Sari la conținut

1.5 dci beige dune


Postări Recomandate

Din cate stiu eu, de ceva timp incoace, Dacia a renuntat la prezoane separate pentru jantele de aliaj (cele care au o saiba suplimentara) si folosesc modelul simplu indiferent de jante, deci nu ai de ce sa-ti faci griji. Daca tot ai schimbat jantele, ai vazut cumva daca au renuntat la acei senzori de presiune si folosesc citirea senzorilor de abs pentru verificarea presiunii?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 33
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Si cateva poze dupa un scurt drum la munte, langa Gura Humorului.

Da, l-am luat prin rabla. Pretul "fizic" platit a fost 16100 EUR, dupa scaderea tichetului rabla si a primei din partea Dacia. Apoi s-au mai adaugat presurile, tavita portbagaj, trusa securitate,

Posted Images

@andrei_s DA, confirm ca cel putin la masina mea nu am avut senzori de presiune montati in roata. Eram aproape 100% sigur ca va avea, fiind 4x4, si i-am batut la cap pe cei de la vulcanizare ca sa aiba grija, ca am senzori, ca sa respecte pozitia rotilor. Tot imi spuneau sa stau linistit ca nu e nimic dar eu nah...masina avea 15 km..:))

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

92 de Euro pachetul legislativ +covorasele jenante. Am reclamatie la vocea clientului de mai bine de o luna si se fac ca ploua. Pretul este corect, daca se vor rezolva bolile copilariei acestui model.

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru cunoscatori: am vazut pe internet kituri de montare camera spate, originala cu bandou, pentru Duster 2018. Am intrebat vanzatorul daca masina este precablata si a spus ca:

- putine Dustere din modelul vechi era precablate

- pot sa verific daca am trase 3 fire, alb, galben, maro si o mufa alba inspre haion.

Am desfacut putin bandajul de protectie ce duce la stopul de la haion si am, teoretic, acele fire. Acuma, sigur trebuie alimentati: stergatorul spate, stopul frana central si actuatorul de la incuietoare. Nu stiu daca mai raman din tot manunchiul si 3 pentru camera.

Puteti sa imi dati o parere, din pozele de mai jos? Nu as vrea sa comand camera de pomana si nici sa desfac acum prea multe plastice sau bordul.

Pe langa aceasta, sa spunem ca ar fi firele trase, mai trebuie facuta vreo modificare la medianav?

IMG_1279.jpg

IMG_1280.jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din poze pare Duster ph3 (XJD) și la ăsta nu ai nici cameră nici bandou pe piață și fire nici atât.

Acolo ai fire pentru

lumini număr

lampă stop

stergător lunetă

lunetă cu dezghetare

închidere centralizată

senzor hayon deschis

buton soft deschidere portbagaj

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 weeks later...

S-au implinit primii 1000 de km. Cateva mici observatii referitor la masina:

- computerul de bord nu s-a blocat niciodata pana cum, indiferent cat a stat masina in soare

- se simte un mic zgomot, asemanator sirenaj, la viteze medii/mari. Nu e deranjant.

- cateodata, la viteza mica, sub 5 km pe ora, se aude un "clonc" la apasarea ambreiajului, de undeva de sub masina, prin centru. Habar nu am ce este...

- din afara, motorul este destul de galagios. Sincer, la alte DACIA cu 1.5 DCI (de exemplu un lodgy), mi se pare mai silentios decat al meu.

- geamurile spate si luneta le voi folia saptamana aceasta. La fel si stalpii spate (dupa modelul celor centrali)

- cand masina e incinsa, dupa stat in soare mult, partea dreapta a bordului (cea de sus) este moale ca o sticla de plastic :)). La bordul de logan nu am intalnit sa fie asa de subtire sau neranforsat.

- treapta 1 e de pomana pentru mersul in oras. Incet-incet m-am obisnuit sa plec direct cu treapta 2. In schimb, treptele 5 si 6 mi se par destul de lungi si este o placere sa conduci la drum intins.

- consumul pana acum (2/3 oras, 1/3 afara) este 6.3 (pe bord).

 

Per total, lasand la o parte micile inconveniente, mi se pare o masina super!

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...