Sari la conținut

Statie auto de emisie-receptie


Postări Recomandate

Salut,

In ultima vreme, circuland foarte mult, ma tenteaza din ce in ce mai mult sa imi achizitionez o statie. Problema e, ca din punct de vedere tehnic, nu stiu nimic despre aceste statii. Atat doar, ca vorbesti sau asculti convorbirile altora, in aceste moduri afland amplasarea radarelor. Ceva de genu'......

Poate ma puteti lamurii, prin sfaturi, recomandari, ce caracteristici trebuie sa urmaresc, in special de la cei care au sa ceva sau care detin cunostinte.

Multumesc,

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am o statie de 4 W discovery storm...cu antena magnat pe talpa magnetica. Bate pe camp si 30 de km maxim. in schimb, ai grija de unde o iei ca se dau multe tepe. (nu-ti bate, nu receptioneaza bine semnalul. nu ti-o calibreaza). sunt foarte multumit de ea. am dat 400 lei si deja si-a scos banii, evitand mai mult de 20 de radare..

 

sper ca te-am ajutat :P am plecat la servici

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt distribuitor zonal a mai multor firme si lucrez cu import de la producator. Pentru orice problema nu ezita sa ma intrebi pe PM, iar apoi expunem pe larg problema si "colegilor":)

Ca pret, eu iti pot oferii o solutie completa de comunicare CB de la 299 de lei (statie+antena+montura+montaj+calibrare), daca tu gasesti mai ieftin discutam:)

 

LE - ai mare grija la tepe si la firme no-name! Problema apare de la calibrare, deseori sau un setup prost ales pentru masina (nu are masa antena, nu sta pe centrul de reflectanta, cablul e intrerupt/trece pe langa un consumator mare etc).

De ex: eu folosesc un Danita 440 si o antena mica - 75 cm, cu montura magnetica care se poate rabata. In setup-ul asta emit lejer 5-7 km in ORAS si, da pe camp, urc la 20 30 km, dar nu are nicio relevanta - pretul... undeva la 300+ lei. Asociatul meu foloseste un Alan 42 portabil (statie mica, cat un tel mobil mai gros) si cu antena Sirio 5000 de 2m+ si emite 10 km in oras si in camp nu l-a interesat - pretul... undeva la 8-900 lei.

Evident avem 4w legal! Daca vreti amplificatoare se schimba situatia, dar pe emisie. Amplificarea pe receptie are probleme si duce la un zgomot ridicat.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 10 months later...

Maine sper sa-mi decorez interiorul cu o portabila, n-am gasit un loc propice pentru a monta o statie pe duster.

@dalex, am trimis PM ... casuta ta nu mai suporta PM-uri, te-am bazait pe facebook.. nimic...

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am reusit s-o instalez, as atasa o imagine dar nu mi-am dat seama cum se realizeaza treaba asta...

eram curios cum ati rezolvat voi ceilalti cu duster amplasarea statiei... loc pe bord la duster nu este nici pentru un pachet de tigari :oops:

drumuri bune ! :)

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...