Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare tuturor si bine v-am gasit,

M-am alaturat si eu comunitatii odata cu achizitia unui Duster 2, 1.5 DCI, 110 CP, varianta de echipare Comfort plus Medianav, scaune incalzite, senzori si camera spate, volan de piele.

Vechea mea masina este un Ford Focus 2 Facelift, 1.6 TDCi 110 CP si comparandu-le pot spune ca sunt foarte incantat de cat de sprinten e Dusterul. Focusul era resoftat si avea in jur de 135-140 CP insa chiar si asa Dusterul e mai fasnet.

Mi se pare ciudata notificarea aia de schimbare a vitezelor ce apare in bord la Duster. Eu schimb vitezele in jur de 2700-3000 rpm si la Duster la 75 de km/h imi cere deja a V-a. Foarte probabil ca asta sa fie pentru un condus economic insa Dusterul meu n-o sa vada nici Eco mode si nici viteza schimbata sub 2500 rpm pt. ca e complet nesanatos pt. un Diesel sa il subturezi.

Multa santate si sa ne bucuram de Dusterele noastre.

xkvybd.jpg

• Like 5

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru achizitie! Ai drepatate in ce priveste schimbarea vitezelor si mai ales cu mersul subturat. Posibile probleme la filtrul de particule.

Partajează acest post

Link spre post

Sa o stăpânești sănătos și fără incidente .... dra ai grija înainte ..... citește manualul și vezi ca in rodaj ai o l8mit amaxima recomandata de turație a motorului .... verifica și presiune la roti .... a mea a venit cu 3.2 .... sper sa nu ai si tu aceleași probleme Pe care le am eu ... sirenajul transmisiei (fluierat) la viteza de peste 90 km/h, blocarea butoanelor de pe volan din partea dreapta când lași mașina in soare, lipsa afișării consumului total pe medianav ... și zgomot ciudat la frânare .... in rest ....  vedem ....

Partajează acest post

Link spre post

Sunt de acord cu tine ca in rodaj nu trebuie sa o "talpalesti" mai sus de 3000 rpm din ce stiu eu asa empiric. O sa citesc oricum manualul de utilizare din scoarta in scoarta. 

Partajează acest post

Link spre post

Frumos Duster-ul mai ales ca e negru ca al meu PH2, jantele vad ca sunt la fel. Recomand sa iti pui folii pe gemurile  spate+ luneta, o sa arate mult mai bine.

De ce nu ai ales 4x4? era cu mult mai scump? 

Posteaza mai multe poze cu masina :D

Partajează acest post

Link spre post

Daca este pe motorina, poate ar trebui sa dai crezare indicatorului de schimbat treapta. Vezi ca la diesel se schimba mai jos decat la benzina. Si daca mai este si in rodaj...

Partajează acest post

Link spre post

Si ce daca este in rodaj? Nu trebuie sa depasesti 2500 rpm dar nu sa schimbi la 1900-2000 rpm.

Folii o sa imi pun, sunt programat. O sa imi pun niste folii Llumar ceramice ce obtureaza 75% din caldura.

4x4 nu am ales pt ca la ce folosesc eu masina nu am nevoie si nu avea sens sa dau peste 1000 de euro in plus pe ceva ce nu am nevoie.

Partajează acest post

Link spre post

Ai sa razi, dar chair asa trebuie sa schimbi.

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga un comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.