Sari la conținut

Recomandare filtre si ulei


Postări Recomandate

Salut! Vreau sa achizitionez filtre de ulei, aer, aer habitaclu si motorina. Ce recomandati? Ma intereseaza in special codurile pt ca sunt dimensiuni diferite si mi-e teama sa nu se nimereasca.

La ulei m-am orientat spre Elf Evolution Full-Tech DPF 5W30. E ok?

Dacia Duster 1.5dci 109cp 2016

Editat de SorryB
specificatii masina
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt la al doilea schimb cu ELF  Full-tech FE 5W-30 DPF si sunt multumit, nu a trebuit sa completez. Restul le-am comandat de la @planetara.

 

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • 3 months later...

Salut,

 

Am o nelămurire și de aceea apelez la voi ...

La un duster 1.6 16V, an 2011 cât ulei motor trebuie?

Când l-am schimbat prima dată, atât vânzătorul cât și mecanicul unde am schimbat uleiul mi- au zis că intră 4l ...

Acum, căutând pe site uri  uleiuri, prețuri ..., am văzut că  pachetul de întreținere oferit pe diverse site uri conține 5 l de ulei ...

În carte văd ( acum :) ) că scrie de 4,8 l ...

 

Acum urmează întrebările la care sper să mă ajutați voi, răspunzând punctual dacă se poate :

 

1.     Dacă trebuie 4.8 l,  de ce la jojă arată maxim cu doar 4 l ( acesta a fost și argumentul mecanicului când a făcut schimbul de ulei )

        Aici menționez că de  1.5 ani de când am făcut schimbul de ulei ( două, și de fiecare dată am pus doar 4 l și arăta maxim pe jojă ulei ) pe jojă nu s - a           modificat nivelul                  niciodată, rămânând mereu la maxim ...

2.     Dacă am mers cu mai puțin ulei în acest timp ( 1.5 ani și 12 k km ) am stricat ceva pe acolo?

        Ca idee ... parcă am ceva bătaie diferită la motor față de momentul achiziției mașinii ( poate că e doar o autosugestie știind că am dilema asta acum            în ceea ce privește                cantitatea de ulei :) )

3.    Ce să fac, să pun acum 4.8 l ulei ?  ( chiar dacă pe jojă arată maxim cu 4 l ??? )

       Sau să pun niște aditiv ulei pentru a ”remedia” eventualele daune pe care le- am făcut ? 

      Am găsit așa ceva :

      1.  https://altex.ro/aditiv-ulei-liqui-moly-mos2-0-3l

      2. https://altex.ro/aditiv-ulei-liqui-moly-mos2-0-3l 

      Ce ziceți? Să folosesc așa ceva?

      Care din ele? 

4.    Cineva îmi zicea să pun ulei 10 W 40  în loc de 5W 40 

       Fiind mai ” gros ” poate îmi va dispărea acea bătaie ...

       Dar parcă nu aș pune 10 w 40 ...

 

Colegii care au acest motor sunt rugați să mă ajute ...

Voi ce mă sfătuiți ?

 

Vă mulțumesc anticipat!

 

 

LE: 

 

Am găsit bidonul de 1 l care mi- a rămas de la ultimul schimb de ulei ...

Deci am avut dreptate că nu mi- au pus tot uleiul pt că pe jojă arăta maxim ...( aveam oarece dubii..., nu mai țineam minte exact ..., dar acum am confirmarea că nu mi- au pus tot uleiul deoarece era maxim pe jojă, nu că nu mai aveam eu la mine ulei :) )

Este Elf evolution 900 sxr  5w 30  ( norma  RN0700 )

 

Deci apare întrebarea nr. 5:

 

5.      Ce ziceți, să merg tot cu el ?

         Sau să schimb cu 5W 40 ?

         Mașina are acum 51 k km ...

 

Mai am o idee...

Ce ar fi dacă aș mai completa acum că tot am 1 l ...

Dar depășesc maximul pe jojă ....

Aici e ... nelămurirea mea...

 

 

 

Vorba lungă ...

Rugămintea mea este să- mi răspundeți punctual la întrebările de mai sus.

Mare rugăminte!!!

Stimă!

 

Editat de quarelin
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1) Nu se poate scoate complet tot uleiul din motor, probabil de aici diferentele intre teorie si practica.

2) Atata timp cat nivelul uleiului pe joja este peste semnul de MIN nu e nicio problema, deci stai linistit.

3) Pui atat ulei cat e necesar fara depaseasca nivelul de MAX pe joja !!

4) In niciun caz sa nu pui ulei 10Wx, ramai pe 5Wx. Personal as merge in continuare pe 5W30 (acesta este uleiul de fabrica, acesta este recomantat "primul" de catre producator, este un uleo "fuel-economy"). Nu te lua dupa folcorul care spune ca pe timp de vara nu e bun uleiul 5W30 si ca trebuie 5W40.

5) Ti-am raspuns mai sus...

 

PS. Am avut Logan cu acest motor (1.6 16V euro5) si tot cu Elf 5W30 sau cu DaciaOil 5W30 am mers in el, si intr-adevar intra mai putin de 4,8 litri, dar parca la mine intra 4,5 litri pana la MAX (nu mai tin minte exact ca ultima revizie a fost in urma cu 3 ani).

Editat de SYL40
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc de răspuns!

 

După ce am postat am completat cu ulei ...( dacă tot aveam acel litru rămas...:roll: )

Am pus cca. 400 ml ...

( am făcut un calcul rapid : 4 l înainte + 0.4 l acum =  4.4 l; deci nu are ce să se întâmple deoarece cartea zice de 4.8 l )

Pe jojă sunt cele două ... pătrățele între care este hașurat...

Dacă înainte de completare nivelul era până la vreo 2 mm de pătrățica maximă, acum este la 2-3 mm după acea pătrățică ...( mașina stă  cumva cu botul la vale - unghi mic, de cca. 10 * , unghi în care au fost făcute mereu verificările nivelului )

Deci iată că a depășit nițel ...

Ce zici, să- mi fac probleme?

 

Stimă!

 

 

PS:

În legătură cu acel aditiv?

 

Mulțumesc!

 

Editat de quarelin
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent ce scrie in cartea tehnică nivelul de ulei luand in considerare si filtrul de ulei nu trebuie sa depășească marcajul maxim, eventual sub nivelul maxim, dar niciodată peste! Se începe cu o vascozitate a uleiului de 0w sau 5w (de nou) si se merge cu acea vascozitate, in functie de utilizare (mers sportiv la turatii mari sau normal) pana incepe sa "manance ulei" apoi se creste vascozitatea. Schimbul de ulei se face tot in functie de utilizare. Ideal ar fi un schimb in anotimpul rece si unul in anotimpul cald chiar daca uleiul este multigrad, dar 20k km sunt prea multi pentru schimb. 10-15k, in functie de utilizare este intervalul ok. Uleiul se alege si in functie de tipul de combustibil, ma refer la compozitia acestuia, mai ales la motorina. Nu este necesara folosirea niciunui aditiv. Important este calitatea uleiului, iar pentru diesel recomnadat este utilizarea unui ulei premium.

 

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In teorie, nivelul uleiul se masoara cu masina asezata pe o suprafata orizontala, cu motorul rece si dupa ce a stationat ore bune (poate chiar 24 ore) ca sa se scurga tot uleiul in baie. Atunci nu trebuie sa depaseasca nivelul de MAX. Deci eu zic ca poti de acum sa pui 4 litri linistit la fiecare schimb, pt ca e ok. Repet eu la Logan parca puneam 4,5 litri (deci foloseam un bidon de 4 litri si jumatate din unul de 1 litru) si era nivelul fix la MAX.

Da, am uitat de aditiv: Nu as pune aditiv, as merge pe un ulei bun, si repet pt acest motor ELF 900 SXR 5W30 e un ulei f bun. Oricum ideea e ca daca pui alt ulei, sa indeplineasca neaprat norma Renault RN 0700, sa fie A5/B5 (fuel economy) si sa fie 0Wx sau 5Wx, ulei sintetic.

PS. Cati km are masina/motorul ?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Mak locked this topic
  • Mak unlocked this topic

Alătură-te conversației

Poți începe deja să scrii comentariul și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, te rog, autentifică-te.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

Încărcare
  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


×
×
  • Creează nouă...