Sari la conținut

fiabilitate motoare benzina 1.6 sce 114 si viitorul tce 1.3


Postări Recomandate

Acum 2 ore, BogdanG a spus:

Si la mine ia lejer litrul intre doua revizii.

Am 34000.

In afara de acest apetit pentru ulei, alte probleme ale motorului (specific, doar  ale motorului) ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 40
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Salutare dragi colegi dusteristi, revin cu o informatie si anume ca am fost sunat de la service sa merg sa imi schimbe ceva la motor,segmentii cred, si da, a recunoscut un tip,cred ca e inginer, ca ac

1.6 SCe, 20k km, fab Aug 2018, facut schimb acum 5000km, pus ulei pana la maxim, încă e la maxim, deci în 5000 de km nu a consumat, eu cred ca ne panicam unii pe alții degeaba. E posibil sa mai fie câ

Uff,credeam ca sunt singur pe planeta cu  un motor consumator de ulei..🙄

Acum 32 minute, taviro a spus:

Pacat ca au renuntat la vechile motoare Euro 5, k4m. Nu consuma gram de ulei, rezista foarte bine la GPL.

Da, motorul 1.6 SCE cod H4M 738 este facut Nissan si este Euro 6.  Despre acesta scriam ca au aparut in mediul online suspiciuni…. Despre cel facut de Renault personal nu am auzit decat de bine.

 

Editat de claus
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prea multe probleme nu am auzit legate de acest motor însă intr-adevăr pare a fi mult mai sensibil decât cel vechi de la Renault K4M. De exemplu la al meu am văzut ca îi place doar benzina de calitate in special cea de la Mol. Am mai auzit că ar mai fi avut in trecut ceva probleme cu bujiile și în plus că sunt necesare ceva reglaje mai dese decât la cel vechi. Consumul de ulei de aproximativ 1l la 10000 Km nu îmi pare momentan exagerat mai ales dacă sunt primii km. din viața motorului. Eu sper ca acest consum să nu crească și eventual să scadă cu timpul. Pentru un rulaj de 10–15000 Km anual practic nici completarea uleiului între revizii nu mi se pare absolut necesară. Părerea mea ca este un motor ok pentru cei care au un rulaj anual de acest gen, pentru ceilalți există legendarul 1.5 dCi care încă rezistă dar a mai strănutat și el de la AdBlue in ultima vreme.  Sunt foarte curios dacă exista consum de ulei la 1.33Tce de care m-am ferit tocmai de frica acestei posibile probleme plus alte boli ale tinereții.. dar vorba aia ...“de ce îți e frică.. nu scapi”.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar in carte cât scrie că, este ok să consume?

Acum sant la reprezentanță sa cumpăr un litru de ulei. 

Si l-am  întrebat pe asta de aici ,vis a vis de consum ulei, si mi-a spus că este că, este in toleranță sa consume până la  1l la 1000 mile ce înseamnă 1600km,i-am spus ,daca incepe sa consume asa, vin si le-o pun in curte ,si sa facă ce vrea cu ea.

Bine înțeles că sa uitat chiorâș la mine.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2014

nu stiu daca consuma ulei

oricum nu conteaza in acest caz si nici in general nu are prea mare importanta

o masina intretinuta corect si la timp (reprezentanta cu piese de origine) merge bine sute de mii de kilometrii si ani de zile iar daca este si pastrata in conditii bune (garaj incalzit + spalata des si bine mai ales iarna) nu ai probleme - singura problema o reprezinta costurile de intretinere

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...