Sari la conținut

De la RX4 4x2 la Duster 4x4


Postări Recomandate

Salutare. Dupa ce am condus ani buni un Renault Scenic RX4 4x2 (fara cardan) a venit vremea la un mic upgrade: un Duster 4x4 luat second. Adus din Germania, 132.000 km, 2012. Stare generala buna, pare bine intretinut, fara optionale (n-are volan de piele de ex.) desi in anunt scria ca e modelul Laureate (ce o fi insemnand Laureate in 2012?). Culoarea e un negru metalizat cu reflexii maro (sidef scria in anunt). Urmeaza numerele rosii, schimb ulei si filtre, RAR si tot tacamul. Ca prime imbunatatiri trebuie sa-i iau niste covorase tavita din cauciuc; am vazut pe aici cateva recomandari, sa vad la care ma hotarasc.

Una peste alta sunt bucuros sa conduc in sfarsit un 4x4. Sunt foarte curios cum se va descurca la iarna pe drum secundar pietruit, in panta, cu zapada si gheata.

 

IMG-20180906-WA0014.thumb.jpg.6ab7e98c3e42c17c3608af109f02eb07.jpg

Editat de vasilet
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 35
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Recomand@Planetara pentru diverse piese,accesorii.Preturi bune!

Te ajut eu cu manualul de utilizare in limba romana daca despre el este vorba. Te rog sa-mi trimiti un mesaj privat cu adresa ta de email.

La  diferential, cu cât mai des, cu atât mai bine,si la 60000 stiu ca se schimbă la automate ( nu la toate). Ideea este sa schimbi cu câteva mii mai devreme, decât spune producătorul .

Posted Images

13 hours ago, MAK said:

Laureat nu inseamna volan piele.Este optionala.

Merci pentru detalierea optiunilor.

Trebuie sa fac dosarul pentru numere rosii. Am inteles ca la Cluj se cere sa fie declarat inainte la impozit. E nevoie de acte traduse pentru numere provizorii? Sau doar pentru inmatriculare? Pe drpciv nu zice nimic de acte traduse.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am depus actele la taxe si impozite primarie. Pentru cine e interesat, lista actele necesare se gasesc pe saitul primariei:

  • copie buletin,
  • contract de vanzare-cumparare tradus,
  • copie contract vanzare cumparare original
  • talon (brief mic) tradus
  • copie brief mare (original, netradus)

Costuri pana azi:

  • 122 RCA 3 luni
  • 100 (50+50) traduceri autorizate brief-uri și pregatire acte la firma inmatriculari (4 dosare: taxe, numere rosii, anaf, politie)
  • 13 taxa numere roșii SE PLATESTE LA CEC NU LA GHISEU!
  • 37 taxa talon SE PLATESTE LA CEC NU LA GHISEU!

Urmeaza sa ridic luni numerele rosii. Actele necesare pentru provizorii sunt pe drpciv respectiv:

  • dovada plata taxa 13 ron (CEC, NU se poate la ghiseu desi asa scrie pe drpciv.ro!),
  • cerere tip
  • anexa 667 protectie date personale
  • copie talon Germania original (netradus)
  • copie buletin
  • copie contract Germania original
  • copie RCA valabil

Are cineva manualul pentru Duster 1.5 dci 4x4 2012 in romana?

 

Editat de vasilet
corectare
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La Piatra Neamt, de cel putin doi ani, toate taxele (numere, talon) se platesc direct la ghiseul de inmatriculari, adica acolo unde se depun actele. Totul se rezolva in aceeasi zi. Daca depui actele pana la ora 14, la ora 15 poti ridica numerele si dovada de circulatie. Talonul vine prin posta in 3 zile.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am ridicat numerele rosii (se dau pe loc la depunerea dosarului). Urmeaza revizia maine si achizitie trusa sanitara. Masina a venit fara accesoriile necesare (triunghi, vesta, stingator, trusa sanitara) si trebuie sa le completez. Din ce am vazut, locul ideal de depozitare ar fi in zona rotii de rezerva. O sa imi lipseasca buzunarele si sertarele de la Scenic RX4.

Lista cu De Facut la zi:

✓ Programare numere provizorii

✓ Programare RAR

✓ Declarare la taxe si impozite locale

✓ Ridicare numere rosii

❒ Achizitie triunghi (2 buc), vesta reflectorizanta, stingator, trusa sanitara

❒ Revizie (ulei, filtre, verificare frane, directie, lichide etc)

❒ Programare inmatriculare

❒ Achizitie anvelope iarna si schimb

❒ Achizitie presuri cauciuc tip tavita + tavita portbagaj

❒ Declarare ANAF

❒ RAR

❒ Inmatriculare politie

Cei de la VeziCatFace.ro au facut si ei un ghid dar ordinea lor nu e neaparat cea care se poate pe teren, de exemplu RAR-ul dureaza pana sa prinzi un loc.

Revin cu rugamintea de a-mi semnala un manual de utilizare in romana sau engleza. Aici pe forum la manuale si tutoriale nu am gasit.

Editat de VasileT
completare
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...