Sari la conținut

Tutorial schimb ulei & filtru Dacia Duster


Postări Recomandate

Incearca inainte de a-l desface, sa dai chiar la imbinare cu spray antirugina, spray care dizolva rugina. Apoi cu cheia sa incerci putin sa-l stragi apoi sa-l destrangi. Cand il desfaci, incearca prin lovituri in coada cheii sau a prelungitorului cheii. Ia o cheie speciala pentru acel surub caci este mai dura in material. Si pune-i prelungitor ca ai priza mai buna. Nu-l desfa cu incetinitorul, ca vei rotunji canturile si apoi va fi mai dificil. Dupa ce se va misca putin, poti sa mai dai iar cu spray.

Editat de bmcpst
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 30
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Pentru cei ce vor sa-si schimbe uleiul la Duster (PH1 1.5 DCI) pot sa adaug putin din experienta mea: - pentru filtrul de ulei: recomand o cheie tip clopot (tubulara de 17 si prelungitor); am inc

Stiu ca pentru multi este floare la ureche insa poate fi util...   Aveti nevoie de o cheie patrata de 8mm pt desfacut surubul de la baie de ulei si o cheie (lant) sau alte forme pt desfacut filtrul

Pentru reinitializarea martorului de schimb ulei din bord (OCS)…   Se resetează intervalul de schimb (în km) cu procedura detaliată mai sus (postul #2). Practic se resetează un jurnalier în kilome

Posted Images

Da, o sa dau cu spray de rugina, eventual o sa si incalzesc locul.

Dar mai intai o sa iau cheia patrata de 8 pt surubul ala. Pana acuma am incercat cu o bara plina polizata si cu o clanta de usa. Ambele s-au indoit.

Mersi si numai bine la toata lumea!

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu zic la fel, ai grija cu incalzit locul -> se dilata locul-> nu se desface mai usor. Eventual o racire brusca cu spray cu azot lichid ( sau asa ceva) si apoi schimba surubul ala ca e de cumparat cu tot cu garnitura ( in man de service zice ca se schimba si surub si saiba/garnitura la fiecare schimb de ulei, costa vreo 5ron parca); am senzatia ca la schimbul precedent de ulei a strans cineva "la mana" si avea muschii prea lucrati. Cuplul de strangere buson baie de ulei este de 20Nm conform manual service, patratul este cu latura de 8mm.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mai importanta garnitura decat surubul. Lasa surubul original ca are (am impresia, nu sunt sigur) un fel de magnet in el ca sa retina pilitura.

Doar sa pui garnitura noua si sa nu mai strangi foarte tare.

 

Sau mergi la un service de cartier si il rogi doar sa iti desfaca busonul. Nu incerca cu improvizatii ca nu va merge daca e strans prea tare. Neaparat cheie serioasa cu patrat de 8 mm.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat in cele din urma cu surubul de la baie. Am cumparat cheie dedicata si spray-ul pt rugina + o lovitura scurta de ciocan, a rezolvat treaba. Oricum, mi se pare putin aiurea accesul la filtu de ulei. Ii buna gandita pozitia lui, putin oblic, sa se goleasca in baie, sa nu imprastii ulei cand il desfaci, dar accesul la el poate trebuia gandit putin mai "prietenos".

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 1 month later...

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...