Sari la conținut

Tip becuri / lampi pe Dacia Duster


Postări Recomandate

@Mak, imagineaza-ti ca s-au legat de mine la reprezentanta pentru niste simple becuri LED Philips pe care le-am luat pentru lampile de la numar deoarece am preferat sa schimb doar becurile si nu toata lampa cum sunt cele cu leduri pentru ca dau o lumina mai discreta in comparatie cu lampile dedicate cu leduri care, in opinia mea, dau prea multa lumina si nici nu am incredere in fiabilitatea lor.

https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-auxiliare-cu-led-philips-x-tremeultinon-w5w-12v-1w-6000k-127996000kx2/pd/D3D982BBM/

Ca si in cazul celor recomandate de tine, nici astea nu dau eroare in bord insa pe diagnoza se vad cu eroare de bec ars.

@torquemada, multumesc pentru confirmare, acelasi lucru il banuiam si eu. In rest, mi se pare un compromis mai acceptabil sa iau LED-urile indicate de Mak, fata de a ma pune sa modific fizic triplele pe spate. Stiu ca sunt unii ce si-au activat stopul pe frana din tripla si la cel de-al doilea bec printr-un bypass de circuit insa astea sunt deja modificari fizice care pod duce la anulari de garantie daca dai de unul mai zelos.

Editat de Kidu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 156
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Lista cu tipurile de becuri / lampi utilizate pe Dacia Duster     Utilizare Tip bec Faruri - semnalizare PY21W Faruri - pozitie W5W Faruri - faza mica H7 Faruri - faza mare H1 Faruri -

@t0rquemada, nu stiam de lampile LED OEM pt numar, daca afli part number-ul, ti-as fi recunoscator daca mi l-ai da si mie. Merci anticipat! @Mak, am inteles din prima ca tu ai ph2, eu iti raspund

Multumesc baieti! Corecte codurile, masina a fost dotata din fabrica cu faruri negre, dar eu o am cu faruri albe. Asta m-a tot incurcat.  Pana la urma am comandat unul alb, l-am schimbat astazi

Posted Images

@Kidu cred ca vorbeam impreuna si ne intelegeam separat.Eu s sarac am ph2..:)) Tu ph3..De aici uimirea..de ce ti ar pasa daca dau eroare la diagnoza?..garantie..etc..La voi sunt ai dreacu" cei din reprezentanta.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@t0rquemada, nu stiam de lampile LED OEM pt numar, daca afli part number-ul, ti-as fi recunoscator daca mi l-ai da si mie. Merci anticipat!

@Mak, am inteles din prima ca tu ai ph2, eu iti raspundeam doar de ce am retineri in ceea ce priveste eroare de pe diagnoza la ledurile P21/5W.

Vreau nu vreau, trebuie sa le accept capriciile pentru ca am 5 ani garantie la masina si tipul ce e pe partea electrica la Verbita Arad e cat se poate de zelos, asta e motivul pentru care caut o solutie fara erori la diagnoza din cauza canbus-ului. Merci oricum pentru intentie!

Editat de Kidu
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 22.01.2021 la 15:49, t0rquemada a spus:

Există lămpi de număr cu led din fabrică (cod renault)* care nu generează erori.

*nu-l am momentan

Revin cu obsesia mea legata de lampile pentru numar spate cu LED fara erori si pe diagnoza, te refereai oare la astea sau cele OEM sunt altele?

https://www.dacianmag.ro/duster-lampi-led-numar-inmatriculare.html

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca induce in eroare descrierea lor care spune: "DUSTER I (2010-2017), DUSTER II (2018-2020)".

In plus de asta stiam ca la ph1 si ph2 mufa lampii este inclinata la 45 grade.

Care naiba or fi lampile alea minune pentru Duster II (ph3)? Am "rasfoit" tot netul si altele n-am gasit.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe neconcordante pe site-ul mai sus mentionat, in legatura cu multiple accesorii, la diverse modele. Inainte de a cumpara ceva de acolo, consultati-va si in alte parti, in legatura cu compatibilitatea. O mare parte din accesoriile aftermarket se gasesc pe Aliexpress. 

  • Like 1
  • Mulțumesc! 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak featured this topic
  • Mak pinned this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...