Sari la conținut

duster 2 computerul de bord se blocheaza


Postări Recomandate

Apropo de faptul ca cineva sustinea ca-i mai bine sa sune, in loc sa scrie la Vocea Clientului, serviciul customer-care Renault Italia raspunde celor care au reclamat in scris la ei problema, ca aceasta este cunoscuta, solutia este in curs de testare, iar in semn de scuze pentru deranjul suportat de clienti, ii roaga pe acestia ca imediat ce se va rezolva, sa revina in scris cu un email trimis la aceeasi adresa unde au facut reclamatia, pentru a primi un voucher comercial. Nu-s oferite detalii, nu stiu daca e o regula, dar totusi o chestie. Mai bine e in scris: ai o dovada in plus a sesizarii, le dai timp de analiza si gandire, iar mai apoi ai sansa si dovada sa primesti niste beneficii compensatorii. Bine, depinde si cum scrii..

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 209
  • Creat pe
  • Ultimul Răspuns

Top participanti la discutie

Top participanti la discutie

Postari populare

Vlade, aruncă te rog gunoiul ăla la mine-n curte 

Eh, gunoi... nici pe departe! Bine ca nu sunt alte probleme mai mari. Eu unul o consider best buy la banii astia, mai ales ca e fabricata la noi in tara. M-am uitat si la alte masini inainte

Nu va fi rechemare. Recall-urile se fac doar cand e amenintata siguranta. Vor remedia problema la prima intrare in service (daca se va rezolva doar din software) sau doar in urma reclamatiei clientulu

Posted Images

Așa este.

Mulțumim Stef13 pentru sfat. Se pare ca legea 449/2003 trebuie sa devină o “biblie” a cumpărătorului in România. Deci, pentru cei ce nu au timp sintetizez aici :

Art. 10. -
În cazul lipsei conformităţii, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului să i se aducă produsul la conformitate, fără plată, prin reparare sau înlocuire, conform art. 11, sau să beneficieze de reducerea corespunzătoare a preţului ori
de rezoluţiunea contractului privind acest produs, în condiţiile art. 13 şi 14.
Art. 11. - (1) În cazul lipsei conformităţii, consumatorul are dreptul de a solicita vânzătorului în primul rând repararea produsului sau are dreptul de a solicita înlocuirea produsului, în fiecare caz fără plată, cu excepţia situaţiei în care măsura este imposibilă sau disproporţionată.
[…] (4) Orice reparare sau înlocuire a produselor va fi făcută în cadrul unei perioade de timp, stabilită de comun acord, în scris, între vânzător şi consumator, luându- se în considerare natura produselor şi scopul pentru care acesta a solicitat produsele. Perioada de timp stabilită nu poate depăşi 15 zile calendaristice de la data la care cumpărătorul, după caz, a adus la cunoştinţa vânzătorului lipsa de conformitate a produsului sau a predat produsul vânzătorului ori persoanei desemnate de acesta pe baza unui document de predare-preluare.

sursa ..... ANPC

 

Editat de Ursu120
Citat! “Scrisul e o arma si din mormânt! James Clavell”
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost sunat de la Dacia si mi s-a spus sa merg in reprezentanta ca s-a rezolvat problema cu blocarea computerului de bord.

Din data de 02.iulie.2018 exista rezolvarea problemei.

Am fost in reprezentanta si mi s-a facut o reprogramare a computerului de bord.

Problema cu blocarea computerului de bord din cand in cand s-a REZOLVAT !!!!

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In urma reprogramarii, computerul de bord acesta a ramas BLOCAT DE TOT !!!!

Nu mai merge sa vezi nimic  !!!!

Dupa ce bagi cheia in contact vezi doar atat - VERIFICA VEHICUL - si becul rosu cu cheie aprins in continuu  (vezi foto)

Bord ramas blocat .jpg

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DA, atat apare si nimic altceva dupa ce mi s-a facut reprogramarea computerului de bord.

In momentul cand bagi cheia vezi kilometrajul total si cel partial timp de 1-2 secunde dupa se vede ca in fotografie.

Nu mai poti nici macar seta ora care palpaie in continuu. 

Butoanele sus-jos nu mai fac absolut nimic. Computerul de bord este BLOCAT DE TOT !!!

A ramas ca ma vor suna cand vor avea alta solutie.

Gunoiul de Dacie Duster e mai gunoi dupa 2 ore pierdute in service :)) .

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.



×
×
  • Creează nouă...