Sari la conținut

fiabilitate motoare benzina 1.6 sce 114 si viitorul tce 1.3


Postări Recomandate

Andrei ..asa si eu am ales sce..motor simplu aspirat fara turbina...puteam alege diesel cu rabla si ieseam cam tot pe acolo...depinde mult si cati km faci pe an!! Eu la 10k pe an...am.mers clar pe sce..cine vrea economie poate pu e gpl...si clar iese mai bine ca motorina! 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 40
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare dragi colegi dusteristi, revin cu o informatie si anume ca am fost sunat de la service sa merg sa imi schimbe ceva la motor,segmentii cred, si da, a recunoscut un tip,cred ca e inginer, ca ac

1.6 SCe, 20k km, fab Aug 2018, facut schimb acum 5000km, pus ulei pana la maxim, încă e la maxim, deci în 5000 de km nu a consumat, eu cred ca ne panicam unii pe alții degeaba. E posibil sa mai fie câ

Uff,credeam ca sunt singur pe planeta cu  un motor consumator de ulei..🙄

Eu nu condam pe nimei ,nu asta am vrut sa spun, sau sa se înțeleagă,doar că este destul de nașpa ,sa verifici uleiul foarte des, mai ales la o mașină nouă. 

Mi-am spus părerea vis a vis de cele cu turbo,si de ce am ales 1.6 aspirat. 

Încă o dată, nu am vrut sa se înțeleagă, că judec pe cineva, nu imi permit așa ceva. 

Sărbători liniștite alături de cei dragi.

Editat de Aikidoro
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. Eu am vrut măgărușul de 1.2 deoarece mă săturasem de 1.4 de la Logan când ma rugam de el să urce la Rucăr Bran ... Și credeți-ma nu regret. Faza cu uleiul nu a fost stres pt mine eu verificam uleiul lunar la toate mașinile de 20 de când am permisul. Doar că am vrut eu să fiu liniștit. La mulți ani! Sărbători fericite și un an nou cu bucurii alături de cei dragi. La mulți ani! 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă știi județul Iași, plecare din sat Bosia pana în Podul Ros, unde las fata la școală și de acolo la serviciu în zona industriala la capăt,si invers la întoarcere. Orele sunt de vârf, dar eu nu merg,, sportiv,, și chiar dacă as vrea nu am unde. 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Tot 1.6 SCe am ales si eu. Fac cam 10000 km pe an si clar nu merita sa iau diesel.
La drum lung am reusit sa scot si consum de 6%, ceea ce e super. Vara trecuta pe traseul Bucuresti - Transfagarasan - Salina Turda - Transalpina- Bucuresti am scos 8 % cu 5 persoane in masina si bagaje. Masina se comporta foarte bine, consuma ok. In Bucuresti creste consumul foarte mult daca merg zi de zi ( si fara functia Eco), dar nu ma deranjeaza, atata timp cat merge! :)

Acum 2 saptamani am urcat pe Vf. Rarau pe zapada si se comporta fff fain!

Eu unul sunt super multumit de motorul 1.6 SCe. :)
Singurul dezavantaj pe care il vad eu este faptul ca in rezervor nu incap mai mult de 40 litri (am pus intr-o zi 42 dar chinuit!).

Toate cele bune!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...