doar că este destul de nașpa ,sa verifici uleiul foarte des, mai ales la o mașină nouă. 

Mi-am spus părerea vis a vis de cele cu turbo,si de ce am ales 1.6 aspirat. 

Încă o dată, nu am vrut sa se înțeleagă, că judec pe cineva, nu imi permit așa ceva. 

Sărbători liniștite alături de cei dragi.

Editat de Aikidoro

Partajează acest post

Link spre post

Imi cer scuze, cred ca am fost eu prea dur in exprimare... ma refeream ca fiecare isi are argumentele lui pentru alegerile facute si unii nu accepta pareri diferite 😉

Partajează acest post

Link spre post

Salutare tuturor. Eu am vrut măgărușul de 1.2 deoarece mă săturasem de 1.4 de la Logan când ma rugam de el să urce la Rucăr Bran ... Și credeți-ma nu regret. Faza cu uleiul nu a fost stres pt mine eu verificam uleiul lunar la toate mașinile de 20 de când am permisul. Doar că am vrut eu să fiu liniștit. La mulți ani! Sărbători fericite și un an nou cu bucurii alături de cei dragi. La mulți ani! 

Partajează acest post

Link spre post

Salut! 

Și eu am ales 1.6 SCE. Am făcuți 8k pana acum și sunt foarte mulțumit.Fac naveta zilnic, dar nu depășesc 20k pe an. Consumul mediu la ultimii 500 km este de 7,7 l. 

Partajează acest post

Link spre post

Ce traseu ai de facut?

Partajează acest post

Link spre post

Dacă știi județul Iași, plecare din sat Bosia pana în Podul Ros, unde las fata la școală și de acolo la serviciu în zona industriala la capăt,si invers la întoarcere. Orele sunt de vârf, dar eu nu merg,, sportiv,, și chiar dacă as vrea nu am unde. 

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga un comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.