Sari la conținut

Prima revizie Dacia Duster


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 430
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pe rând: 1. Poți sta lângă mașină, legea îți permite, în cel mai rău caz semnezi pe propria răspundere pentru protecția muncii. 2. 1,6 SCe aka 1,6 16v 114CP aka H4M738 are distribuția pe lan

197.82 fara TVA manopera  544.63 fara TVA piesele Si eu ma asteptam la pret ceva mai mic, dar e ok. Legat de manopera.. fiind singura reprezentanta pe o raza de 50 de KM, cred ca profita de asta

Daca mergi numai pe autostrada in Elvetia e ok sa faci la 15. daca nu, 10k( bine, oficial poti sa mergi si 30k daca masina sta la tine sub 5 ani). am pus eu poze cu filtrele cand mergi PE A3

Posted Images

Salut!

Intr-adevar revizia ar fi mai ieftina daca ai cumpara tu consumabilele! Dar are cineva codurile produselor originale, ma refer la filre, ca sa le poti verifica atunci cand le cumperi, si exact ce ulei trebuie sa cumperi? Vad ca sunt pachete de revizie pentru Duster 1,6 16 v 4x4 105 cai, dar al meu are 114 si e 4x2, e vreo diferenta, sunt bune acele pachete de revizie vandute pe emag?

Si daca poate sa spuna cineva exact ce trebuie verificat la o revizie care este facuta in garantie, va rog!

Iar parerea mea este ca ar trebui facute topicuri separate, revizie benzina si dci, ca altfel nu se mai intelege nimic.

O zi buna,

Multumesc!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba faci topic separat ca tot vine unul si le amesteca..Pentru filtre si ulei vorbeste cu @PLANETARA.

Asta e ce am folosit eu la 1.2Tce.Posibil ca filtrele de aer si habitaclu sa fie la fel.Cel de ulei,nu stiu..Ulei folosit a fost Elf 5w40 Srx 900.Stiu ca e bun la cele turbo si aspirate.Intereseaza.te daca e bun si la tine.

20190316_100639.jpg

20190316_100649.jpg

20190316_100712.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut @Aramis474

Codurile pentru consumabile la Duster 2018 1.6 Sce sunt urmatoarele:

Filtru ulei: OE RENAULT 152085758R

Flitru aer: OE RENAULT 165467674R

Filtru polen: OE RENAULT 272773016R sau 272773151R (carbon)

Inel etanşare drenă ulei: OE RENAULT 1102601M02

Ulei :  ELF RN-TECH 5w40  (ca recomandare)

E o idee foarte buna sa mergi la revizie cu piesele tale  cumparate de la un magazin de piese auto.. economisesti ceva banuti, preturile la reprezentante sunt putin cam mari (nesimtite) :D

Consumabilele sunt diferite pentru motoarele 1.6 105cp fata de 1.6 Sce 114cp.

O zi frumoasa!

 

 

Editat de andrei_s
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Aramis474 eu am primit un document (de la dealer) in care se precizeaza ce si cand ar trebui verificat iar pentru a nu uita mi-am facut un checklist in Evernote. Anyways.. urmatoarele operatiuni trebuie efectuate la revizie : 
 - reinitializare alerta schimbare ulei motor
 - submitcontrol nivel lichid AdBlue
 - submitcontrol anticoroziune
 - submitcontrol si lubrifiere broasca de capota
 - submitcontrol linie de esapament
 - submitgolire apa din filtrul de carburant
 - submitcontrol niveluri, stare si etansare a circuitului hidraulic de directie asistata (daca este prevazut)
 - submitcontrol niveluri, stare si etanseitate circuit de racire
 - submitcontrol niveluri, stare si etanseitate circuit de frana/ambreiaj
 - submitcontrol niveluri, stare si etansare circuite cutie de viteze secventiala (daca sunt prevazute)
 - submitcontrol stare si etansare burdufuri/blocuri amortizoare/rotule/amortizoare
 - submitcontrol stare si presiune pneuri si securitate roti
 - submitcontrol prezenta busoane valve de roti
 - submitcontrol uzura discuri si placute de frana
 - submitcontrol semnalizare si iluminare exterioara/interioara
 - submitcontrol stare parbriz si retrovizoare exterioare
 - submitcontrol lamele stergator de geam si niveluri lichid spalator de geam
 - submitcontrol prezenta etichete airbag si compartiment motor
 - submitcontrol baterie de 12 V cu testerul de diagnosticare
 - submitcontrol calculatoare cu testerul de diagnosticare
 - submitcontrol functonare martori luminosi tablou de bord
 - submitreinitializare afisaj autonomie pana la schimb de ulei/intretinere
 - submitdocumentare si pozitionare eticheta de intretinere

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am facut a doua revizie la Meridian Vest, 650 de lei!

Schimbat ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen si garnitura buson ulei.

S-a verificat bucsaraia, reglat presiune roti, apropo mi imi trage dreapta de cand am cumparat-o, adica volanul nu a stat niciodata drept, ci usor spre dreapta. Le-am zis de geometrie si au zis ca trebuie sa vorbesc cu cei de la Dacia, daca sunt ei de acord. Am mai avut probleme cu acceleratia, se tureaza la prima cheie, apoi isi revine, nu au depistat nici o eroare, asta face de anul asta, pana acum nu mi-a facut asa. A mai avut cineva probleme cu acceleratia la benzinar, am inteles ca e electronica? Iar alta problema, cand am luat-o, cu plinul imi arata ca pot face 780 de km, iar dupa un an imi arata 680!

O zi buna!

Bafta!

Editat de Aramis474
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca volanul sta rotit spre dreapta, inseamna ca directia trage spre stanga (adica atunci cand vrei sa indrepti volanul, masina o ia in stanga, corect?). Se pare ca suntem mai multi cu problema asta. Eu a trebuit sa merg de doua ori in service pana au rezolvat-o cat de cat prin reglare geometrie si resoftare modul directie.

Editat de Stef13
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured și pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...