Sari la conținut

Probleme cutie viteza noul Duster


Postări Recomandate

Salutare,

Sunt proaspat posesor de Duster 1.3 TCe 150hp 2WD.

Sunt foarte multumit de masina. Motorul trage mult mai bine fata de diesel sau de fostul 1.2 TCe.

Stiu ca au existat cateva probleme izolate de sirenaj a cutiei de viteze pentru versiunile diesel. De ce ceva timp aud si eu acel tiuit puternic la accelerari bruste peste 4200 rot/min. In tr 2 se aude cel mai strident. 

Nu exista pierderi de putere sau ezitari, dar nu stiu cum va afecta cutia pe termen lung. Ma mira faptul ca benzinarul are astfel de probleme (cu atat mai mut cel de 150hp).

Eu nu as da cutia jos chiar si pe garantie daca as sti ca nu e problema serioasa si poti ignora acel sunet + ca nu ai de ce sa treci de 4000 de ture cu 1.3 tce, trage suficient de bine in plaja 2000-4000 (like a diesel :) ).

Mai are cineva asa ceva? 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 30
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Săptămâna trecuta a fost schimbată timoneria. De atunci am mers cu mașina circa 500 km și deocamdată maneta schimbătorului de viteze se comporta așa cum trebuie, adică nu mai rămâne înțepenită când e

Se schimba fara discutii timoneria pe garantie.  Atentie mare sa nu scoata de la timoneria noua o chestie galbena, de plastic, inainte de montaj. Ala e de fapt ghidajul necesar la remontare. Si c

@domnulnopcea Cuplul la Duster, la 1.5 dCI si 1.3 TCe, e ok de la turatii foarte joase. De asta, ar trebui sa aplici 2 metode de condus : 1 - schimbat foarte rapid - de exemplu, in maximum 2

Salut,

eu nu intampin nici un fel de zgomot insa in unele situatii intra mai greu in viteza 1, in special cand plec de pe loc. Dupa ce bag in a 3 si apoi in 1 totul merge ca uns.

am fost la reprezentanta si mi s-a spus ca e complet normal.

si eu am acealasi motor ca tine @Amiralul as dori sa te intreb daca tu simti o mica bruscare atunci cand schimbi viteza in treptele inferioare (1, 2, 3). cei de la reprezentanta mi-au spus ca e totul normal. eu vin de pe un motor diesel de laguna 2 unde nu era aceasta bruscare. m-am interesat si multi mi-au spus ca se datoreaza faptului ca duster nu are volanta dubla...

mai experimenteaza cineva aceasta bruscare?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ridic piciorul exagerat de repede de pe ambreiaj, da, e normal sa bruscheze. De fapt e un fel de frana de motor.

In rest eu nu am sesizat vreo problema. Intra perfect in orice viteza, chiar si la 70km/h in tr2  nu bruscheaza, nu agata,doar tiuie...

Sincer eu am condus doar benzinare. Iti recomand sa "gadili" un pic ambreiajul cand schimbi in tr inferioare.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@domnulnopcea

Cuplul la Duster, la 1.5 dCI si 1.3 TCe, e ok de la turatii foarte joase. De asta, ar trebui sa aplici 2 metode de condus :

1 - schimbat foarte rapid - de exemplu, in maximum 20 m, sa fii deja ~ 40-50km/h, in treapta 4

2 - schimbat in jurul valorii de 3200-3500 rot/min. Din treapta 1 in 2 este posibil sa simti smucitura, dar in rest n-ar mai trebui.

Dusterul se conduce mai "special"...treapta 1 e pe post de reductor

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...
La 10.08.2020 la 16:05, domnulnopcea a spus:

Salut,

eu nu intampin nici un fel de zgomot insa in unele situatii intra mai greu in viteza 1, in special cand plec de pe loc. Dupa ce bag in a 3 si apoi in 1 totul merge ca uns.

am fost la reprezentanta si mi s-a spus ca e complet normal.

si eu am acealasi motor ca tine @Amiralul as dori sa te intreb daca tu simti o mica bruscare atunci cand schimbi viteza in treptele inferioare (1, 2, 3). cei de la reprezentanta mi-au spus ca e totul normal. eu vin de pe un motor diesel de laguna 2 unde nu era aceasta bruscare. m-am interesat si multi mi-au spus ca se datoreaza faptului ca duster nu are volanta dubla...

mai experimenteaza cineva aceasta bruscare?

Salut,

si eu simt acele smucituri/bruscari cand schimb vitezele in mod absolut normal din 1 in 2 si in 3. Nu vorbim de schimbat sportiv pur si simplu la mers normal se resimte aceasta pb. Este prima masina cu turbina pe care o detin si poate nu sunt eu obisnuit cu acest tip de motor dar am mai condus si un focus 1.0 si cutia se simtea normal.Nu are nici pe departe puterea motorului de pe duster deci e posibil si de asta sa mearga ok.Poate nu au gandit cutia pentru motorul asta,ma gandesc sau nu stiu eu sa conduc.Singura rezolvare pe care am gasit-o deocamdata e sa dau drumul extrem de incet la ambreiaj . E deranjant,nu e o pb majora dar e deranjant.

Putin off-topic se mai aude la cineva la trecerea peste denivelari scurte un sunet metalic din spatele masinii? Am verificat portbagajul,avea joc cand era inchis,l-am strans dar zgomotul este prezent in continuare cred ca e doar numarul care bate in tabla portbagajului corect?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e de la placuta de inmatriculare. Si la mine are joc insa din interior nu se aude niciodata zdranganit, ci doar de afara, cand inchid portbagajul.

Vezi eventual sa nu fie asta problema: https://forumduster.ro/topic/2843-18-duster-15-dci-4x4-prestige/?do=findComment&comment=77729

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Stef13 a spus:

Nu cred ca e de la placuta de inmatriculare. Si la mine are joc insa din interior nu se aude niciodata zdranganit, ci doar de afara, cand inchid portbagajul.

Vezi eventual sa nu fie asta problema: https://forumduster.ro/topic/2843-18-duster-15-dci-4x4-prestige/?do=findComment&comment=77729

 

Am inteles,multumesc pentru raspuns,o sa verific si zona aceea.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...