Sari la conținut

Postări Recomandate

On 19/08/2018 at 08:30, Neek said:

De recomandat de a face pe stick-ul USB si un folder Backup si un altul Harti Noi.
In folderul Harti Noi puneti ce vreti sa adaugati pentru navigatie, spre exemplu (hartile, poi, licente, radarele, userdata daca aveti, tmc, etc).
In folderul Backup recomand sa salvati dupa ce intram in sistem pentru orice eventualitate tot ce se poate din MediaNav daca nu a-ti facut-o un pas mai inainte. Oricum minim de salvat sunt folderele Storage Card si Storage Card4 ce sunt foarte importante. Spre deosebire de pasul de mai inainte acum in Storage Card4 o sa gasim si utilitarele instalate de Supermodd cand vom intra.
Inca o data recomandarea este sa creati o amprenta digitala asa cum este sistemul original inainte de a proceda la orice modificare si sa o tineti salvata in computer. Astfel daca vreti sa faceti update de firmware via Naviextras aveti deja amprenta.

Uite daca citeai si urmareai bine aveai si amprenta originala si backup facut inainte de orice modificare si mai ales la prima modificare trebuie facute.

Oricum, sa zicem ca nu e mare tragedie daca inca ai salvat ce ai modificat. Incearca sa pui inapoi totul cum era prima oara si sa speram ca va merge. Teoretic trebuie sa fie bine. De altfel e si testul pe care spuneam ca vreau sa-l fac si eu, sa ma lamuresc.

O amprenta TREBUIE sa o ai si un Backup la tot sistemul tau original (sau macar cele 2 foldere). Nu intotdeauna e o garantie faptul ca salvezi doar ce modifici. Se poate sterge accidental ceva sau produce o modificare in sistem si nu te mai poti intoarce decat daca pui total cele 2 foldere, pe putin.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 409
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Tutorial actualizare harti MediaNav gratis cu Supermodd Eu personal am cumparat de curand un Duster din 2017 la mana a doua si am descoperit MediaNav-ul. Am fost incantat de navigatie cand am vaz

Salutare @SamsonS, Astazi am stat cam 4-5 ore pe langa masina si am testat tot ce mi-a trecut prin minte. Am inceput cu un test de protejare si instalat dboot 9.1..x , dar din pacate pe versiunea

Am actualizat Super Mod la v4.0 in special optimizat pentru compatibilitatile cu skin-uri dar si reparat cateva probleme. 4.0ª Revizie Super Mod Standard RO 4.0ª Revizia Super Mod Evolution

Posted Images

Daca gaseam postarea ta in luna martie  cand am modificat (actualizat map, poi si speedcam) prima oara, poate faceam. Deci sa inteleg ca acum e prea tarziu, sau eventual pot incerca sa pun acel 9.1.3 postat de tine, si dupa sa incerc sa fac o amprenta. Hmm , asa o merge?!?!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi spui ca ai facut, nu cred ca e tarziu.

Pune inapoi totul cum a fost, dezinstalezi Supermodd, opresti totul vreo 2 min si apoi incerci amprentarea ca pe original. Astfel ar trebui sa obtii amprenta masinii tale.

La postul 1 mai e si o varianta de Total Commander fara instalare ce e foarte util cel putin la primul backup, ca poti face backup fara sa ai fisiere adaugate in sistem de la Supermodd spre exemplu. Il poti folosi acum fiind exact ce iti trebuie.

Trecerea la 9.1.3 o poti face desigur mai tarziu, dupa ce intelegem ce si cum cu amprenta ta. Acel 9.1.3 postat de mine e original de la Dacia si testat personal pe masina mea.

Editat de Neek
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, MAK a spus:

Harti updatate la alte preturi decat cele de pe site Dacia exista?Am 9.1.3 dar observ ca hartile sunt 2013.Nu as dori alte giubuşlucuri,sunt inca in garantie..

Salut @MAK, din câte știu nu exista decât cele 2 metode descrise în amănunt de @Neek, cea cu total comander mi se pare cea mai ușoară și neinvaziva, și mai este metoda Supermodd, pe care o testez eu cu @Neek acum, în căutarea celei mai bune soluții de a face update la hărți dar și păstra fișierele originale.

Variantele expuse de @Neek sunt gratuite, te costă doar sa zicem 30 de minute din viața. 

Apropo și mașina mea este garanție pana la 31 mai 2022. 

Editat de SergiuSamson
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@MAK fa-ti amprenta si un backup la sistemul pe care il ai acum cu Total Commander-ul fara instalare.

Variante de updatare harti sunt mai multe: Medianav Plus, Media @ Skin, Menavrus, Menaco, Supermodd, varianta crack de synctool sau cea mai simpla doar cu Total Commander-ul fara instalare chiar si altele. Tu alegi ce iti place mai mult.

Eu am descris aici doua metode simple, gratuite si cat mai putin invazive fara a atinge alte fisiere ale sistemului.

Pe site-ul Dacia\Renault cu Naviextras Toolbox, din cate stiu eu, se dau hartile v7.1 ce le-a descarcat un coleg inca in garantie si spunea ca sunt 2017 Q3 sau Q4, oricum nu 2018 Q2 - Q3 cum se gaseste pe net acum.

 

Spor la treaba

Editat de Neek
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...