Sari la conținut

Postări Recomandate

Buna seara,  am comandat un duster prestige 1.6 sce 4x4 culoarea orange atacama, am platit azi avansul de 5% dar am o nedumerire. La configuratorul online am avut un pret de 17500 euro + covorase 92 euro + extra garantie 24 luni/100k km 210 euro rezulta 17802 fara nicio extra optionala. M-am dus cu gandul asta la dealer si mi-a spus ca are deja o masina bagata in productie, modelul cu echiparea de mai sus + extra optionale camera multiview + avertizor unghi mort + card acces demaraj maini libere la pretul de 17541 euro. Eu de bucurie ca am auzit asa ceva am acceptat, insemnand un discount de 700 euro. 

Pe urma, dupa ce am platit avansul la cateva ore mi-a trasnit odioasa idee ( care sper ca e doar o prostie din capul meu) ca masina ar putea fi cu ceva *probleme* , ori *scapata* pe jos si reparata sau refuzata ori mai stiu eu ce motive de exista *oferta* asta la dealer? 

De obicei nu prea ma ambalez asa  dar la asa sume mari parca te gandesti la toate posibilitatile, ati patit sau ati auzit asa ceva sa se intample? ma refer la varianta cea mai neagra posibila

Editat de Gavryel
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am patit. Am citit ceva oarecum asemanator pe forum in urma cu cativa ani dar nu am certitudinea ca intamplarea este 100 % reala. Era vorba de un Logan pe care l-au zgariat cei de la dealer. Au fost corecti si i-au spus omului adevarul. A mai durat doua zile pana au facut reparatia si au oferit un discount de cateva sute de euro. Exista si posibilitatea sa primeasca o alta masina identica dar implica cateva saptamani de asteptare. A fost preferata prima optiune.

Nu te mai gandi. Bucura-te de masina.

Eu am "piticii" mei. Imi place ca masina sa fie fabricata special pentru mine. Adica daca configuratia aleasa de mine este pe stoc la dealer sau la alt dealer sau in uzina sunt in stare sa modific ceva la masina aleasa ca sa nu fie pe stoc varianta respectiva si sa fiu sigur ca se fabrica special pentru mine masina. Termenul de livrare conteaza cel mai putin. Pe de alta parte imi place ca masina sa fie cat mai simpla si nu aleg o optiune decat daca consider ca imi este absolut utila. Spre exemplu optiunea avertizor unghi mort nu as alege-o nici daca ar costa zero euro sau chiar minus cateva sute de euro!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca dupa ce o voi primi voi merge la un service sa o verificam vizual peste tot ca sa nu am dubii.

Ce diferenta ar fi intre una cu si fara avertizor unghi mort? (desigur inafara de Avertizorul in sine) , de ce ar fi mai rea una cu avertizor din pctul tau de vedere?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este deloc mai rea.

Strict din punctul meu de vedere avertizorul de unghi mort este inutil. "Teoria" mea este sa am pe masina doar optionale care sunt absolut necesare. Subliniez ca nu are legatura cu pretul de achizitie. Cu cat masina este mai sofisticata (are mai multe accesorii/optionale) cu atat creste probabilitatea de a avea probleme/defectiuni. Atunci cand masina are mai putine echipamente pur si simplu sunt mai putine lucruri care eventual se pot strica. Sunt masini care ajung in service doar pentru defectiuni la echipamente care sunt optionale. Daca nu erau alese acele optionale evident nu avea ce sa se strice si nu exista posibilitatea de a se ajunge in service din cauza acelor motive. Pe forumul Logan multi se plang de probleme cu transmisia robotizata la motorul pe benzina. Cum se poate elimina aceasta problema? Simplu, se renunta la aceasta optiune. Trebuie pus in balanta daca se merita sau nu. Pe de alta parte optionalele care se gasesc doar pe cateva masini (exemplu camera multiview) se gasesc mai greu in service, trebuie sa astepti mai mult pentru ele in cazul unor eventuale reparatii sau al unui nedorit accident. Deasemenea pe termen foarte lung, cand vor aparea alte modele, o sa fie din ce in ce mai greu sa gasesti piese pentru anumite echipamente optionale care nu au fost vandute in numar mare. Cei drept acest lucru nu intereseaza pe primul utilizator care vinde masina dupa sa zicem 5 ani. Poate nici pe al doilea care se bucura daca cumpara o masina mai accesorizata. Dar in timp s-ar putea sa creeze neplaceri. Am spus ca diferenta la pretul de achizitie (cu sau fara discount) conteaza cel mai putin. Precizez totusi ca atunci cand faci asigurare Casco se considera pretul de lista, fara nicio reducere. Mie camera multiview mi se pare utila la parcarea langa bordura (cat mai aproape dar fara sa o ating, sa nu zgarii jantele - mai ales daca sunt de 17'), precum si la parcarea pe locul de parcare ca sa vad liniile laterale. Nu-mi place ca aceasta camera multiview se poate comanda doar cu avertizorul de unghi mort. Cardul acces maini libere nu-mi place din cauza ca este mai putin sigur la efractie (ai doar un element de siguranta - cipul, la cheia clasica ai cipul si sistemul mecanic de actionare al demarorului), deasemenea nu-mi place sistemul de inchidere automata al usilor care poate sa fie deranjant (stiu ca se poate anula dar revine singur la optiunea automata, este ca sistemul stop-start) si nici sistemul de deschidere al capacului de la rezervor, cu buton de sub scaunul soferului si mai ales cu actionare mecanica prin cablu - in timp poate sa functineze mai greu, trebuie gresat periodic.

  • Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 weeks later...

@Gavryel, este doar paranoia ta, bucura-te de masina si nu iti mai fa ganduri negre aiurea. Degeaba te vei duce la service cu ea pentru control vizual, se vor uita ca broasca in teava si iti vor lua banii de pomana insa tu vei fi impacat  si cu gandul ca masina a fost "verificata".

Editat de Kidu
  • Like 1
  • Haha 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, multumesc de raspunsuri, ieri am dat diferenta, 78 700 lei iar la sfarsitul lunii septembrie a zis dealerul ca va fi livrata. Mai ramane sa fac comanda si de scuturi si casco+ asigurare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am cumparat eu masina, reducerea comerciala standard era de 500 euro si mai dadeau ei cadou garantia extinsa, pare-mi-se daca plata se facea integral, nu mai retin exact motivul.

Tu practic ai primit o reducere de 650 euro. De fapt nu e reducere, ci un bonus, adica ai primit mai multe accesorii in aceiasi bani. Nu-i asta un motiv de panica, se poate si mai rau :)

Editat de Stef13
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak locked this topic
Vizitator
Acest topic este închis. Vă rugăm să deschideți un topic nou dacă doriți să postați pe forum.
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...