Sari la conținut

Prima revizie Dacia Duster


Postări Recomandate

Salut,

Se apropie si la mine prima revizie, am aproape 20.000 km si in prealabil am trecut pe la reprezentantele din oras ca sa intreb de un pret.

Raspunsul a fost: "in jur de 750 lei, pentru varianata 1.5 dci, 4x2, 110 CP". Dar asta este o alta poveste...

Ce ma intereseaza e, de ce folosesc ulei de origine Dacia, cand pentru Logan de exemplu(am avut inainte) puneau de la Elf? Inclusiv pe luneta dn spate, e lipit un autocolant, din fabrica cu "ELF".

Explicatia lor a fost, "ca asa recomanda Dacia, dar e bun si Elf"., "daca doriti putem pune ELF", iar cea mai tare a fost, ca"au gresit cand au lipit pe luneta autocolantul... :lol: "..Nu stiu,... am impresia ca vor neaparat sa promoveze acest ulei. Bine, din fabrica stiu ca a venit cu ulei Dacia si a mers excelent masinutza, dar totusi, inainte, la Logan, dadeau intr-una cu Elf-ul si acum poc dintr-o data alta treaba...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 430
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pe rând: 1. Poți sta lângă mașină, legea îți permite, în cel mai rău caz semnezi pe propria răspundere pentru protecția muncii. 2. 1,6 SCe aka 1,6 16v 114CP aka H4M738 are distribuția pe lan

197.82 fara TVA manopera  544.63 fara TVA piesele Si eu ma asteptam la pret ceva mai mic, dar e ok. Legat de manopera.. fiind singura reprezentanta pe o raza de 50 de KM, cred ca profita de asta

Daca mergi numai pe autostrada in Elvetia e ok sa faci la 15. daca nu, 10k( bine, oficial poti sa mergi si 30k daca masina sta la tine sub 5 ani). am pus eu poze cu filtrele cand mergi PE A3

Posted Images

In urma unui email trimis la VC am aflat si opinia lor:

"Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca producatorul recomanda uleiul Dacia, dar se poate utiliza si alt ulei cu conditia sa se respecte norma consemnata in Carnetul de Intretinere a vehiculului.

...................

 

"

Deci, cam asta a fost..

Drumuri bune!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu ma insel Dacia Oil este Texaco.

Sau mai exact spus este produs de Prista Oil pentru Texaco care-l vinde catre Dacia.

 

Dar nu sunt sigur 100%... :lol:

 

Oricum ideea mea e ca, dat fiind faptul ca diferenta de pret intre un ulei Mobil, Castrol, Elf sau Total si Dacia este de 3-5 lei, eu nu as pune Dacia niciodata.

Salut,

Ce ar fi demn de mentionat, e, ca la reprezentanta noastra din Tg Mures, diferenta este de 25 lei/litru.

In al doilea rand, masina a venit din fabrica cu ulei Dacia. Din martie pana acum, am facut 20.000 km. A functionat perfect masinutza.

Oricum, maine e revizia si sper ca noaptea sa fie un sfetnic bun.

Drumuri bune!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 2 months later...
  • 4 months later...

20.000 km 1,5 dci

- schimb ulei (5w30 Texaco)

- schimb filtru polen (langa scaun pasager/tunel)

- schimb filtru aer (se da capacul de plastic de deasupra motorului)

- schimb filtru motorina (se vine cu un dispozitiv gen cheie tubulara care prinde filtrul ; dupa ce s-a sabit se da roata jos, aparatoarea de noroi, si o tabla, apoi de abia se poate inlocui filtrul)

 

Pret 600 ron cu manopera.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • dust3radmin changed the title to Prima revizie Dacia Duster
  • Mak featured și pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...