Sari la conținut

prophan

Siguranta electrica lipsa PH1

Postări Recomandate

Salutare dusteristi!

Am o mica problema (sper ca nu am gresit sectiunea in care postez):

• in timp ce umflam rotile cu un compresor la bricheta, s-a ars siguranta corespunzatoare. Ocazie cu care am constatat si eu ca e si pt mp3.
  • am inlocuit-o, mp3-ul si priza brichetei primesc curent. 
  • cu ocazia asta mi se pare ca am descoperit ca lipseste o siguranta deasupra celei pe care am inlocuit-o - in pozele atasate se poate vedea de unde lipseste, si simbolul ei care nu stiu la ce face referire.

De mentionat ca sunt al doilea proprietar, nu am alte pb cu masina; singura modificare pe partea electrica: are alarma montata imediat dupa achizitie de fostul proprietar.

Daca aveti recomandari, sunt ochi si urechi :-)

schema sigurante_PH1.jpg

tablou sigurante_PH1.jpg

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca ar putea fi reglajul oglinzilor electrice ... nu se regleaza prea des si asa e mai greu de observat lipsa acestei functii.

Editat de andrei_s

Partajează acest post

Link spre post

Are oglinzi electrice, funcționale. Ce-i drept, nu le-am modificat in ultima vreme, le verific, merci de pont... 

Nu are geamuri electrice pe spate, poate fi pt ele? 

Editat de prophan

Partajează acest post

Link spre post

@andrei_s: Ai avut dreptate, era siguranta de la oglinzi, nu se miscau, am pus o siguranta de 10A (sincer nu stiu de cat ar trebui sa fie) in locul respectiv si acum se regleaza. Multumesc!

Am mai constatat o ciudatenie: priza de bricheta primeste curent, incarca telefonul, am incercat si compresorul cu care s-a ars inital, dar nu incalzeste bricheta masinii si nici alta de la alta masina. Cand o apas inauntru, nu ramane acolo, nu face click-ul respectiv. Ambele brichete s-au functioneaza ok la alta masina.

O fi pe duca priza?

Partajează acest post

Link spre post

Salut! Am verificat la mine si siguranta pentru oglinzile electrice este de 5A. Legat de bricheta nu stiu ce sa zic.. poate fi un contact imperfect, daca era siguranta arsa nu ar fi incarcat telefonul..

Partajează acest post

Link spre post

Bricheta este  uzata nu face contact. Era o metoda la dacii sa prinzi cu lama unui patent si sa stringi usor marginea brichetei de filamentul brichetei in 4 locuri diametral opuse si/sau curata bricheta de oxizii de pe filament prin perierea usoara a filamentului.

Partajează acest post

Link spre post

Nu bricheta este defecta. Lama curbata aflata pe fundul prizei este prea larga. Ea are rolul sa prinda bricheta cand e apasata , prin ea face contactul si se incalzeste bricheta si dupa incalzire se destinde lama si sare bricheta. Acea lama a ramas destinsa. Trebuie cele doua capete apropiate ca sa prinda bricheta. Se face asta cu o bucata din material izolant si tare (aschie de lemn) sau cu o surubelnita dreapta dar numai cand este luat contactul ca sa nu faca scurt circuit. La incarcatorul de telefon nu are rol lama de pe fundul prizei decat pentru contact cu pinul mobil din varful stecherului. La bricheta doar lateralele lamei fac contact si retin bricheta in acelasi timp. Bricheta nu ajunge pe fundul prizei.

12v auto.jpg

Editat de afaco
  • Like 2

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga un comentariu

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.