Sari la conținut

fiabilitate motoare benzina 1.6 sce 114 si viitorul tce 1.3


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 40
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare dragi colegi dusteristi, revin cu o informatie si anume ca am fost sunat de la service sa merg sa imi schimbe ceva la motor,segmentii cred, si da, a recunoscut un tip,cred ca e inginer, ca ac

1.6 SCe, 20k km, fab Aug 2018, facut schimb acum 5000km, pus ulei pana la maxim, încă e la maxim, deci în 5000 de km nu a consumat, eu cred ca ne panicam unii pe alții degeaba. E posibil sa mai fie câ

Uff,credeam ca sunt singur pe planeta cu  un motor consumator de ulei..🙄

Salutare , am 85 de mii de kilometri ,am observat consumul de ulei  la schimbul de consumabile facut la 40 de mii si a devenit grav la cel de 60 de mii. Am facut schimbul de ulei la 80 de mii si dupa 5600 kilometri mi a mancat uleiul din motor de am ajuns la minim. Masina este cumparata in octombrie 2017, inmatriculata in februarie 2018. Din punctul meu de vedere Renault ul nu mai face motoare ci drujbe. Nevasta mea, la un Renault Kadjar, a facut deja segmentarea la 60 de mii pe garantie. Cred ca trec pe japoneze. Toate cele bune!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Sar putea să aveți dreptate că Renault sa prostit cu motoarele. Am avut un Logan 1,4 mpi l-am ținut 11 ani și nici nu am avut probleme cu el nu a consumat gram de ulei. Am mers 8 ani cu gpl și nu a consumat gram de ulei. Nu am schimbat doar uleiul și distribuția. În rest apă paie și bătaie. Acum am un Duster cu motor de 1,2 Tce . Într-adevăr la început am fost stresat din cauza uleiului dar după primele trei luni mi-a trecut și am zis că am 5 ani garanție. Și sunt la mila Domnului. A trecut 1 an și jumătate și nici nu am avut probleme zile trecute am verificat uleiul și stă bine . Nu îmi mai fac grijii. Dacă e să o pățești o pățești. O mașină dacă ai grijă de ia și îi dai minimul de atenție va merge brici. Ulei bun și benzină curtată și nu are voie să sufle. O seară bună tuturor. Și La mulți ani! Fetelor cu ocazia zilei de 8 Martie

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 06.03.2020 la 12:31, claus a spus:

In afara de acest apetit pentru ulei, alte probleme ale motorului (specific, doar  ale motorului) ?

Nu, alte probleme nu sunt. 

Ma gandesc ca o cauza, in cazul meu, ar putea fi ca fac drumuri scurte si dese in oras.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.6 SCe, 20k km, fab Aug 2018, facut schimb acum 5000km, pus ulei pana la maxim, încă e la maxim, deci în 5000 de km nu a consumat, eu cred ca ne panicam unii pe alții degeaba. E posibil sa mai fie câte un motor cu probleme, dar nu toate cu motorizarea asta. Drumuri bune! 

  • Like 3
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

Salutare dragi colegi dusteristi, revin cu o informatie si anume ca am fost sunat de la service sa merg sa imi schimbe ceva la motor,segmentii cred, si da, a recunoscut un tip,cred ca e inginer, ca aceste motoare au probleme cu consumul de ulei. Vestea buna este ca apare  problema dupa 60 de mii. Hmmmm, ce sa mai zic, cred ca imi cumpar un Trabant, sunt pregatit psihologic cu consumul de ulei. Toate cele bune.

N.B. colegii care aveti masini care vor iesi din garantie pregatiti bani pentru reparatie.

In rest,toate cele bune.

  • Like 3
  • Mulțumesc! 2
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...